Paaugstinātas bīstamības kūdras purva un meža ugunsgrēka dzēšanas darbos Talsu novada Valdgales pagastā iesaistīti plaši spēki, tai skaitā mobilizēti arī Madonas puses ugunsdzēsēji glābēji. Kā atklāj Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Madonas daļas komandieris Māris Bulders, darbinieki uz dzēšanas darbiem šai laikposmā braukuši jau piecas reizes.
– Kad nepieciešami papildspēki dzēšanas darbos, saņemam rīkojumu no vadības, un arī Madonas reģiona ugunsdzēsēji glābēji brauc palīgā ar vieglajiem transportlīdzekļiem. Parasti tie ir kādi 5-6 cilvēki ārpus esošās dežūras, viss vietējais aprīkojums paliek tepat, jo tas tiek nodrošināts uz vietas. Darbu veikšanā nepieciešamas tieši darbarokas un ugunsdzēsēju glābēju prasmes, – pastāsta Māris Bulders.
Jau sākotnēji, kad ugunsgrēks no kūdras purva pārmetās uz tuvējo mežu, VUGD skaidroja, ka šī ugunsgrēka dzēšanas darbi būs ilgstoši, jo kūdras ugunsgrēka specifika ir tāda, ka kūdra gruzd un deg dziļumā, turklāt lielā platībā. Šobrīd Valdgales ugunsgrēka vietā turpinās gruzdošo vietu likvidācija, darbos iesaistot arī Nacionālo bruņoto spēku helikopteru, kā arī Lietuvas helikopteru.
Svētdien Valdgales ugunsgrēka vietā nolijis lietus, tomēr tas nebija pietiekami, lai būtiski palīdzētu ugunsgrēka dzēšanā. Māris Bulders apstiprina, ka dzēšanas darbi ir sarežģīti gan kūdras kā materiāla, gan pašreizējo laikapstākļu dēļ: – Jā, lietus nolija, bet tas maz ko deva. Ja šādi laikapstākļi turpināsies, būs grūti. Bet strādājam pie degošo perēkļu likvidācijas, tiek dzēsts viss, ko redzam, dziļāk iekšā ugunsnelaimes skartajā zonā iet nedrīkstam drošības apsvērumu dēļ, jo veidojas arī bīstamas gāzes.
Neraugoties uz helikopteru izmantošanu un plašajiem dzēšanas darbiem, VUGD pārstāvji pieļauj, ka, ja vien neuznāks spēcīgas lietavas, kūdras degšanu un gruzdēšanu šajos apstākļos pilnībā likvidēt būs iespējams pat tikai rudenī.
– No līdzīgas nelaimes neesam pasargāts neviens, arī Madonas pusē, jo sausumā pietiek ar vienu neuzmanīgu rīcību. Piemēram, plašie Lubānas un Kalsnavas meži. Cilvēkiem šobrīd ir jābūt ārkārtīgi piesardzīgiem, par sērkociņu lietošanu vai izsmēķa nomešanu nevar būt ne runas. Liels lūgums iedzīvotājiem nopietni izsvērt došanos mežā; saprotu, ka būs grūti iepauzēt cilvēku vēlmi ogot vai sēņot, bet katra šāda došanās sevī slēpj mazus riskus, it kā nebūtiska neuzmanība var novest pie ļoti lielas nelaimes, – ievērot maksimālu piesardzību šajā ugunsbīstamajā laikā mudina Māris Bulders.
01.08.2018.