Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Par “Braku” mežu nākotni domājot

ZINTA SAULĪTE, „Braku" muzeja vadītāja

Autors • 12.11.2018.

Par “Braku” mežu nākotni domājot
Burtu lielums

„Braki" ir bijuši Rūdolfa Blaumaņa miera osta, veselības eliksīrs un vieta, kur viņš jutās vislabāk.

Blaumaņu ģimene šeit ieradās 1868. gadā kā rentnieki, saņemot no Ērgļu muižkunga apsaimniekošanā 100 ha zemes. Lielāko daļu teritorijas aizņēma tīrumi, pļavas, ganības, mežu bija salīdzinoši maz – atsevišķas egļu audzes, krūmāji un koki, kas kuploja gravās. Rakstnieks vienmēr ir vēlējies, lai „Braku" mājas ir skaistas un sakoptas, un ticu, ka arī 21. gadsimtā viņš priecātos par gaumīgi un glīti sakārtotu muzeja teritoriju, kura šobrīd ir 40 ha.
Pagalms un ēkas ir estētiski pievilcīgas, ar jauniem niedru jumtiem piecām koka ēkām, taču vislielākā sāpe jau daudzus gadus ir bijusi „Braku" meži, kuri pamazām pārvērtušies par džunglāju un kritušu koku kaudzēm. 2018. gada februārī, pieaicinot sertificētu taksatoru, tika izstrādāts „Braku" mežu apsaimniekošanas plāns (kopējā platība 28,7 ha), kurā tika norādītas kailcirtes, krājas kopšana, sanitārās izlases cirtes. To visu apstiprināja Centrālvidzemes virsmežniecība, lai tālāk pašvaldība to virzītu uz koku pārdošanu atbilstoši likumdošanas normām.
Ērgļu novada opozīcijai (I. Bite, A. Spaile, M. Olte, J. Rešņa) bija iebildumi pret mežu speciālistu veikumu, tāpēc deputāta Andra Spailes vadībā tika izveidota darba grupa, kuru veidoja opozīcijas izvēlēti cilvēki – Andris Spaile, pašvaldības izpilddirektors Māris Grinbergs un vides pārvaldes un teritorijas plānošanas speciāliste Liene Opincāne, biedrības „Vidzemes augstienes meži" priekšsēdētāja Biruta Nebare, taksators Mārtiņš Mahts, LVMI „Silava" speciālisti Mudrīte Daugaviete un Guntars Šnepsts un „Braku" strādnieks Andris Saulīte. Kopīgi nolēma, ka kailcirtes ir jāveic visos jau iepriekš norādītajos apgabalos ar īpašiem norādījumiem par ekoloģisko koku atstāšanu, atsevišķos nogabalos saglabājot paaugu. Savukārt 8. nogabalā, kur atrodas Zibensšķeltais akmens un bērzu birztaliņa, izstrāde tiks veikta ar motorzāģi, maksimāli saudzējot paaugu. Ieteikumi tika un tiks ņemti vērā. Lai mazinātu kailciršu ietekmi uz ainavu un samazinātu izcērtamo apjomu, pēc sanāksmes tika atzīmēti līdz pat 30 gab./ha ekoloģiskie koki, maksimāli saglabājot cietos lapu kokus un paaugu. Uzsākot mežizstrādes darbus, tiks noteikta atbildīgā persona par „Braku" meža izstrādes realizēšanu, lai tiktu ievēroti speciālistu ieteikumi.
Izsole jau ritēja savu gaitu, kad opozīcijai likās, ka iepriekšējie mežu speciālisti tomēr nav bijuši tik zinoši – vajag atkal saukt jaunus un sākt visu no gala. Steigā tika izziņots visiem deputātiem, „Braku" muzejam un interesentiem par sanāksmi ar visai skaļu saukli – „Esam pret kailcirtēm un mežu izciršanu „Brakos"!" un „Esam par pārdomātu mežu apsaimniekošanu!". Lai dzīve kļūtu interesantāka, tika pieaicināti un uzrunāti mediji, TV, ziņu portāli, saceļot nevajadzīgu ažiotāžu visas Latvijas mērogā. „Braku" darbiniekiem nācās ik pēc brītiņa uzklausīt zvanus par iespējamo žurnālistu vai TV raidījumu veidotāju ciemošanos muzejā, lai vēlreiz skaidrotu par likumīgu, normatīvajos dokumentos atbilstošu mežu apsaimniekošanu.
7. novembrī, iepriekš nejautājot, vai Ērgļu novada pašvaldības pozīcijas deputātiem ir iespēja apmeklēt pasākumu, vai ir saskaņots ar „Braku" vadītāju par masveida ciemošanos muzeja mežos, visi tika nolikti fakta priekšā, saņemot jau gatavu programmu. Kas cits atlika? Cīnīties par „Brakiem" un tos aizstāvēt. Kopā ar opozīcijas cilvēkiem mežā devos es, muzeja vadītāja, un darbinieks Andris Saulīte. Bija nepatīkami cīnīties ar cilvēkiem, kuri nav mežu speciālisti, bet gudri runā, arī nozākā cilvēkus un morāli pazemo. Nožēlojami! Vēl jo nepatīkamāk, ka to visu filmē LTV1 un Re:TV. Skumīgi, ka saieta nama zālē opozīcijas domubiedri tik akli pakļāvās un iestājās pret kailcirtēm, neieklausoties speciālistu ieteikumos par to, ka „Braku" meži ir pārauguši un novecojuši, bīstami apmeklētājiem un patiesībā degradē muzeja ainavu. Kurš brauks uz „Brakiem", ja tajā pavērsies nokaltuši oši un slimas gobas, ja priekšā būs masveidā sagāzušies koki? Vai tāda ir „Braku" skaistā un zaļā ainava? Kas notiks, ja uznāks stiprāki vēji, vētras (dabas stihiju šobrīd ir ļoti daudz) un izgāzīs vecos, bojātos kokus, kas gulēs vairumā uz zemes? Vai tādus mēs gribam redzēt „Brakus"? Vai nebūs ainaviski glīti, ja tiks kailcirtēs atstāti ieteiktie ekoloģiskie koki un paauga, ja pēc gadiem kuplos eglītes un jauna, veselīga bērzu birztala? Padomāsim par mūsu bērniem un mazbērniem, kuriem te būs jādzīvo un kuri vēlēsies atrasties drošā, sakoptā un ainaviski skaistā vidē! Kas vēl ne labāk kā „Braku" cilvēki, kas gadiem te strādājuši, izjūt vēlmi pēc kārtības un sakoptības, jo esam iemīlējuši šo vietu un mums nav vienalga, kas notiks.
Lai „Braku" attīstību virza cilvēku saprātība un godprātīga rīcība, nevis savstarpēja pazemošana un zākāšana!


13.11.2018.

 

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px