Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Vislatvijas Mazpulku nometne Ļaudonā

ZANE BIKOVSKA

Autors • 24.07.2018.

Vislatvijas Mazpulku nometne Ļaudonā
Burtu lielums

Šonedēļ no 23. līdz 27. jūlijam Ļaudonā, Andreja Eglīša vidusskolā, norisinās ikgadējā mazpulku nometne „Visu daru es ar prieku". Visas nedēļas garumā bērniem ir iespēja baudīt dabu, piedaloties gan praktiskās aktivitātēs, gan apmeklējot vairākas zemnieku saimniecības un izzinot mežu, izpētot tā lomu un nozīmi cilvēka dzīvē un vidē.

– Šī ir jau 18. Vislatvijas Mazpulku nometne. Sākumā bija doma sapulcināt vienuviet visus Latvijas mazpulcēnus, jo nometne ir viens no mazpulcēnu gaidītākajiem notikumiem. Nemainīgi pulcējamies nometnē ar nosaukumu „Visu daru es ar prieku". Pati esmu mazpulcēns nu jau astoņpadsmit gadus un savu pirmo Mazpulku nometni aizvadīju 2002. gadā, kad biju Valdemārpilī. Katru gadu ceļojam uz citu vietu, lai iepazītu Latviju un viens otru. Nometnes mērķis ir saliedēt visus šurp atbraukušos mazpulcēnus. Tas ir viens no svarīgākajiem ikgadējiem pasākumiem, esam sapratuši, ka citādāk nemaz nedrīkst, jo tad neapmierināti paliek gan bērni, gan arī skolotāji, kuriem nometne ir lieliska iespēja satikties vasaras laikā un parunāties. Šā gada nometnes tēma ir mežs, esam ieradušies vienā no mežainākajām vietām Latvijā un būtībā vairāk gribam uzzināt, kas tad īsti ir mežs. Lai gan mežs visu laiku ir mums apkārt, tajā pat laikā tas ir tik liels un neizsmeļams. Nometne ir veids, kā biedrības biedri var savstarpēji iepazīties lielākos pasākumos. Viens no tiem ir pavasara sporta spēles, bet to laikā jau tikai iespējams uzzināt, ka ieradušies mazpulki no tādas un tādas vietas, neko īsti vairāk ne. Iepazīties tomēr nesanāk, jo notiek sacenšanās komandas ietvaros, savukārt nometnē mēs mazpulku kolektīvus izkliedējam un izveidojam komandas jauktā sastāvā. Grupās ir dažāda vecuma bērni no visiem novadiem – gan zēni, gan meitenes. Tādējādi cenšamies radīt kopības izjūtu. Katru gadu izvēlamies tēmu, kas ir stipri pietuvināta dabai. Tā kā meža tēma nebija sen akcentēta, šķita tikai likumsakarīgi, ka darbosimies aktivitātēs par un ap mežu, – par nometnes norisi pastāsta tās vadītāja Linda Medne.

