Liezēres pagasta ZS "Virgabaļi" Madonas novada "Uzņēmēju parādē 2018" piedalījās pirmo gadu, piedāvājot bioloģisko medu.
Pagājušais gads biškopjus iepriecināja ar ļoti labu medus ienesumu, un "Virgabaļi" nav izņēmums – gads ir bijis bagāts.
– 23. maijā tika ievākts pirmais medus, kas garšoja pēc pienenēm, pēc nedēļas ievāktais medus jau bija pavisam citādā krāsā, un 1. septembrī ņemtais medus – atkal citādāks. Tas tikai liecina, ka nevar izsekot, analizēt – kur, kādās puķēs bites "ganās". Bites vāc medu no ziediem, kas dabā sameklējami, un neesmu no tiem, kas var precīzi pateikt, kādu ziedu medus ir burciņā. Medus ir vākts 3 km rādiusā no mājām, tāpēc jau uz etiķetes rakstām "Dažādu ziedu medus", – stāstīja biškope Anita Judova.
Ar bioloģisko biškopību saimniecība nodarbojas kopš 2005. gada, saimju skaits – pāris desmitu.
Uz vaicājumu par piedalīšanos Madonas novada "Uzņēmēju parādē" Anita Judova atbildēja: – Kā apmeklētāja esmu izstādē bijusi katru gadu, Madonas novada biškopju piedāvājums ir zināms, bet šoreiz – kā dalībniecei bija svarīgi izcelt bioloģisko medu. Esmu profesionāla biškope, un biškopība ir arī sirdslieta. Šogad bija laiks izstādei sagatavoties, un katrai biškopības saimniecībai tomēr ir jācenšas, lai būtu savs, atšķirīgs rokraksts. "Virgabaļu" medum ir mazāks fasējums, medus burciņām ir etiķetes, kas marķētas ar zaļo lapiņu.
Kā klājas bioloģiskajām biškopības saimniecībām? "Virgabaļu" saimniece atbildēja: – Bioloģiskajam biteniekam ir diezgan grūti. Bitenieki Latvijā ir atkarīgi no konvenciālajiem zemniekiem, kas sēj lielās platībās, intensīvi miglo, lieto ķīmiju. Bioloģiskajiem biškopjiem ir grūtāk nosargāt bites, taču par bioloģisko medu pie mums vēl neviens vairāk nemaksā.
05.12.2018.