Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Gustavskola” paliek bez piepildījuma

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 22.01.2018.

“Gustavskola” paliek bez piepildījuma
Burtu lielums

Praulienas pagastā esošais „Gustavskolas" ēku komplekss Madonas novada pašvaldībā kā karsts kartupelis tiek mētāts jau vairākus gadus, nerodot tam pielietojumu.

Kā liecina nosaukums, ilgus gadus „Gustavskola" bija izglītības iestāde. Skolai beidzot pastāvēt, ēkas pārtapa par grūti audzināmu pusaudžu aprūpes iestādi „Gustavskola". Biedrības, kas šo pakalpojumu nodrošināja, ceļi ar pašvaldību šķīrās, un ilgus gadus ēkas stāvēja tukšas.

Projekts krīzes centra izveidei
Jaunu dzīvību „Gustavskolai" tika plānots iedegt ar projektu „Krīzes centra „Gustavskola" izveide Praulienas pagastā – jaunajām māmiņām", kuram bija iespēja piesaistīt LEADER programmas finansējumu.
Projekta ietvaros tika plānota grīdu atjaunošana, telpu kosmētiskais remonts, griestu atjaunošana, labierīcību izbūve invalīdiem ar kustību traucējumiem pirmajā stāvā, apkures telpas ierīkošana un apkures katlu uzstādīšana, apkures sistēmas izbūve, inženiertīklu atjaunošana (elektrība, ūdens, kanalizācija), vējtvera un terases atjaunošana, ēkas pirmajā stāvā nodrošināt vides pieejamību. Plānota bija arī aprīkojuma – gultu (bērnu, pieaugušo), skapīšu un galdu – iegāde. Kopumā projekta izmaksas tika lēstas ap 100 000 eiro, no kuriem ceturto daļu sastādītu Lauku atbalsta dienesta (LAD) finansējums.
Laika gaitā gan ieceri minēto sociālo funkciju īstenot ārpus pilsētas nomainīja skats uz ēku Parka ielā 6, kas veidojas kā vairāku sociālo pakalpojumu sniegšanas centrs. Pērn jūlijā dome, iepazīstoties ar projekta „Krīzes centrs „Gustavskola"" izmaksām (beigās tās tika lēstas ap pusmiljonu eiro), plānoto pašvaldības finansējuma daļu un iespējamo sadārdzinājumu sakarā ar apkārtnes sakārtošanu un siltumapgādes sistēmas izbūvi, nelielo šā gada pašvaldības budžeta nesadalīto līdzekļu apjomu, ņemot vērā ieteikumu nepalielināt pašvaldības kredītu slogu, nolēma pārcelt projekta realizēšanu uz Parka ielu 6 Madonā, vienlaikus piedāvājot Romas Katoļu baznīcai Latvijā pārņemt ēku krīzes grūtniecības centra izveidošanai.
Pēc pāris mēnešiem – septembrī – sekoja pašvaldības pārstāvju, kas atbildīgi par sociālo jomu novadā, tikšanās ar Romas Katoļu baznīcas Latvijā pārstāvi Inesi Švekli, kas minēja, ka „Gustavskola" varētu pildīt sociālu funkciju, proti, kļūt par aprūpes iestādi cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Diemžēl arī šīs iespējamās sadarbības pavediens nav guvis tālāku turpinājumu.

Neturpina projekta īstenošanu „Gustavskolā"
Pie „Gustavskolas" jautājuma domes deputāti atgriezās arī pirmajā 2018. gada domes ārkārtas sēdē, kuras darba kārtībā bija jautājums par projektu „Krīzes centra „Gustavskola" izveide Praulienas pagastā – jaunajām māmiņām" tālāku īstenošanu.
– Tā kā dome pērn 27. jūlija sēdē nolēma projekta realizēšanu pārcelt uz ēku Parka ielā 6, rakstīju vēstuli LAD, vaicājot, vai iespējams pārcelt projekta īstenošanas adresi. LAD šādam risinājumam nepiekrita, un sekoja arī zvans ar lūgumu precizēt, vai pašvaldība turpina šī projekta īstenošanu kādā citā vietā, kas ir ārpus pilsētas, vai arī projektu izbeidz, – sēdē deputātus informēja pašvaldības projektu sagatavošanas un ieviešanas speciāliste Indra Kārkliņa.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, atbalstot projekta īstenošanas pārtraukšanu „Gustavskolā", norādīja, ka šobrīd ir atrasts labāks risinājums par to, kas būtu bijis iespējams „Gustavskolā".
– Ēkas siltināšanas darbi Parka ielā 6 tuvojas noslēgumam. Tiek plānots telpu iekārtojums, domājot par to, kā kvalitatīvi ieviest pakalpojumu. Manuprāt, šis risinājums ir labāks, un, kaut arī to īstenojam tikai par pašvaldības finansējumu, ilgtermiņā krīzes centra izveide Parka ielā 6 izmaksu ziņā būs lētāka, nekā to izdarot „Gustavskolā" un piesaistot LAD finansējumu, jo „Gustavskolas" gadījumā pašvaldības finansējuma daļa būtu daudzkārt lielāka, nekā krīzes centru ierīkojot ēkā Parka ielā 6, kas atrodas līdzās pašvaldības sociālajam dienestam, – to, ka izvēlētais risinājums pašvaldībai ir gan no pakalpojuma sniegšanas, gan izmaksu viedokļa veiksmīgāks, akcentēja Agris Lungevičs.
Deputātu Rihardu Saulīti gan interesēja tālākais „Gustavskolas" ēku kompleksa liktenis.
– Jautājums, ko tālāk darām ar šo pašvaldības īpašumu, manuprāt, ir jārisina pēc iespējas ātrāk, jo ar katru brīdi ēkas kļūst aizvien nepievilcīgākas. Ēkas jau vairākus gadus stāv tukšas, un nedrīkstam pieļaut, ka tās arī turpmāk iet postā, tādēļ jālemj, ko darīt – izmantot īpašumu, lai īstenotu kādu no pašvaldības funkcijām, vai pārdot, – sacīja Rihards Saulītis.
Domes priekšsēdētājs piekrita, ka, pašvaldībai vilcinoties, ēka pakāpeniski zaudē savu vērtību, tādēļ aicināja Praulienas pagasta pārvaldes vadītāju un domes sociālo un veselības jautājumu komiteju pēc domē pieņemtā lēmuma neturpināt projekta īstenošanu šajā vietā, nākt kopā un diskutēt par „Gustavskolas" tālāko nākotni.

23.01.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px