Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Latvija eirozonā

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 03.01.2019.

Burtu lielums

1. janvārī apritēja pieci gadi, kopš Latvija 2014. gadā pievienojās eirozonai. Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks plašsaziņas līdzekļiem ir atzinis, ka eirozonas izveide pirms 20 gadiem, neraugoties uz grūtībām, ar kurām tā ir saskārusies, ir jāuzlūko kā veiksmes stāsts, tostarp arī Latvijas pieci gadi eirozonā ir jāvērtē kā veiksmīgi. Pašlaik eirozonā ir 19 no Eiropas Savienības dalībvalstīm, un eiro ikdienā lieto 340 miljoni Eiropas iedzīvotāju. Eiro ir arī otra pasaulē visvairāk izmantotā valūta starptautiskajos norēķinos un valūtu rezervēs pēc ASV dolāra.

Viedokli par Latvijas pievienošanos eirozonai lūdzu izteikt Mētrienas pagasta pārvaldes vadītāju Andri Dzenovski un Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Jankovski.

Pareizs solis
– Pirms pieciem gadiem, kad latu nomainīja eiro, es tikos ar Līvānu stikla rūpnīcas un Līvānu māju ražotnes vadītājiem, kuri atzina, ka būtībā stiprais lats noraka ražošanu Latvijā. Lats bija pacelts tādos augstumos, ka tas ne tikai neveicināja ražošanas attīstību, bet daudzus uzņēmumus izputināja, – uzsvēra Andris Dzenovskis. – Šobrīd, kad ir eiro, strādāt un arī konkurēt ar citām valstīm ir vieglāk. Eirozonā darboties ir vieglāk, un arī valūta vairs nav jākonvertē. Tāpat tūristiem ceļot ir daudz ērtāk.
Katrā ziņā pāreja uz eiro, Latvijas pievienošanās eirozonai noteikti bija pareizs solis. Iespējams, ražošanai nāktu pat par labu, ja tas būtu noticis agrāk, un vismaz daļa uzņēmumu no tiem, kuri bankrotēja, darbotos joprojām.

Noritēja veiksmīgi
– Mēs jau visus šos gadus dzīvojam pārmaiņu laikā, līdz ar to nekas cits neatliek, kā pie tām pierast un sekot progresam līdzi. Nedzīvosim taču vakardienā! Turklāt pievienošanās eirozonai sniedz daudz plusu, – uzskata Andrejs Jankovskis. – Katrā ziņā nekādus lielus sarežģījumus un kreņķus tas neradīja. Pāreja no latiem uz eiro noritēja veiksmīgi. Ja arī bija kādas neskaidrības un jautājumi, viss tika izskaidrots.
Vienkāršāki un ātrāki ir savstarpējie norēķini, kurus vairs neapgrūtina dažādu valūtu pārrēķini. Arī ceļojot uz eirozonas valstīm, vairs nav jādomā par valūtas maiņu. Jāseko tikai, lai kontā būtu eiro vai skaidra nauda līdzi, un viss kārtībā.
Taču, iebraucot, piemēram, Polijā, kur eiro vēl nav ieviests, dažkārt arī ir nepieciešama skaidra nauda, jo ne visur var norēķināties ar karti un tad ir jāmeklē, kur var samainīt zlotus. Būtu labi, ja visā Eiropā tomēr būtu kopēja valūta.


04.01.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px