Kalsnavas pagasta piemājas dārzniecībā "Zītaru ziedi" rit ceturtā darba sezona. Jaunie dārznieki – Krūmiņu ģimene – ir izaudzējuši bagātīgu vasaras un dekoratīvo puķu sortimentu, nedaudz – arī dārzeņu un garšaugu dēstu, piedāvā ziemciešu stādus.
"Zītaros" ir 1,3 hektāri piemājas zemes, tāpēc tā tiek racionāli izmantota. Uzceltas siltumnīcas, kur jaunie dārznieki izveidojuši savu piemājas dārzniecību "Zītaru ziedi". Nelielā platībā ir iestādītas arī eglītes. Puķu stādu audzēšanu uzsāka pirms četriem gadiem un sāka no pamatiem, no prakses, jūtot un saprotot, ka katras puķes audzēšana ir tas pats kas auklēšanās ar bērnu, kā tas ir tagad, audzinot dēliņu Klāvu.
– Galā tiekam, jo viss ir saorganizēts, arī enerģijas pietiek. Vispirms ir sēšana, tad – piķēšana, podošana, kas ir liels darbs. Sortimenta izvēle, sēšana, jaunstādi ir sievas Maijas pārziņā, pārējo darām kopā. Kad puķes sāk ziedēt, tas jau ir prieks. Strādājam ne jau tikai darba pēc, arī prieka pēc. Kad pienāk stādu realizācijas laiks, ir jābrauc uz tirgiem, un arī tas ir darbs, jo, kamēr tirgo stādus, neesi mājās. Mums aug dēls, un ir jārēķinās ar viņa vajadzībām, – atklāj Ilvars Krūmiņš (attēlā).
Puķu dobēm, dārziem un balkonu skaistumam "Zītaros" izlolots tik daudz krāšņu puķu, un maijā sākusies to realizācija.
Dārznieki zina, ka katrs gads ir citādāks, piemēram, pagājušais bija slapjais gads, šis – sausais. – Stādiem, īpaši puķēm šī sezona ir ļoti labvēlīga. Šā gada sezona mums sākās daudz ātrāk un saules bija pietiekami, lai viss labi izaugtu, saziedētu. Taču vecu vecais fakts – ir jāpiemērojas laikapstākļiem, lai kādi tie būtu. Pagājušajā aukstajā pavasarī bija ilgi jāapkurina siltumnīcas, un dārznieki to atcerēsies arī kā rudens lietavu gadu. Arī šosezon uznāca sals, bija pat līdz mīnus 25 grādiem, vajadzēja gādāt, lai stādi justos labi, lai puķu mājās pietiktu siltuma. Tagad, kad maijā ir tik silts kā vasarā, lietus nelīst, svarīgs faktors ir siltumnīcu vēdināšana, laistīšana. Lai gan stādu laistīšana notiek regulāri, patlaban tas jādara vairāk. Pagājušajā pavasarī cilvēki baidījās pāragri iestādīt vasaras puķes, jo bija vēss, salnas, turpretī šopavasar ir karsts un sauss laiks. Atkal otra galējība – iestādīs, bet stāds var nokalst, ja neaplaistīs. Dārzniekam vienmēr ir jābūt tālredzīgam, – konstatē Ilvars Krūmiņš.
Par to, kādas puķes ir vairāk iecienītas, Maija Paegle-Krūmiņa stāsta: – Cenšamies izaudzēt to, ko cilvēki vairāk pieprasa. Ko vairāk pērk? Izrādās, ka leduspuķes un begonijas, izvēlas arī izturīgās samtenes.
– Katru gadu varam izaudzēt nezin kādus jaunumus, bet pircēji izvēlēsies klasiku. Ar jaunumiem tāpēc īpaši neaizraujamies, bet sortimentā izvēlei ir jābūt. Piemājas siltumnīcas ir tik lielas, cik ir, tāpēc audzējam visu to pašu, ko iepriekš, kaut arī ir pa kādam jaunumam – vairāk pašu vēlmei izmēģināt. Esam sapratuši, ka nevar izaudzēt visu, tāpēc ir jābūt ejošākajām puķēm, svarīgi ir izaudzēt tik daudz, cik var pārdot. Iecienītākās ir ne tikai jau minētās begonijas, leduspuķes un samtenes, cilvēki izvēlas arī petūnijas, lobēlijas, verbēnas, bakopas, salvijas, agerātus u. c., – piebilst Ilvars.
Vasaras puķes un dekoratīvos augus, kas izaudzēti "Zītaros", pērk kalsnavieši, jo atbalsta vietējos stādaudzētājus. Arī madoniešu dārzos un balkonos aug "Zītaru ziedu" lolojums, jo stādi ir iegādāti ikmēneša tirdziņos Madonā, SIA "Ādere A" stādu tirgū Madonā. Visvairāk stādītāju uz tirgu pirkt puķes dodas tieši sestdienās, kad daudziem ir brīvdiena. Taču tagad, kad ir stādīšanas laiks, "Zītaru ziedus" var iegādāties arī darbdienās. Saimnieki priecājas, ka ir arī savi pastāvīgie klienti.
Tiklīdz sākas stādu realizācijas sezona, "Zītaru ziedu" saimnieki ar savu produkciju regulāri dodas uz pavasara gadatirgiem arī citās pilsētās, jo uzskata, ka, tikai mājās dzīvojot, stādus nevar izpārdot.
– Bijām Siguldā, kur notika populārā Stādu parāde, braucām uz Alūksni, Api, Krāslavu un citām vietām. Stādi aug podiņos, puķes būs nopērkamas arī vēlāk, kad sāksies kapusvētki. Begonijas un leduspuķes mums ir vēl jūlijā, – atklāj Ilvars. – Tad gan pa tirgiem vairs necenšamies braukāt, pircēji brauc pie mums uz siltumnīcām.
Vaicāta par attīstības iespējām "Zītaros", saimniece Maija Paegle-Krūmiņa atbild: – Ir ģimenes pieaugums, tāpēc cenšamies noturēt to, kas ir, tālāk pagaidām nesoļojam, jo visam ir savs laiks un iespējas. Taču šopavasar liekas, ka stādus pērk vairāk, lielākos apjomos. Mūsu izaudzēto izvēlas arī interesenti no kaimiņu novadiem. Tas arī dod stimulu darboties.
29.05.2018.