Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir noteicis, ka 10. decembris ir pēdējais datums, kad premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam („KPV LV") jāizveido valdība. – Kā vērtējat pašreizējo valdības veidošanas gaitu? Vai Aldim Gobzemam atšķirībā no Jāņa Bordāna izdosies izveidot jauno valdību? – vakar vaicāju Madonas novada domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam un Lubānas novada domes priekšsēdētājam Tālim Saleniekam.
Valdība nepieciešama ātri
– Man šķiet, ka šobrīd ir izveidojies strupceļš, – spriež Agris Lungevičs.
– Manuprāt, nav tādas patiesas vēlmes rast kompromisu, ir vairāk vēlme domāt par savas politiskās partijas ambīcijām un saviem vēlētājiem dotajiem solījumiem, mazāk – pielāgoties un strādāt valstiski. Bet valstij vajag valdību, pie tam vajag ātri, tas ir ļoti svarīgi tautsaimniecībai, vispārējai drošībai, dažādiem procesiem, kuri ir jāvada, jo pamazām mēs redzam, ka valstī iestājas politiskais haoss. Tomēr jācer, ka atbildības izjūta ņems virsroku pār ambīcijām un mēs ieraudzīsim valdību tuvākajā laikā.
Taujāts – varbūt šādā situācijā jāpieaicina kāds cilvēks no malas vai jāizsludina ārkārtas vēlēšanas, Agris Lungevičs ir skeptisks:
– Mani nepamet izjūta, ka ir kādi politiskie spēki, kuriem ir ļoti liela vēlme pēc jaunām vēlēšanām, tādā veidā potenciāli iegūstot vēl lielāku mandātu skaitu, bet jāsaprot, ka jaunas vēlēšanas nozīmē politisko haosu vairāku mēnešu vai pat pusgada garumā, ko valsts pie nepieņemta budžeta, pie nepabeigtiem projektiem, pie vajadzīgām reformām galīgi nevar atļauties. Varbūt tiešām kāds kandidāts no malas varētu būt valdības veidotājs, bet tad atkal būs stāsts par ambīcijām, kuras būtu jānoliek malā.
Izskatās, ka neizdosies
– Grūti pateikt, vai izdosies, bet pēc pēdējiem JKP paziņojumiem izskatās jau, ka ne, – savu viedokli pauž Tālis Salenieks. – NA arī nepatīk, ka kopā ir tikai 53 balsis, un kā viss tur kopā sasummēsies – grūti spriest. No otras puses – jautājums, vai viņiem vispār ir kaut kāda nopietna valdības deklarācija. Tas savā ziņā ir precedents, ka spriež par valdības izveidi, bet nerunā par deklarāciju, kas viennozīmīgi skar arī pašvaldības. Ja visi paliks pie savām ambīcijām, tad valdību arī nevarēs izveidot, ja nu tikai visiem politiskajiem spēkiem, visiem 100 deputātiem kopīgi, bet uz to jau neviens nav gatavs. Ja nāks nākamais kandidāts, diezin vai tās ambīcijas zudīs. Daudz, protams, ir sarunāts priekšvēlēšanu laikā, daudz kas sasolīts tāds, ko nav iespējams īstenot, un tas viss atstāj savu iespaidu. Katrā ziņā tas nav valstiski, ka katrs tikai domā par saviem mērķiem.
07.12.2018.