Vairāk nekā 200 dalībnieki

Kopumā uz nometni ieradušies 232 mazpulcēni. Plānotais skaits bijis 248 dalībnieki, bet, kā uzsver Linda, pēdējā brīdī kāds saslimst, dažs netiek kādu citu apstākļu dēļ.
– Arī 232 mazpulcēni ir visai kupls pulks, par to ļoti priecājos. Nometnē ieradušies 35 mazpulku pārstāvji. Tuvākie ir Ļaudonas, Mārcienas, Sējas, Bejas, Vijciema kolektīvi. Ir arī tālāki ciemiņi, kas ieradušies no Dagdas un Pudinavas. Kurzemes puses Lapmežciema, Brocēnu, Blīdenes, Lutriņu mazpulcēni arī šeit atbraukuši. Protams, zemgaliešus nedrīkst aizmirst! Pirmo gadu nometni apmeklē mazpulcēni no Rīgas, tā kā neesam vairs tikai lauku jauniešu organizācijas, bet iesakņojušies arī pilsētā un mācām pilsētas bērniem savu filozofiju, kā dzīvot saskaņā ar vidi, kurā esam, kā būt labākam pilsonim un labākam sabiedrības dalībniekam, – teic Linda.
Mazpulcēni Ļaudonā ieradās pirmdien, lai pirmo dienu pavadītu, savstarpēji iepazīstoties un sadraudzējoties.
– Katru gadu pirmā nometnes diena tiek veltīta dažādām sadraudzības aktivitātēm, kad trīs stundu ilgā laika posmā mazpulcēni piedalās saliedēšanās nodarbībās. Šogad tās bija sešpadsmit komandas veidošanas aktivitātes, lai bērni labāk iepazītos un uzzinātu viens otra vārdus, vietu, no kuras pārējie atbraukuši. Izdancojāmies, muzicējot Kokneses folkloras kopai, bet otrdien visi jau gatavi ķerties pie darba radošajās nometnēs. Pie mums ciemojas gan „Pakalnieši", gan vietējais kokapstrādes skolotājs. Veidojam koka laivas, skauti un jaunsargi māca, kā uzvesties mežā, ejam pie medniekiem, ornitologa. Būtībā no visām pusēm aptveram, kā praktiski izmantot mežu un koku. Brauksim uz Kalsnavas arborētumu, paviesosimies Lubānā, apskatīsim vietējās zemnieku saimniecības. Bērni lielākoties ir no laukiem, pasmelsimies pieredzi, kā strādā citur, lai paši mājās izdarītu tikpat labi vai vēl labāk. Dosimies uz „Jāņkalniem", kur ciemosimies ogu dārzā un sukāžu cehā, pēc tam dosimies uz kazu audzētavu „Līvi". Maršrutā paredzēta arī trušu audzētava „Sveķi". Brauksim uz Gaiziņkalnu. Esmu šurp atbraukusi 300 km, kāpēc gan lai neapskatītu Gaiziņu?! Tas nekas, ka daudzi saka – tur jau nav, ko redzēt. Tad katrs no mums varēs teikt – es biju Latvijas augstākajā kalnā Latvijas simtgades gadā Mazpulku nometnē. Rītvakar notiks talantu vakars, ikviens nometnes dalībnieks var pieteikties izrādīt savu talantu. Būs aptuveni divdesmit priekšnesumi, tai skaitā dziedāšana, dejošana, dzejas deklamācija. Tā būs īstena Latvijas jauno talantu parāde, ja ne gluži „X faktors", tad kaut kas ļoti pietuvināts tam. Kustināsim prātu erudīcijas konkursā. Pēc tam – tradicionālā naktstrasīte. Tajā piedalās tikai tie, kas vēlas, lai gūtu pozitīvu adrenalīnu un prieku no citu biedēšanas un nobīšanās. Tad ir svētki gan pašam, gan citiem, – par paredzētajām aktivitātēm informē Linda.
Piektdien, turpinot meža tēmu, mazpulcēnu nometnē par pamatu tiks ņemta Imanta Ziedoņa „Zaļā pasaka", kur mežs ienāk pilsētā. Bērni mēģinās izveidot priekšnesumu, uz ko aicina gan tuvāk, gan tālāk dzīvojušos interesentus, kuri vēlas redzēt, kā bērniem nedēļas laikā veicies. Nometnes noslēgumā mazpulcēni varēs izpriecāties mazo meža dīvainīšu ballē. Tā kā tēma ir diezgan plaša, bērniem un viņu skolotājiem tika dota iespēja brīvi izpausties, lai izveidotu savu interpretāciju, kas tad īsti ir mazie meža dīvainīši. Kā smejas Linda, nometnes noslēguma baļļuks ir neatņemama sastāvdaļa.

