Daudzdzīvokļu māja Madonā, Gaujas ielā 24, tika siltināta 2014. gadā. Tā
nenoliedzami ir viena no skaistākajām mājām Madonas pilsētā, kas par
tādu kļuvusi, pateicoties sadarbībā ar LIAA īstenotajam ERAF
siltināšanas projektam.
Šī ir jau piektā apkures sezona pēc mājas
siltināšanas. Vaicāts par ieguvumiem, mājas pārstāvis Gundars Trops
uzsvēra, ka galvenais ieguvums ir apkures rēķinu samazināšanās.
– Otrs lielākais ieguvums ir tas, ka mēs dzīvojam sakoptā vidē. Lai sakārtotu un atjaunotu mājas fasādi, tāpat būtu nepieciešami lieli ieguldījumi, bet siltināšanas projekta ietvaros esam uzlabojuši mājas vizuālo izskatu, iestiklojuši lodžijas, un māja ir ieguvusi mūsdienīgāku, vizuāli pievilcīgu izskatu, turklāt piesaistot Eiropas fonda līdzekļus. Lai siltinātu māju, mums bija jāņem kredīts, bet, ja mēs neko nebūtu darījuši, tagad par apkuri maksātu krietni vairāk. Toties nu, pateicoties siltināšanas izmaksu samazinājumam, kopējais maksājumu rēķins ir mazāks nekā pirms mājas renovācijas, – atklāja Gundars Trops.
Viņš atzina, ka diezgan grūti bijis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību siltināt māju. Jaunais jau daudzus baida. Turklāt jāņem vērā, ka diezgan liels ir riska faktors, gan izvēloties būvnieku, gan ņemot kredītu. Arī dokumentācijas sagatavošanas process ir diezgan garš. Tas prasīja apmēram divarpus gadus plus vēl pati būvniecība.
– Izsludinot konkursu, iestrādājām noteikumu, ka 40% no sākotnējām darbu izmaksām veiks būvnieks par saviem līdzekļiem, lai nodrošinātos pret starpnieku piesaistīšanu un iespējamām problēmām nākotnē. Vairākus gadus pirms siltināšanas nomainījām mājas apsaimniekotāju, piesaistījām Normunda Arama vadīto biedrību „Raiņi", un tā bija veiksmīga izvēle. Tad vēl bija lati, bet uz administrēšanas izdevumiem vien ieekonomējām 400 latu mēnesī. Šo gadu laikā esam ne tikai siltinājuši māju, bet arī izbūvējuši stāvlaukumu, nobruģējuši celiņu, sakopuši apkārtni. Nākotnē plānojam veikt remontu kāpņutelpās. Ļoti daudz jau var izdarīt, ja vien pašiem ir tāda vēlēšanās, – uzskata Gundars Trops.
Viņš iesaka iedzīvotājiem nebaidīties un pieņemt lēmumu par savas mājas siltināšanu, kaut gan tagad ir mainījušies nosacījumi, likumdošana, palielinājušās prasības.
Taču viss ir iespējams, vienīgi ir jāapzinās, ka neviens cits mūsu vietā neko nedarīs un arī Laimes lācis nenāks – viss taču ir pašu rokās.
19.12.2018.