Ilgstošā sausuma dēļ zemnieki, lauksaimnieku organizācijas, pašvaldības lūdz valstī izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā. Viedokli, vai tas būtu jādara visā teritorijā, lūdzu izteikt Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju Aigaru Šķēlu un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.
Ir jāizsludina
– Šāds lēmums ir ļoti vajadzīgs. Nokrišņi šopavasar ir tik lokāli, ka sausums aptver ļoti lielu valsts teritoriju. Pirms kāda laika epizodiski lietus bija Lubānas pilsētā, bet mūsu pagastā ir pilnīgs tuksnesis. Otrdien gan neliels lietutiņš nelielā pagasta daļā nolija. Uz asfalta kāda peļķe vēl izveidojās, taču tīrumā ūdens tik niecīgā daudzumā pazuda kā nebijis. Katrā ziņā tādus tīrumus, kādi ir šogad, neatceros, ka kādreiz būtu bijuši, – atzīst Aigars Šķēls. – Pat pagājušajā gadā ar visām slapjajām rudens lietavām skats uz dzīvi bija gaišāks. Raža atradās tīrumā, un pastāvēja cerība to tomēr novākt, bet tagad ir liela neziņa. Izskatās, ka ražas, ko vākt, vispār nebūs. Arī barības sagatavošana izskatās katastrofāla.
Pašvaldībām nav iespēju sniegt tāda apmēra palīdzību, kāda šogad nepieciešama zemniekiem, tāpēc valdībai būtu jāpieņem lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu lauksaimniecībā. Pat ja zemniekiem netiktu izmaksātas kompensācijas par ilgstošā sausuma radītajiem zaudējumiem, vismaz bankās un citās institūcijās tiktu pārbīdīti kredītu atmaksas grafiki, neaprēķinot soda naudu.
Sausums ir visur
– Arī mūsu, Sarkaņu, pagasts nav izņēmums. Arī pie mums ir liels sausums, jo visi lietus mākoņi diemžēl aiziet garām. Situācija, kā jau visā Latvijā, ir ļoti bēdīga. Ārkārtas situācija lauksaimniecībā būtu jāizsludina valstī neatkarīgi no tā, vai par sausuma radītajiem postījumiem tiks izmaksātas kompensācijas. Ļoti svarīgi būtu nepiemērot soda sankcijas par kredītu atmaksas termiņu neievērošanu, uz soda naudas aprēķināšanu jau esam ļoti naski, – uzskata Andris Simtnieks. – Kritiska situācija lauksaimniecībā ir izveidojusies visā valstī. Nav tā kā dzirdēts, ka Latvijā kādā reģionā būtu nolijis par daudz. Savā ziņā par tik karstu laiku, kad var atpūsties pie dabas, varbūt var priecāties pilsētnieki, bet arī pilsētās ir jūtamas sausuma radītās negatīvās sekas, jo ir ļoti putekļains. Lai mazinātu gaisa piesārņojumu, ar pretputekļu maisījumu esam nokaisījuši gan celiņus ciemata centrā, gan pašvaldības grants ceļus, lai vieglāk būtu elpot. Zemnieki pēc palīdzības pagasta pārvaldē nav griezušies, bet pašvaldībai nav arī tādu iespēju, lai konkrēti palīdzētu, varam tikai viņiem just līdzi.
22.06.2018.