Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Plānots stingrāk kontrolēt telefona lietošanu pie stūres

LAURA KOVTUNA

Autors • 13.03.2018.

Plānots stingrāk kontrolēt telefona lietošanu pie stūres
Burtu lielums

Valsts policija drīzumā plāno testa režīmā sākt izmantot speciāli aprīkotu netrafarētu automašīnu, kas ļautu kontrolēt tālruņa lietošanu pie stūres, atklāja Valsts policijas (VP) Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Saskaņā ar satiksmes drošības plānu 2017.-2020. gadam plānots iegādāties ierīces, kas veic automātisku transportlīdzekļu reģistrācijas numura zīmju nolasīšanu. Ar šādām ierīcēm būs iespēja automātiski konstatēt, vai transportlīdzeklis ir meklēšanā, apdrošināts un vai tam izieta tehniskā apskate.
Normunds Krapsis vēstīja, ka vismaz vienu netrafarētu policijas automašīnu plānots ne tikai aprīkot ar minēto sistēmu, bet to arī papildināt ar automašīnas sānos ierīkotām foto un video kamerām. Tas papildus ļautu konstatēt, vai autovadītājs braukšanas laikā nelieto mobilo tālruni vai citas viedierīces.
Sistēma darbosies šādi – policijas automašīnā iebūvētā sistēma automātiski nolasīs tuvumā esošo transportlīdzekļu numura zīmes, lai, savienojoties ar datu bāzēm, pārbaudītu, vai nav pārkāpumu. Papildus, ja kādā no tuvumā esošajām automašīnām vadītājs lietos tālruni, policijas automašīnas sānos ierīkotās kameras šo pārkāpumu fiksēs, un automašīnas īpašniekam vēlāk tiks atsūtīts paziņojums par uzlikto sodu. Paziņojumā būs redzama fotogrāfija ar automašīnas numurzīmi un pašu pārkāpēju.
Pagaidām ar minēto sistēmu attiecībā uz mobilā tālruņa lietošanu pie stūres plānots aprīkot vienu automašīnu, kas darbotos testa režīmā. Ja sistēma darbosies sekmīgi, tad tiks izsludināts iepirkuma konkurss.
Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks norādīja, ka mobilā tālruņa lietošana pie stūres ir pietiekami aktuāls pārkāpums, kas var novest pie traģiskām sekām. Pagājušajā gadā policijas darbinieki par šādu pārkāpumu noformējuši 3390 protokolu, bet vēl gadu iepriekš – 4120 protokolu. Arī šā gada pirmajos divos mēnešos par to sodīti jau 453 vadītāji, tas liecina – problēma nemazinās.
Konstatēt mobilā tālruņa lietošanu ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas brīdī nav viegli, jo vainīgie šoferi nelabprāt atzīstas noteikumu pārkāpšanā, viedokli pauda „BTA" Apdrošināšanas atlīdzību departamenta eksperti. To lielākoties var izdarīt, pateicoties aculiecinieku un cietušo liecībām. Ik gadu bezatbildīga telefona lietošana pie kustībā esoša transporta līdzekļa stūres noved pie vairākiem simtiem avāriju, liecina saņemto atlīdzību pieteikumi.
„Runāšana pa telefonu, ziņu lasīšana un sūtīšana, video skatīšanās vai cita satura lietošana novērš šofera uzmanību tik ļoti, ka viņš vairs neredz, kas notiek uz ceļa. Ļoti bieži avārijas notiek lēnā satiksmē, kad šoferim šķiet, ka viņš visu kontrolē, taču nepamana priekšā braucošās automašīnas piebremzēšanu vai apstāšanos un ietriecas tajā. Novēroti arī ekstrēmāki gadījumi, kad tālruņa satura pārņemtais autovadītājs iebrauc pretējā kustības joslā vai nobrauc no ceļa, ciešot smagā negadījumā," problēmas nopietnību iezīmēja BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.


14.03.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px