12. augustā ar dažnedažādām aktivitātēm, Latvijā atpazīstamām mūzikas grupām, pozitīvām un spilgtām emocijām par godu Starptautiskajai jaunatnes dienai aizritējis jauniešu festivāls „Paspēt 12 stundās", kas norisinājās Madonas Priežu kalniņā. No divpadsmitiem dienā līdz divpadsmitiem naktī, neraugoties uz drūmajiem laikapstākļiem pirmajā dienas daļā, ikviens pasākuma apmeklētājs varēja atrast sev piemērotu nodarbi un izjust kopābūšanas prieku.
Starptautiskā jaunatnes diena ir Apvienoto Nāciju Organizācijas iniciatīvas radīta informācijas diena, kas gadu no gada tiek svinēta, lai atzīmētu pasaules jaunatnes centienus uz globālu sabiedrības uzlabošanu. Balstoties uz faktu, ka Madona ir Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2018, jauniešu festivāls šogad norisinājās Madonā.
Par festivāla apmeklētāju informētību, jautrību un možumu visas dienas gaitā parūpējās pasākuma vadītāji, kuru lomā iejutās Edgars Kalniņš un Signe Prušakeviča. Pasākuma vadītāji pieņēma izaicinājumu 12 stundās piedalīties visās festivāla laikā organizētajās aktivitātēs un aicināja ikvienu apmeklētāju pieņemt šo izaicinājumu.
Jauniešu festivāla atklāšanā pasākuma dalībniekus uzrunāja Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne: – Mīļie jaunieši, jaunatnes darba organizatori, visi tie, kuri sirdī jauni! Sveicu jūs Madonā, Madonas novadā, Jauniešu galvaspilsētā 2018! Kopš gada sākuma novadā ir noritējuši dažādi pasākumi – lielāki, mazāki, saistīti ar jaunatni un jaunatnes darbu. Man šķiet, ka šis festivāls ir likumsakarīgs turpinājums, varētu teikt, pat šā gada kulminācija. Domāju, ka šodien jauniešiem būs prieks par atkalredzēšanos, tiks iegūti jauni draugi, ierosmes un apgūtas dažādas prasmes. Vasara mūs ir lutinājusi ar saules enerģiju, bet es domāju, ka šodien jūs uzņemsit citus vitamīnus, kas nav nopērkami veikalā, – tā ir enerģija, izdoma, iedvesma, jo nav jau aiz kalniem, jāatzīst, arī jaunais mācību gads. Bet par to šodien nedomāsim. Ir tāds zināms paradokss, ka šajā vasarā mēs ļoti gaidām lietu. Varbūt, ka šodien tas tā neiederētos, bet jaunieši prot sarunāt kompromisus. Man vēl gribas teikt jauniešiem –
sliktu laikapstākļu nav, un viņi prot izmantot un vērst par labu it visu. Līdz ar to šobrīd sveicu jūs svētkos, lai jauka un izdevusies šī diena! Organizatori ir paspējuši visu sarīkot, tāpēc jums nekas cits neatliek, kā vienīgi paspēt visu 12 stundās.
Pasākuma vadītāji no rīta nebija vēl paguvuši izdzert savu rīta kafiju, bet par to drīz vien parūpējās Madonas novada jauniešu domes priekšsēdētāja Katrīna Lukaševica.
Pēc nelielās kafijas pauzes klātesošos vēlējās uzrunāt arī Katrīna: – Man ir liels prieks jūs visus redzēt šeit tik kuplā skaitā. Mums, Madonas novada jauniešu domei, šis gads noteikti nav bijis viegls – saskārāmies ar daudziem pārbaudījumiem, nācās sevi pierādīt kā stipru un veiksmīgu komandu, iemācījāmies daudz jauna, izkāpām no ierastajiem rāmjiem un, manuprāt, godam nesām Latvijas Jauniešu galvaspilsētas vārdu. Tieši šodien noskaidrosim, kuri būs nākamie veiksminieki un nesīs Jauniešu galvaspilsētas titulu Latvijā. Nākamā gada Jauniešu galvaspilsētai es novēlu izmantot visas piedāvātās iespējas, atļauties domāt ar divreiz lielāku vērienu un visā notikumu virpulī neaizmirst par savu unikalitāti. Esiet radoši, drosmīgi, pašpārliecināti – un jums viss izdosies! Tas nākotnei, bet šodien esam jums sarūpējuši varenu piedzīvojumu devu. Izbaudiet šīs 12 stundas, izmēģiniet kaut ko tādu, ko vēl neesat līdz šim darījuši, sadraudzējieties ar citiem, jo jūs esat paši, paši superīgākie! Radīsim svētkus sev un citiem!
Pēc svētku atklāšanas visu festivāla laiku darbojās vairākas teltis, un katra no tām sniedza savas iespējas. Netālu no galvenās skatuves darbojās arī info telts, kur pasākuma apmeklētāji varēja iet un jautāt visu svarīgāko un tikt arī pie kādas ūdens pudeles.
