Jau pagājuši vairāki mēneši, kopš visas Latvijas skolas ir iesaistījušās iniciatīvā „Latvijas skolas soma", kas ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērnu un jauniešu.
Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam triju mācību gadu laikā tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības.
6. decembrī Madonas pilsētas vidusskolas abas vienpadsmitās klases devās ekskursijā uz Rīgu, kur apmeklēja Mākslas muzeju „Rīgas Birža", kā arī Latvijas Nacionālo teātri. Ieejas biļetes šajos objektos finansēja „Latvijas skolas soma".
Ekskursijas sākumā devāmies uz Mākslas muzeju „Rīgas Birža". Lielākā daļa skolēnu nebija tur bijuši, tāpēc izprast muzeja daili mums palīdzēja gide. Ieiešana pašā muzejā jau šķita ļoti interesanta – tikko bijām uz ielas un gājām pa Vecrīgas tobrīd ar atkalu klāto, slideno bruģi, bet pēc mirkļa jau atradāmies muzejā. Muzeja zāles ir ļoti greznas un elegantas – sienu elementi un gleznojumi apzeltīti, tas radīja noskaņu, ka esam nevis muzejā, bet kāda karaļa pils zālē. Pirmo reizi mūžā redzējām īstu mūmiju. Varētu šķist, ka Latvijas muzejos nav nekā interesanta un aizraujoša, bet tagad varam secināt tieši pretējo. Vēl muzejā apskatījām dažādu valstu porcelāna priekšmetu kolekcijas, rotu, monētu, ārzemju dārgmetālu kolekcijas, dažāda lieluma un dažādu mākslinieku gleznas zeltītos koka rāmjos.
Vakarā Latvijas Nacionālajā teātrī mēs noskatījāmies Harija Gulbja lugas „Cīrulīši" pirmizrādi. Izrādes režisors ir Edmunds Freibergs. Šī izrāde ir veltījums visām latviešu viensētām. Izrāde ir veltījums visām mammām. Un izrāde ir veltījums mums, viņu bērniem. Parasti saka, ka izrāde ir izdevusies, ja skatītājs par to domā vairākas dienas pēc tās noskatīšanās. Šajos „Cīrulīšos" bija daudz simbolu, kuri atklāja izrādes būtību un arī parādīja režisora meistarību. „Cīrulīši" atstāja lielu emocionālu iespaidu, jo visu ainu darbības laikā ļoti smalki tika parādītas laikmetīgās vērtības un ērtības vai neērtības. Bet īstu katarsi skatītāji piedzīvoja neparastajā izrādes finālā, kad kaimiņiene Olga (aktrise Līga Liepiņa), pārvērtusies par Laika sievu, iekratīja, iedarbināja trīs vecos pulksteņus, visticamāk, triju Zelmas (aktrise Lāsma Kugrēna) bērnu sirdis, un sākās stāsts par mūžīgajām vērtībām – māti, ģimeni, dzimtas mājām, kuru nozīmi bieži vien apzinās tad, kad tās ir pazaudētas… Taču izrādē bija arī komēdijas elementi, kuri lika visai zālei gardi smieties.
Pirmizrādes beigās tika sveikts režisors Edmunds Freibergs 70 gadu jubilejā, un mēs, visi skatītāji, varējām būt daļa no šī brīnišķīgā brīža. Varējām redzēt kaut ko tik skaistu, kā viņa studenti (pirmie studenti un tie, kuri vēl tagad apgūst zināšanas pie šī cilvēka) sveica savu MEISTARU.
Manuprāt, ir ļoti svarīgi jauniešus iepazīstināt ar kultūru, jo kultūra ir tā, kura cilvēkam iemāca domāt citādāk, paplašina redzējumu uz dzīvi un māca aizdomāties par šķietami vienkāršām un ikdienišķām lietām. Bieži vien mēs nemākam novērtēt to, ka mums ir ģimene, jumts virs galvas, kā arī iespēja mācīties par to, ko patiesi vēlamies.
28.12.2018.