Kopš pagājušā gada novembra Varakļānu novada muzejā atvērta un apskatāma jauna digitālā ekspozīcija.
– To esam pakāpeniski veidojuši kopš 2015. gada, – atklāj muzeja vadītāja Terese Korsaka. – Paldies Valsts Kultūrkapitāla fondam un Varakļānu novada pašvaldībai par atbalstu darbu veikšanā. Ekspozīcija nav pabeigta, ir uzrakstīts projekta pieteikums Valsts Kultūrkapitāla fondam un cerība, ka darbu varēsim pabeigt simtprocentīgi. Līdz šim pietrūcis līdzekļu diviem skārienjutīgiem ekrāniem, datoriem u. c. Šobrīd mums ir četri digitālie ekrāni, kaut paredzēti seši skārienjutīgie monitori. Ekspozīcija ir ļoti interesanta, tā vēsta par Borhu dzimtas vēsturi, Varakļānu pilsētas vēsturi, par ievērojamākajiem novadniekiem un etnogrāfiju. Apmēram 158 kvadrātmetru platībā apmeklētāji var paši pieiet pie monitoriem, darboties ar jaunajām tehnoloģijām, skatīties, pētīt. Vēsturiskā informācija savākta iepriekš, tagad tā sakārtota mūsdienīgā pieejā.
Muzeja vadītāja piebilst, ka līdz šim visu vākumu nekad skatītājiem neesot varējuši parādīt un ekspozīcijā uzlikt, jaunās tehnoloģijas beidzot dod iespēju apjomīgo materiālu kopumu skatīt digitāli.
Vispirms ekspozīcijā meklē sevi
Vaicāta, kas jau novērtējuši un izmanto izstādes priekšrocības, Terese Korsaka atbild: – Palēnām ar to nāk iepazīties un sevi ekspozīcijā sameklēt vietējie iedzīvotāji. Nāk arī skolu audzēkņi. Ziemas sezonā tālāki viesi nav tik aktīvi, bet nereti pie mums iegriežas arī pa kādam tālumniekam.
Tā kā šogad Varakļānu novada muzejam ir kārtējais akreditācijas gads, iestādes darbinieki pamatoti lepojas, ka savu plānu attiecībā uz digitālo ekspozīciju ir izpildījuši:
– Kā visiem muzejiem, arī mums ir savs muzeja stratēģiskās attīstības plāns. Tas noteica, ka piecu gadu laikā izveidojam šo modernizēto ekspozīciju. Ir gandarījums, ka ideja (ar nelielu darba apjomu, kas palicis) ir īstenota. Muzeja akreditācija plānota gada beigās, līdz tai vēl jāsagatavo dokumentu pakete, bet pats galvenais jau paveikts.
Sadarbojas ar Rīgas uzņēmumiem
Jaudīgās izstādes izveidei, protams, piesaistīti nopietni finanšu instrumenti. – Bija nepieciešams izstrādāt dizaina projektu, tehnisko projektu, izgatavot stendus, vitrīnas, – atklāj Terese Korsaka. – Veicām vairākus iepirkumus digitālajiem skārienjutīgajiem ekrāniem, datoriem. Paldies pašvaldībai, kas tehnoloģijas nopirka, Valsts Kultūrkapitāla fonds atbalstīja pārējā ieviešanu. Sadarbojāmies ar Rīgas firmām, dizaina projektus, tehniskos stendus uzņēmās izgatavot SIA „Trīs muskatrieksti". Sadarbība ar šo uzņēmumu muzejam ir jau vairākus gadus, kopīgiem spēkiem esam izveidojuši unikālu ekspozīciju. Iespējams, modernās iekārtas gadu gaitā nolietosies, tomēr uzskatu, ka 15-20 gadiem jauniegūtais kalpos. Ir veikts apjomīgs zinātniski pētnieciskais darbs, pētīta gan Borhu dzimta, gan tās atstātās pēdas Varakļānos, gan novadnieki, iestādes, uzņēmumi, un visa šī informācija parādās ekspozīcijā.
Kas vēl muzejā skatāms?
Līdz 31. janvārim Varakļānu novada muzejā joprojām apskatāma arī Varakļānu pilsētas deviņdesmitgadei veltīta izstāde. No 1. februāra sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi tiks atklāta digitālā izstāde „Teiču purvs".
– Piektdien, 1. februārī, pulksten 10 būs izstādes atklāšana, klātesot Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvjiem, piedalīsies arī Varakļānu vidusskolas audzēkņi un vietējie iedzīvotāji, – informē muzeja vadītāja. – Izstādē būs aplūkojamas gan liela izmēra informatīvās planšetes par Teiču purvu, gan apmēram 10 skārienjutīgie ekrāni, kuros viegli atrodama informācija par Teiču purvu. Tā kā skolu programmās janvārī 9. klasēm ir tēma par purvu, īpaši aicinām skolēnus apmeklēt šo izstādi. Varakļānu vidusskolas audzēkņi nāk arī uz muzeja programmu „Purvs dzīvībai", kas paredzēta skolēniem no 1. līdz 12. klasei un kuras mērķis ir papildināt bērnu un jauniešu zināšanas par purvu floru un faunu.
29.01.2019.