Saeimas deputāts Ilmārs Latkovskis vērsies ar lūgumu pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa apžēlot par dalību 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas grautiņos notiesāto Ansi Ataolu Bērziņu, kas atrodas cietumā Čehijā un kura uzturēšanās cietumā esot pārvērtusies par ciešanu pilnu dzīvi gan pašam Bērziņam (tur ticis pat piekauts), gan viņa tuviniekiem. Viedokli par Saeimas deputāta iniciatīvu lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātu Andreju Ceļapīteru un Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāju Ināru Mālnieci.
Nav jātur cietumā
– Parlamenta logus, protams, dauzīt nevajag, tas nav attaisnojams, bet arī sodam ir jābūt samērīgam. Situācijā, kad visiem pārējiem grautiņa dalībniekiem tika piemēroti administratīvie sodi un viņam vienīgajam piespriesta nosacīta brīvības atņemšana, kas pēc izceļošanas no Latvijas tika aizstāta ar reālu brīvības atņemšanu, ir vēlreiz jāizvērtē visi apstākļi, un, ja vien juridiski ir iespējams, viņš ir jāapžēlo, – akcentē Andrejs Ceļapīters. – Politieslodzītie jau mums nav vajadzīgi, cietumā nav jātur tāpēc, ja viņš nav atteicies no savas politiskās pārliecības. Ir jādod iespēja viņam sākt jaunu dzīvi. Manuprāt, mainot piespriesto sodu, nevajadzēja pieiet formāli, bet ņemt vērā, ka viņš devies studēt uz ES valsts galvaspilsētu, un pieņemt loģisku lēmumu. Viņš nav tāds noziedznieks, kas būtu jātur cietumā.
Vajag apžēlot
– Es domāju, ka viņu noteikti vajag apžēlot. Mēs neesam tik bagāta valsts ar radošiem, labi izglītotiem jauniešiem, lai pamestu viņus likteņa varā un nedotu viņiem otru iespēju. Šis nav tas gadījums, kad par to būtu jāšaubās, – uzskata Ināra Mālniece. – Tam visam nedaudz bija un joprojām ir arī politiska nokrāsa, kaut gan Latvija līdz šim ir bijusi diezgan naska savu pilsoņu izdošanā, bet, manuprāt, Saeimai, valdībai un Valsts prezidentam vairāk būtu jāiestājas par mūsu valsts pilsoņiem un jāsniedz viņiem palīdzība arī grūtās un sarežģītās dzīves situācijās. Domāju, ka arī viņš pats ir izvērtējis savu rīcību. Toreiz jau virsroku ņēma pūļa sindroms, akcija taču bija iecerēta kā politisks protests. Varbūt viņam nevajadzēja izvairīties no piespriestā soda izciešanas Latvijā un doties „politiskajā trimdā" uz Čehiju. Katrā ziņā Valsts prezidentam vajag izvērtēt, ka Bērziņš nebūt nav ne tas sliktākais mūsu tautas pārstāvis, ne arī viņa nodarījums ir tas lielākais un arī sabiedriskā bīstamība tik liela, un jāpieņem taisnīgs lēmums.
23.03.2018.