Latvijas valsts karogs atkal plīvos Gaiziņkalnā. Populārajās pagājušā gadsimta 30. gadu Gaiziņkalna fotogrāfijās karogu redzam tornī, kur to uzvilka torņa atklāšanas dienā 1935. gada 7. jūlijā.
Iepriekšējais tornis savu mūžu bija nokalpojis, tā čīkstošo kāpņu atbalsis rodam arī literāros darbos, tā Aleksandrs Čaks rakstīja, ka "vecais tornis bija derīgs vairs tikai cirkus māksliniekiem un vējam, kas svilpodams nāk no Latgales, apmet kūleni torņa ļodzīgajos spraišļos un ielec tuvākā ezerā nomazgāt muti".
Torni Iekšlietu ministrijas Tūrisma biroja uzdevumā cēla Zemkopības ministrijas mērniecības daļas tehniķi, droši vien arī citi speciālisti, plānojot to nodot tūristu lietošanā 1935. gada 7. jūlijā un paceļot tornī valsts karogu. Jau iepriekšējā vakarā no Rīgas izbrauca 60 tūristu grupa, kas veda līdzi karogu, lai to paceltu Latvijas augstākajā vietā. Viņi apmeklēja Ērgļus, Cesvaini un no Madonas devās uz Gaiziņkalnu.
Daži ieinteresētie madonieši devās uz Gaiziņu ar auto, braucot caur Zelgausku. Lai gan ceļš tur bija vietām ne visai labs, pašaurs, galā nokļuva, nobraucot mazliet pāri 21 kilometram un piebraucot līdz pašai kalna pakājei un tad – kājām pa taciņu augšup. Torni atklāja Tūrisma un emigrācijas biroja vadītājs Kārlis Vanags, kas bija ieradies no Rīgas kopā ar ekskursantu grupu. Klātesošos uzrunāja Madonas apriņķa lauku pašvaldību vecākais Mūrnieks. Preses izdevumi ziņoja, ka pasākumā piedalījās arī Madonas apriņķa lauku pašvaldību vecākais A. Mūrnieks, šoseju un zemesceļu departamenta 10. rajona priekšnieks A. Nēders, Madonas notārs H. Dance un citi interesenti.
Tā 31 metru augstajā tornī sāk plīvot Latvijas valsts karogs. Vairāk nekā 100 klātesošo viens pēc otra devās sasniegt jaunuzbūvētā skatu torņa virsotni, saskaitot 103 pakāpienus. Torņa pēdējās platformas grīda atradās 21 metru augstu. Vakarā karoga vedēji atgriezās Rīgā. Madonieši droši vien Madonā. Pēc jaunā torņa uzcelšanas 1935. gadā Gaiziņkalns ieguva otru elpu, īpaši sākoties akcijai "Apceļo dzimto zemi". Ar torņa uzcelšanu Gaiziņa labiekārtošana nebeidzās. Tika domāts, lai arī torņa apkārtne būtu sakopta un tūristiem interesanta. Dažas ieceres realizēja, bet dažām svītru pārvilka Latvijas okupācija.
Plašāk par Gaiziņkalna vēsturi var lasīt muzeja mājaslapā www.madonasmuzejs.lv.
09.11.2018.