Jau pēc dažām dienām – 6. novembrī – jaunievēlētie 13. Saeimas deputāti pulcēsies uz pirmo sēdi. Viedokli, vai būtu jāpalielina Saeimas Prezidija sastāvs no 5 locekļiem uz 7, lūdzu izteikt Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Agri Lungeviču un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.
Laiks vienoties
– Es domāju, ka prezidija skaitlisko sastāvu nevajadzētu mainīt, vadoties tikai pēc tā, cik partiju ievēlēts Saeimā. Tad jau tas būtu jādara ik pēc katrām parlamenta vēlēšanām. Pagaidām gan izskatās, ka partijām par prezidija sastāvu nav redzējuma. Arī attiecībā uz jaunās valdības izveidošanu nav skaidrības, kā partijām izdosies vienoties par tās sastāvu, ja jau diskusijas raisīja pat vietu sadalījums Saeimas plenārsēžu zālē. Jāvēl, lai tas tomēr izdodas iespējami ātri un mums būtu jaunā valdība, – akcentē Agris Lungevičs. – Es tiešām nevaru iedomāties, ka uz pirmo sēdi deputāti ies, nevienojoties par prezidija sastāvu. Tas būtu bezprecedenta gadījums. Katrā ziņā es neatceros, ka kaut kas tāds būtu piedzīvots.
Izskatās, ka būs interesanti laiki. No vienas puses, kā politologam tam sekot līdzi būs interesanti, bet kā pašvaldības vadītāju mani šāda situācija neiepriecina. Rodas iespaids, ka politiķiem turpinās priekšvēlēšanu laiks. Tiek runāts par uzstādījumiem, idejām, vajadzībām, par Latviju kā magnētu, kas pievilks investorus, par jaunām, labām, kvalitatīvām pašvaldībām, par gaisīgām lietām, bet ne par realitāti. Politiķi uzsver, ka par amatiem nerunā, bet ir laiks sākt runāt arī par amatiem, jo ir jāstrādā. Uzņēmēji jau šobrīd atzīst, ka ES fondu apguve kavējas, nav skaidrības par budžetu, kreditēšanas iespējām utt., citiem vārdiem – ir jāķeras pie darba un jāstrādā.
Varētu palielināt
– Tas, vai mainīsies Saeimas Prezidija skaitliskais sastāvs, būs atkarīgs no partiju sarunām, kā tās vienosies par jaunās valdības sastāvu un vai kāda no tām neiebildīs, ja nebūs pārstāvēta Saeimas Prezidijā, – atzīmē Andris Simtnieks. – Līdz šim tas darbojās piecu locekļu sastāvā, bet jaunajā parlamentā ievēlēti septiņi politiskie spēki. Lai sadarbība partiju vidū veidotos konstruktīva, pieļauju, ka prezidija skaitlisko sastāvu varētu arī palielināt un tajā darbotos visu Saeimā ievēlēto partiju pārstāvji, arī no Zaļo un Zemnieku savienības, kā arī „Jaunās Vienotības". Īsti pareizi nebūtu ārpus prezidija atstāt „Saskaņu", kuras pārstāvis, ņemot vērā, ka par "Saskaņu" vēlēšanās balso diezgan liela vēlētāju daļa, Saeimas Prezidijā ir darbojies iepriekšējos gados. Te jau nav runa par valdību veidojošām partijām.
02.11.2018.