Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Donoru diena pēc astoņu gadu pārtraukuma

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 29.01.2019.

Donoru diena pēc astoņu gadu pārtraukuma
Burtu lielums

23. janvārī kļuvām aculiecinieki tam, kā Barkavā tika atjaunota donoru dienas tradīcija. Asinis varēja ziedot Barkavas kultūras namā. VADC Latgales filiāles darbiniekiem šogad tas bija pirmais izbraukums Madonas novadā.

– Uz Barkavu esam atbraukuši pēc astoņu gadu pārtraukuma. Tas, vai nodot asinis regulāri te varēs arī turpmāk, būs atkarīgs no iedzīvotāju atsaucības, donoru skaita. Šodien asinis Barkavā ziedoja 18 donori, un tas pirmajai reizei pēc vairāku gadu pārtraukuma nav slikti, bet vēlamais donoru skaits būtu ap 30. Tad mēs šeit varētu ierasties trīs četras reizes gadā, kā to darām, organizējot izbraukumus uz citām vietām. Iespējams, ka aktivitāte būtu lielāka, bet šoreiz tā sagadījies, ka Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienības vecāko kursu audzēkņi atrodas praksē, līdz ar to ierasties nodot asinis nevarēja. Nākamreiz, kad dosimies uz Barkavu, vispirms sazināsimies ar koledžas vadību un vienosimies par piemērotāko laiku. Orientējoši tas varētu būt marta beigās, – pastāstīja VADC Latgales filiāles ārste Ināra Čerņavska.

Viņa uzsvēra, ka, lai nodotu asinis, ir jābūt pārliecinātam, ka esi vesels, nav jālieto medikamenti, antibiotikas vismaz divas nedēļas pirms asins nodošanas, tāpat nedrīkst būt arī viegla apaukstēšanās un jāievēro daži citi nosacījumi.
– No rīta ir jāietur vieglas brokastis, bet ar ēšanu nav jāpārspīlē, tāpat jādzer pietiekami daudz ūdens un, protams, godīgi jāatbild uz anketas jautājumiem, jāpastāsta par visām saslimšanām, operācijām, kas dzīves laikā ir bijušas, jo drošas asinis sākas pašiem ar sevi. Mēs visi gribam, lai nepieciešamības gadījumā mums tiktu pārlietas labas asinis, tāpēc izvirzītās prasības nav jāuztver kā piekasīšanās, bet pie tā ir nopietni jāpiedomā un stingri jāievēro. Es vienmēr cilvēkiem skaidroju, ka, ziedojot asinis, ir ļoti svarīgi nekaitēt arī pašam sev, citiem vārdiem – ir jābūt noteiktajam hemoglobīna līmenim, veselam, paēdušam un pārliecībai, ka vari būt donors un konkrētajā dienā nodot asinis. Diezgan liela nozīme ir arī vēnām, vai tās ir piemērotas asins nodošanai. Adata jau ir salīdzinoši liela, nekas šai ziņā nav mainījies, jo izmantot mazākas adatas, kā tas notiek laboratorijā, ņemot asins paraugus analīzēm, nevar, tad asinis sāktu recēt, bet citāds veids, kā asinis nodot, vismaz pagaidām nav izdomāts, – skaidroja Ināra Čerņavska.
Barkavā pamanījām, ka VADC Latgales filiāles darbinieki ir ieradušies ar daudz kompaktāku, jaunu specializētu autobusu.
– Jā, mums ir jauns autobuss, un ar to turpmāk izbraukumos dosimies arī uz citām vietām. Iepriekšējais lielais buss savu laiku ir nokalpojis, dažkārt tas mūs pievīla, kad tehnisku problēmu dēļ pat palikām pusceļā, – atklāja Ināra Čerņavska.
No donoriem, kuri pagājušajā trešdienā Barkavā ziedoja asinis, uzrunājām Dagniju Upenieci.
– Asinis nododu pirmoreiz, viss norit normāli. Hemoglobīna līmenis ir atbilstošs, arī asins nodošanas process nebaida. Es dzīvoju Barkavā, un tieši tas, ka asinis iespējams nodot tepat, mani arī rosināja atnākt, bet par to, ka šāda iespēja Barkavā būs, uzzināju feisbukā. Asinis nodot noteikti nākšu arī turpmāk, aicinu saņemties arī citus jauniešus un ziedot asinis, it īpaši, ja šāda iespēja ir dzīvesvietā, – uzsvēra Dagnija Upeniece.


30.01.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px