Latvijā Karoga svētkiem, kas ir viena no pulkveža Oskara Kalpaka dzimtas māju "Liepsalas" tradīcijām jaunatnes patriotiskajā audzināšanā un dzimtenes mīlestības nostiprināšanā, veselīga dzīvesveida popularizēšanā, pagājušās nedēļas nogalē tika atzīmēta 20 gadu jubileja.
– Šajā "Liepsalu" pagalmā reiz bija viens zēns – sapņotājs, vijolnieks, karavīrs – vienkāršs cilvēks, bet ar cēlu mērķi – cīnīties par savu Tēvu zemi, par brīvu Latviju. Šo Karoga svētku nebūtu, ja 90. gadu sākumā pulkveža O. Kalpaka brāļameita Ārija Kalpaks-Grundmane nebūtu atgriezusies savā dzimtajā sētā, dzimtenē Latvijā un, dibinot Pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas fondu, visus mūža nogales gadus neveltītu jaunatnes patriotiskajai audzināšanai. Pirmos Karoga svētkus "Liepsalās" sarīkoja 1998. gadā, kad apkārtne vēl nebija iekopta, bet bija izvirzīts mērķis – lai šeit pulcētos skolu jaunieši, lai šeit strādātu talkās, lai sanāktu kopā uz Varoņu piemiņas dienu un saskrietos Jāņu vakarā, pulcētos pie Ticības akmens skolas izlaidumos un citos svētkos, meklētu dzīves saturu un sāli, – vadot 20. Karoga svētku pasākumu "Liepsalās", uzsvēra Pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas fonda valdes locekle Edīte Zaube. Pulcējoties pie Latvijas karoga masta, kura pamatnē ir lasāmi četri Latvijas cilvēkiem svarīgi vārdi – "Dievs", "Latvija", "Zemnieks" un "Karavīrs" -, viņa aicināja būt vienotiem savā zemē, būt patriotiem savās ģimenēs un pagalmos un tādiem iziet arī ārpusē.
Lai svētki izdotos, gādāja Pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas fonds ar LR Aizsardzības ministrijas, Nacionālo bruņoto spēku, Jaunsardzes centra, Latviešu virsnieku apvienības, Madonas novada pašvaldības, Ošupes pagasta pārvaldes, skolu pedagogu un jaunsargu vienību vadītāju atbalstu.
Latvijas simtgadē Oskara Kalpaka piemiņai veltītajā Karoga svētku 20 gadu jubilejas pasākumā ar A. Eglīša moto "Audiet mani karogā sarkanbaltisarkanā" dalībniekus no Madonas un kaimiņu novada skolām, arī no Rīgas uzrunāja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora. Viņš uzsvēra, ka novērtē gan "Liepsalu" nozīmīgumu, gan to cilvēku veikumu, kas spēj radīt vērtības, kas tautu stiprina, un tas, ka Karoga svētkiem aprit 20 gadu, liecina, ka šī tradīcija ir stipra.
Veiksmi vēlēja arī Latviešu virsnieku apvienības vadītājs Aleksejs Ozoliņš, jo visus 20 gadus "Liepsalās" rīkotajos Karoga svētkos ir piedalījušies apvienības pārstāvji.
Latviešu virsnieku apvienības vadītājs Aleksejs Ozoliņš dalījās priekā 20. Karoga svētkos redzēt tik daudz skolu jauniešu, arī jaunsargu. Viņš atgādināja, ka bez pulkveža O. Kalpaka, kas agri zaudēja dzīvību, kā arī daudziem citiem Dzimtenes aizstāvjiem varbūt nemaz mēs te nestāvētu. Par patriotisko pasākumu organizēšanu un dvēseliskuma radīšanu viņš Pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas fonda valdes pārstāvei Edītei Zaubei dāvināja ziedus.
Dalībniekus pasākumā uzrunāja arī Pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas fonda pārstāve, O. Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas direktore Alla Štolcere, kas bija gan pirmajos Karoga svētkos, gan daudzos nākamajos. Viņa novēlēja Edītei Zaubei: "Nav nekā tāda, ko nevar. Ja ir, tad jāvar!"
20. Karoga svētki tika atklāti gan ar Latvijas valsts himnu, gan ar dziesminieces Vitas Krūmiņas dziedāto spēka dziesmu.
14. un 15. septembrī, kad "Liepsalās" norisinājās skolēnu, jaunsargu, zemessargu komandu satikšanās patriotiskajā pasākumā ar sacensībām piecpadsmit disciplīnās un konkursos, nakšņošanu teltīs, pavisam piedalījās 26 komandas kopā ar komandu pārstāvjiem.
Sešas komandas tika vērtētas 5.-6. klašu grupā, 14 komandas – 7.-9. klašu grupā, un sešas sacentās 10.-12. klašu grupā.
Pasākums izvērtās gan svinīgs, gan saturā un programmā bagātīgs, sniedzot tā dalībniekiem bagātīgu izjūtu un emociju gammu.
Jaunieši rādīja savu sagatavotību ierindas apmācībā, stafetēs, konkursos ar moto "Ir vērts mūsu domas, darbus, dziesmas ieaust sarkanbaltsarkanajā karogā". Vakarā bija organizēta arī nakts trasīte, skaists lāpu gājiens, sirds un spēka dziesmu dziedāšana kopā ar Vitu Krūmiņu pie ugunskura. Nakts bija ļoti vēsa, bet bija iespēja sasegties ar savulaik Jura Leļa sagādātajiem armijas šineļiem, sildīja gan dziesmas, kā arī viesu piedalīšanās. Ieradās Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, LR Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Viesturs Silenieks. Tika aizdegta Ticības liesma, bet viesi savas lāpas nodeva kādam no 280 skolēniem, kas pasākumā piedalījās. Izvēlētie skolēni bija no A. Eglīša Ļaudonas vidusskolas, no Cesvaines vidusskolas u. c. Viņiem būs Ticības liesma jāaizdedz svētkos Latvijas valsts simtgadei.
Sestdien, 15. septembrī – ziedu nolikšana Visagala kapos pie pulkveža Oskara Kalpaka pieminekļa. Jauniešiem par Latvijas valsts svētku vērtībām lika aizdomāties, arī ieklausīties Anitas Grūbes, Ingunas Kalniņas un Valda Zilvera koncertprogramma "Ir vērts". Noslēgumā "Liepsalās" viesojās arī Dainis Turlais, kas ir pasākuma idejas aizsācējs, piedalījies daudzos patriotiskajos pasākumos.
Pasākuma organizatoru vārdā Edīte Zaube pateicās visiem, kas atbalstīja Karoga svētku 20 gadu jubilejas norisi gan morāli, gan materiāli, visiem, kas iesaistījušies "Liepsalu" pasākumos 20 gadu gaitā. Aktīvāku un redzamāku jaunsargu darbību "Liepsalās" aizsāka Jaunsardzes 2. novada vadītājs Juris Lelis. – Atklātā vēstures stunda ir, bija un būs, – sacīja E. Zaube. Viņa uzsvēra, ka lielais pārsteigums jubilejas reizē bija arī helikoptera ierašanās un nosēšanās "Liepsalās", ko bija noorganizējis NBS komandieris Leonīds Kalniņš.
Sacensībām, protams, bija noteikumi, arī tas, ka jāpiedalās abu dienu pasākumos. Tomēr tās bija tendētas uz komandas garu un kopīgiem uzdevumiem, kas skar līdzatbildību. Tā kā tie bija Karoga svētki, vakarā bija organizētas dežūras pie karoga.
18.09.2018.