Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Mandalu noslēpumainais spēks

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 25.10.2018.

Mandalu noslēpumainais spēks
Burtu lielums

Marija Vorkale jau daudzus gadus dzīvo Kusā, un viņas sirdslieta ir mandalas. Viņa tās gan pati zīmē, gan arī krāso.

Jau izsenis tiek uzskatīts, ka mandalām piemīt dziedinošs spēks. Tās spēj nomierināt un dziedēt gan garīgi, gan fiziski.

Arī Marija Vorkale ar tām aizrāvās īpaši grūtā dzīves posmā un uzskata, ka šī nodarbe viņu paglāba no dziļas depresijas un piešķīra jaunu sparu dzīvei.
Stāsta Marija Vorkale: – Mazus darbus, kurus saucu par pastmarkām, es zīmēju ļoti sen. Parasti to darīju, lai bērniem, atnākot no skolas, būtu kādas radošas nodarbes, lai uzlabotu garastāvokli. Laika gaitā zīmējumi kļuva lielāki un sarežģītāki. Par mandalām es uzzināju, pateicoties Aronas pagasta sociālajai darbiniecei Lolitai Tipainei, jo viņa bija cilvēks, kas mani iedrošināja mēģināt zīmēt lielākus darbus. Tā sākās mana iepazīšanās ar mandalām. Kopā ar meitu sākām meklēt informāciju un dažādus paraugus arī internetā. Uzzināju, ka mandalas ir atrodamas katrā tautā, bet latvieši ir unikāli ar to, ka mums vienīgajiem ir telpiskās mandalas – puzuri, bet šo krāsaino darbu dzimtene ir Indija. Dzīvē ir bijušas dažādas situācijas, arī emocionāli ļoti smagas. Domāju, ka tieši mandalu krāsošana man palīdzēja atgūties no pārdzīvojumiem. Uz mani šī nodarbe iedarbojas ļoti pozitīvi, un tā noteikti ir mana meditācija. Pēc zīmēšanas jūtos enerģiski piepildīta un apzinos, ka ar jebkuru situāciju spēšu tikt galā. Rodas ticība sev, saviem spēkiem. Šķiet, ka arī intuīcija ir kļuvusi spēcīgāka.
Lai gūtu lielāku pieredzi, uzzinātu jaunus paņēmienus zīmēšanā, Marija Madonā apmeklēja semināru, kuru vadīja Sarmīte Makarova.
– Pirms šī semināra es zīmēju tikai uz rūtiņu papīra, jo šķita, ka tā ir daudz vieglāk. Baidījos zīmēt arī lielus darbus. Bet tieši pasniedzēja Sarmīte Makarova iedrošināja mani izmantot baltu papīru. Šie kursi bija ļoti noderīgi. Apguvu daudz jaunu lietu, kuras izmantoju arī šobrīd, radot savas mandalas. Lai sāktu zīmēt, ir nepieciešams cirkulis, lineāls un acumērs. Un galvenais – nevajag baidīties, ka kaut kas nesanāks. Tā ir māksla, un katrs pats izvēlas ornamentus, kādi būs viņa mandalā. Ja atkal tiktu organizēti kursi vai semināri, noteikti piedalītos, jo tā ir lieliska pieredze. Uzzināju ļoti daudz arī par mandalu veidiem un to vēsturi. Tāpat noderīga ir informācija par krāsām, to izvēli darbos un arī nozīmi. Arvien biežāk un vairāk zīmējot, darbi kļūst ornamentiem bagātāki, acīm baudāmāki. Jo vairāk zīmē, jo labāk sanāk, –
uzskata Marija Vorkale.
Marija ar mandalām ir aizrāvusies tik ļoti, ka bieži gadās pat negulēta nakts, lai pabeigtu kādu savu īpašo darbu, kas tiek arī dāvināti. Katrs darbs ir numurēts, un tam ir dots pat savs nosaukums. Pēdējie darbi top sērijā „Cilvēku vārdi".
– Šobrīd jau ir vairāk nekā simt darbu, kuri veltīti cilvēku vārdiem. Katram burtam atbilst sava krāsa. Katrai krāsai ir sava nozīme. Arī formāti ir dažādi. Visgrūtāk pašai liekas zīmēt lielās mandalas. Tur ir nepieciešama liela pacietība. Zīmēt varu jebkurā diennakts laikā. Man patīk saulains laiks, jo tas dod papildu enerģiju. Katru darbu izdomāju pati. Ļoti bieži tie ir veltījumi kādam tuvam cilvēkam. Tad cenšos tajos ielikt ornamentus un krāsas, kas patīk vai ir īpaši konkrētajam cilvēkam. Katru savu darbu ielaminēju, lai laika gaitā tas nezaudē krāsu, nesaburzās. Jebkura mandala man ir divos eksemplāros – vienu glabāju sev, bet otra tiek kādam uzdāvināta. Mandalas ietekmē cilvēku, viņa garastāvokli, arī enerģijas plūsmu. Ir svarīgi, kā sāk krāsot mandalas. Ja cilvēks vēlas nomierināties, savākt enerģiju, tad mandalu sāk krāsot no malām uz centru, savukārt, lai enerģiju atbrīvotu, krāsot jāsāk no centra uz malām. Tāpat neiesaka krāsot mandalu, ja cilvēks ir ļoti uztraucies, dusmīgs. Vispirms uz papīra vajag pašvīkāt, nomierināties un tikai tad sākt darbu pie mandalas. Pati cenšos zīmēt katru dienu, jo, ja to neesmu darījusi, jūtos slima. Ir darbi, kurus krāsoju, kamēr pabeidzu, bet ir arī tādi, kurus daru lēnām, nesteidzoties. Mandalas noteikti nav tā lieta, kur nepieciešama steiga, – uzsver Marija Vorkale.
Savas radītās mandalas Marija ir dāvinājusi draugiem un radiem, bet tās ir bijušas apskatāmas arī izstādēs gan Aronas pagasta bibliotēkā, gan citur Madonas novadā. Dzirdot novērtējumu un labos vārdus, Marija ir domājusi arī par iespējām, kā šo nodarbi iemācīt arī citiem, īpaši bērniem. – Mandalu krāsošana ir brīnišķīga un nepieciešama nodarbe. To noteikti vajadzētu ieviest arī skolās, jo tas palīdz koncentrēt domas, savākt enerģiju vai arī to atbrīvot. Zīmēšana mazina stresu, agresiju. Katrai vecuma grupai ir jāzīmē atbilstošas mandalas, lai trenētu acumēru, pacietību, lai mācītos kompozīcijas veidošanu, kā arī atpazītu krāsas un to toņus. Bieži domāju, ka ar prieku organizētu mandalu zīmēšanas nodarbības, lai pagasta iedzīvotājiem būtu prieks un arī tās garīgi spētu palīdzēt. Ceru, ka šī iecere īstenosies.


26.10.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px