Radošajās nodarbībās

Skolas apkārtnē notiek daudz un dažādas radošās darbnīcas. Bērniem ir iespējams veidot māla trauciņus, klausīties jaunsargu un skautu lekcijas, veidot kuģīšus un darīt daudz ko citu. Viena no piedāvātajām aktivitātēm ir „Pakalniešu" radošā darbnīca.
– Pētām, kādi koki aug Latvijā. Izlozējam koku, meklējam tam piederošās lietas, piemēram, lapas, mizu, pumpurus, pēc tam dodamies šos kokus meklē dabā. Mēģinām noskaidrot, cik resns ir dižkoks, lai to par dižkoku varētu dēvēt. Mērām stumbru resnumus, nosakām, cik tad ilgi noteiktajam kokam vēl jāaug, lai tas būtu dižkoka vārda cienīgs. Protams, Ļaudonas parkā dižkoku nav, bet par to nemaz nebēdājam. Bērni ir zinoši, attapīgi, daudzi no viņiem jau mērījuši kokus agrāk, zina, kā tas darāms, – skaidro radošās nometnes vadītāja Sarmīte Grundšteine.
Blakus skolai, koku paēnā, aktīvi darbojas cits mazpulcēnu bariņš, kas veido trauciņus un figūriņas no māla. Darbnīcas vadītājs, keramikas meistars Māris Karlsons priecīgi stāsta, ka bērnu aktivitāte tiešām rada gandarījumu un iepriecina: – Vispirms iepazināmies. Daži no grupas dalībniekiem ar mālu ir darbojušies jau pirms tam. Cits vairāk, cits mazāk, bet ir. Uzdevums bija izgatavot māla trauciņus un, kā jau mazpulcēniem pieklājas, šos trauciņus vajadzēja apzīmēt ar augu motīviem, veidot attēlus. Šoreiz gan īpašas iespējas izvēlēties, ko veidot, bērniem nebija, bet, kad ir brīvā izvēle, top māla multfilmu varoņi, zvēriņi un daudz kas cits.
Savos pirmajos iespaidos par nometni ar prieku dalās gan paši mazpulcēni, gan skolotājas.
– Šajā nometnē esmu pirmo reizi. No visa, ko esmu līdz šim paspējis izmēģināt, man vislabāk patika nodarbība, kuras laikā veidojām māla trauciņus. Forša ir arī portugāļu valodas apguve. Esmu saticis jaunus draugus, tas ir pats labākais. Nezinu, ko kurām skolām viņi ir, bet vecāki par mani gan. Noteikti piedalīšos talantu vakarā, man ir daudz talantu. Varu darīt visu ko, atkarībā no tā, ko vajag. Dziedu skolas korī, braucam pa citām skolām, uzstājamies. Esmu arī labs sportists. Nevaru sagaidīt nakts trasi, tik ļoti gribas baidīt pārējos! No nometnes gaidu labu atpūtu un iespēju apgūt līdz šim nezināmo, – aizrautīgi stāsta Ļaudonas mazpulcēns Daniels.
– Man ļoti patīk grupas, kādas tās izveidojušās, arī telšu pilsētiņa. Esmu jau daudz ko iemācījies par meža uzbūvi. Darbnīcā salikām puzli, tagad vēl notiek lekcija par mežu. Līdz šim esmu izmēģinājis sveču liešanu, ļoti interesanti un patīkami. Vēlos iegūt sev jaunus draugus, ar lielu daļu bērnu esmu jau sadraudzējies. Nometnē piedalos pirmo reizi, tas man ir kas jauns. Man labāk patīk dienas aktivitātes, negribas naktī un vakarā trakot apkārt, – viedokli par nometnes aktivitātēm izsaka Sāvienas mazpulcēnu kolektīva pārstāvis Niklāvs.
Savu sajūsmu un prieku par nometni neslēpj Lutriņu un Līdenes Mazpulku vadītāja Gunta Ramule: – Esmu šurp atbraukusi no Saldus novada. Mazpulku vadu jau 25 gadus. Uz nometni braucu trešo gadu. Šajā pusē vēl neesmu bijusi, šī ir pirmā reize. Protams, iespaidi ir lieliski. Jūtamies ļoti labi, uzņemšana ir ļoti viesmīlīga, bērniem arī ļoti patīk. Šodien bija nodarbība skolotājiem par to, kā izmantot sunīšus darbā ar slimiem bērniem, bija ļoti interesanti. Uzzināju daudz ko jaunu. Šeit viss ir tik burvīgs un brīnišķīgs, galvenais, lai būtu vēl labs laiks. Paldies par sirsnīgo uzņemšanu, jāpateicas arī Rīgas Mazpulku klubam par radošo izdomu. Nevienā nometnē nav kā iepriekšējos gadus, ikreiz tiek izdomāts kas jauns. Mans mazbērns arī ir šeit, nemaz vēl neesmu satikusi. Jau Ziemassvētkos prasīja, kad un vai brauksim uz nometni. Viss ir tik jauki, lai mums un mazpulcēniem viss izdodas!
Laiks tiešām lutina mazpulcēnus, ļaujot pilnvērtīgi izbaudīt visas nometnes organizatoru sniegtās iespējas. Cerams, ka arī nākamajā gadā viņi būs tikpat darbīgi un teiks: „Visu daru es ar prieku!"

25.07.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px