Zinību mauriņa diskusiju teltī norisinājās diskusija „Jaunieši politikā – kā tas notiek?", Eiropas Latviešu apvienības diskusija „Latvija, Eiropa un pasaule", kuru vadīja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica. Vēl šajā teltī norisinājās diskusija par jauniešu līdzdalību vēlēšanās kopā ar biedrības „Sabiedrība par atklātību – Delna" pārstāvjiem.
Savukārt „Eurodesk" aktivitāšu teltī notika „Eurodesk brančs", kura laikā runāja par jauniešu mobilitātes iespējām Eiropā un varēja uzzināt daudz ko jaunu par Erasmus+ jauniešu apmaiņu, kā arī klausīties pieredzes stāstos. Šajā teltī norisinājās arī sarunas par brīvprātīgā darba iespējām Eiropā, varēja darboties praktiskajā darbnīcā „Solidaritātes projekti: radi un realizē savu ideju!" un piedalīties komandu erudīcijas spēlē „Prāta laboratorija: Tepat, Eiropā". Visu dienu teltī bija pieejama atpūtas zona, varēja saņemt konsultācijas par jauniešu iespējām Eiropā, piedalīties konkursos un iegūt informāciju par Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras pasākumiem un programmām.
Eiropas Komisijas Latvijā teltī varēja piedalīties spēlē „Lāpsta vai karote – ka tik instruments un griba!", kuru kampaņas „#EUandME" ietvaros organizē Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Eiropas Kustība Latvijā. „Latvijas valsts meži" festivālā jauniešiem bija noorganizējuši vides spēli. Pasākuma ietvaros norisinājās arī youtuberu aktivitātes, kurās piedalījās Santa Buša un Parādi modi. Jaunieši sarunas laikā labprāt uzdeva šīm youtuberēm jautājumus un vēlāk izmantoja izdevību arī nofotografēties.
Festivāla laikā viscaur bija jūtama radoša gaisotne. Apmeklētājiem bija iespēja aplūkot jauniešu mākslas plenēra „Paspēt būt jaunam!" dalībnieku radošās izpausmes un piedalīties Rīgas improvizācijas teātra meistardarbnīcā. Līdz pat vakaram radošajā teltī varēja darboties smilšu aplikāciju, balles aksesuāru, hennas, akmens laikmeta rotu un leļļu darbnīcās. Ikvienam festivāla apmeklētājam bija iespēja pielikt savu roku festivāla gleznas tapšanā, par kuras īstenošanu atbildēja Arvis Trečaks. Zināms, ka jaunieši mīl sportu un sportot, tāpēc sporta perimetrā gaisā virmoja sportiskais gars – strītbola sacensības, sacensības „Ko tu stipram padarīsi?", orientēšanās labirints, fotoorientēšanās Madonā, kā arī organizācijas „Domas dabā" sarīkotās aktivitātes.
Madonas novada jauniešu domes organizētās jauniešu dienas neatņemama sastāvdaļa jau vairākus gadus ir talantu konkurss jauniešiem „Kronis visam", kas norisinājās arī jauniešu festivāla ietvaros. Uzvaru šajā konkursā izcīnīja Erita Burkeviča, kas izpildīja pašas sarakstīto dziesmu „Vai kāds mani dzird?", kas ar savu skanējumu pārsteidza ne tikai konkursa žūriju, bet arī pasākuma apmeklētājus. Pēc „Kronis visam" uz skatuves uzstājās grupa „Blue Jean serenade" ar muzikālu pārsteigumu. Jauniešu festivāla ietvaros tika apbalvoti konkursa „Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2019" uzvarētāji, un šo titulu saņēma Ikšķiles un Olaines apvienība. Pēc uzvarētāju paziņošanas tika sagriezta Jauniešu galvaspilsētas kūka, un festivāla dalībniekus priecēja grupa „Rock'n'Berries". Kad visas aktivitātes bija noslēgušās, tika sumināti un apbalvoti festivāla sacensību uzvarētāji. No pulksten 20 līdz pat pusnaktij balles laikā svētku dalībniekus priecēja grupa „Zelta kniede", kas ar iepriecinošiem laikapstākļiem noslēdza pasākumu Madonā.
Festivāla ietvaros spēka ielejā par spēcinošām pusdienām bija parūpējusies armijas virtuve, kuras varēja baudīt ikviens pasākuma apmeklētājs.
Jauniešu festivāla „Paspēt 12 stundās" organizatoru komanda uzsver, ka šis un pārējie pasākumi jauniešiem Madonas novadā nevarētu notikt bez Madonas novada pašvaldības un Izglītības un zinātnes ministrijas atbalsta. Jaunieši no sirds priecājas un lepojas, ka Latvijā viņiem ir šāds atbalsta plecs un viņu ieceres tiek īstenotas.
15.08.2018.