Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Saules ielas posmā stādīs jaunus kokus

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 09.04.2018.

Saules ielas posmā stādīs jaunus kokus
Burtu lielums

Vai esat pamanījuši, ka Madonas centrā Saules ielas posmā ir nozāģēta skaistā goba un vairākas liepas? – piezvanot uz „Stara" redakciju, vaicāja kāds lasītājs, kurš uzdeva vēl vienu jautājumu – vai nozāģēto koku vietā stādīs jaunus?

Jāatzīst, ka pašai tas bija jaunums, bet to, ka daži koki tik tiešām ir nozāģēti, apstiprināja vairāki kolēģi. Savukārt Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas labiekārtošanas darbu speciāliste Gita Lutce skaidroja, ka šāds lēmums pieņemts pēc konsultācijām gan ar arboristiem, gan Dabas aizsardzības pārvaldi.
Tika saņemts rakstisks slēdziens, ka skaistā goba ir inficēta, kalst nost, tas nozīmē, ka tās atrašanās tādā publiskā vietā ir bīstama, jo, krītot sausiem zariem, tie diemžēl var nodarīt kaitējumu automašīnām un var arī ievainot cilvēkus.
– Jau pagājušajā gadā šim kokam tika konstatēta gobu slimība, bet, pirms tā tika nozāģēta, saņēmām rakstisku Dabas aizsardzības pārvaldes slēdzienu, ka koku drīkstam nozāģēt. Gobu vērojām vairākus gadus un cerējām, ka vēl vismaz kādu laiku tā varēs lapot un priecēt madoniešus. Jāņem vērā, ka ielu malās augošo koku mūžu negatīvi ietekmē arī rakšanas darbi, bet, kā zināms, pirms vairākiem gadiem tika veikta Saules ielas rekonstrukcija un rakšanas darbi tika veikti arī koku sakņu zonā, – uzsvēra Gita Lutce.
Viņa informēja, ka tika nozāģētas arī trīs liepas, tai skaitā viena bija jau nokaltusi.
– Esam vienojušies, ka nozāģēto koku vietā, sākot no luksofora līdz nākamajam posmam, rudenī stādīsim jaunus. Visticamāk, tās būs liepas – tādas pašas kā atjaunotie stādījumi Blaumaņa ielā. Tāpat sekosim arī pārējo koku stāvoklim un veco liepu vietā, kas iet vai ir jau gājušas bojā, stādīsim jaunas, lai pamazām vecos stādījumus nomainītu ar jauniem un arī turpmāk Madonas pilsētas ielu malās zaļotu koki. Taču, protams, pirms koku stādīšanas ir jāizvērtē arī visi blakusapstākļi. Daudzviet atrodas komunikācijas, bet visiem kabeļiem, tāpat kā koku sakņu sistēmai, ir sava aizsargjosla. Tāpat jāņem vērā arī plānotie rekonstrukcijas darbi, lai nebūtu tā, ka tiek iestādīti koki, bet pēc gadiem, veicot rakšanas darbus, tiek aizskartas to saknes. Pilsētā ēnu vajag, un arī šajā Saules ielas posmā, kur vairāki koki tika nozāģēti, tie labi iederējās, tāpēc stādījumi noteikti ir jāatjauno. Visvairāk jau ir žēl lielās, skaistās gobas, kuru pirms dažiem gadiem Ziemassvētkos pat ietērpām svētku rotā, – pastāstīja Gita Lutce.
Vaicāta, kāds liktenis sagaida pirms vairākiem gadiem pārstādīto Blaumaņa ielā augušo tūju, viņa atzina, ka vismaz pagaidām tā netiks aiztikta, jo, kā izskanējis vienā seminārā, arī nokaltis dižkoks nezaudē savu diženumu un tas ir jāsaglabā, ja vien nav kļuvis bīstams un neapdraud apkārtējos.


10.04.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px