Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Jauniešu organizētās debates ar politiķiem

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 01.10.2018.

Jauniešu organizētās debates ar politiķiem
Burtu lielums

Kad līdz 13. Saeimas vēlēšanām palicis pavisam nedaudz, Madonas pilsētas vidusskolas jauniešu dome nolēma partiju pārstāvjus aicināt piedalīties debatēs, lai uzklausītu deputātu kandidātus un saņemtu atbildes uz interesējošajiem jautājumiem. Jauniešu aicinājumam atsaucās vienpa-dsmit partiju pārstāvji.

Jauniešiem šī ideja radās tādēļ, ka, viņuprāt, skolas vecuma jaunieši nav ieinteresēti politikā un ar to saistītajos jautājumos. Tāpat debates ir lielisks veids, kā izlemt, kurai partijai atdot savu balsi vēlēšanās.

– Debatēm izvēlējāmies pašu pēdējo brīdi, kad līdz vēlēšanām palikusi nedaudz vairāk kā nedēļa. Organizējām tās, lai jauniešiem, kuri ir sasnieguši astoņpadsmit gadu vecumu, radītu interesi par politiku. Sarunās ar klasesbiedriem biju noskaidrojis, ka viņi nemaz nezina, par ko vēlēt. Tāpēc tika organizētas debates, lai viņiem palīdzētu izlemt. Galvenais debašu mērķis bija parādīt jauniešiem, ka ir jāpiedalās vēlēšanās, jo katra balss ir svarīga, – pastāstīja Madonas pilsētas vidusskolas jauniešu domes prezidents Andis Poļaks.
Jauniešu aicinājumam atsaucās un debatēs piedalījās pārstāvji no Latvijas Reģionu apvienības, „Saskaņas", „Attīstībai/Par!", „Progresīvie", Zaļo un Zemnieku savienības, „Jaunās Vienotības", „Rīcības partijas", Jaunās konservatīvās partijas, Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", „No sirds Latvijai" un no „SKG".
Atklājot debates, Andis Poļaks aicināja politisko partiju kandidātus iepazīstināt ar sevi, partijas galvenajiem mērķiem un uzdevumiem, tāpat rosināja atnākušos ieklausīties kandidātu viedokļos un atbildēs uz jautājumiem.
Tika apspriestas piecas dažādas tēmas. Pirmā no tām bija saistīta ar skolu tīklu Latvijā. Vai tas būtu jāsamazina, likvidējot mazās skolas un izveidojot lielākas skolas reģionu centros. Ikviens deputātu kandidāts uzsvēra, ka katra šī situācija ir jāizvērtē individuāli. Tāpat kandidāti uzskata, ka skola ir viens no katra pagasta pastāvēšanas garantiem. Neviens kandidāts gan kategoriski nebija par to, ka mazās skolas būtu jāslēdz.
Otrs jautājums dienas kārtībā bija par nepieciešamību Latvijā ieviest plastmasas pudeļu depozīta sistēmu. Šajā jautājumā visi kandidāti vienbalsīgi atzina, ka Latvijai tas nāktu par labu un noteikti būtu jāievieš depozīta sistēma. Galvenais arguments, kāpēc nepieciešama depozītsistēma, visām partijām bija – sakopta un tīra vide.
Bet deputātu kandidātos vislielāko izbrīnu radīja jautājums par eitanāzijas legalizēšanu. Ikviens pārstāvis atzina, ka uz šo jautājumu nevar atbildēt vienpersoniski, neapspriežoties ar citiem pārstāvētās partijas biedriem, jo līdz šim šāds jautājums nebija apspriests.
Nākamā tēma bija saistībā ar pensijām. Jauniešu domes prezidents, uzdodot jautājumu, uzsvēra, ka šobrīd, aprēķinot pensiju, netiek ņemti vērā Padomju Savienībā nostrādātie gadi un tas ir viens no iemesliem, kāpēc pensijas ir tik mazas. Vai kandidāti apņemas mainīt šo situāciju? Visi partiju pārstāvji uzsvēra, ka situācija noteikti tiks risināta, gan indeksējot pensijas, gan cenšoties pacelt minimālo valstī noteikto pensiju. Partijas šo jautājumu ir apspriedušas iepriekš, un pat ir izstrādāti dažādi projekti, kā palielināt pensijas.
Pēdējais, bet ne mazāk svarīgais jautājums debašu laikā bija, kā panākt jauniešu līdzdalību, lai nākamā uzņēmēju, politiķu un pedagogu paaudze ir izglītota, motivēta un darboties spējīga. Vairums politiķu atzina, ka vispirms nepieciešama pieeja kvalitatīvai izglītībai.
Pasākuma apmeklētāja, skolotāja Lilija Mozga pēc debatēm secināja: – Pasākumu vērtēju ļoti pozitīvi. Prieks par jauniešiem un viņu iniciatīvu organizēt deputātu kandidātu tikšanos ar skolēniem. Domāju, ka noteikti ir jaunieši, kuriem šīs debates palīdzēs izdarīt izvēli. Priecājos, ka pasākums ir plaši pārstāvēts un ka ir ieradušies paši deputātu kandidāti, nevis partiju pārstāvji. Jautājumi bija nopietni un ar dziļāku domu. Pozitīvi vērtēju arī kandidātu atbildes un korekto rīcību, jo necentās nomelnot citas partijas.
– Uzskatu, ka debates izdevās. Vislielākās bažas bija par to, vai būs cilvēkiem interese un vai vispār kāds ieradīsies, bet, manuprāt, apmeklētāju bija pietiekami. Ne tikai jaunieši, bet arī novada iedzīvotāji. Tāpat satraukums bija par politiķiem, vai būs gatavi runāt ar jauniešiem. Saeimas deputātu kandidāti izteicās ļoti plaši. Nedaudz vairāk aktivitātes un detalizētāku informāciju gaidīju jautājumā par plastmasas pudeļu depozīta sistēmu, bet tas ir tikai mans personīgais viedoklis. Tāpat patika saspringums, kad tika apspriests jautājums par eitanāziju. Tas mūsu sabiedrībā, manuprāt, ir sāpīgs temats. Bet, ja mēs par šīm tēmām nerunājam, kā varam tās risināt? Kopumā esmu gandarīts, jo programma bija izveidota ar saturu, bija interesanti klausīties un politiķi nevienā mirklī nepievīla. Manuprāt, partijas līdz šim ļoti maz ir vērsušās pie jauniešiem. Ceru, ka pēc debatēm balsstiesīgajiem jauniešiem būs gūta lielāka skaidrība, kuras partijas nostāju atbalstīs vairāk, – vērtēja Andis Poļaks.


02.10.2018.

 

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px