Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Neilgā laikā trīs iekārtas jau sapostītas

LAURA KOVTUNA

Autors • 15.01.2018.

Neilgā laikā trīs iekārtas jau sapostītas
Burtu lielums

Ilgi gaidītais un iepriekš laikrakstā „Stars" aprakstītais bērnu rotaļu laukumiņš Madonā, Upes ielā, nu jau divas nedēļas kā uzsācis darboties. Spēļu iekārtas ir uzstādītas, tās ir lietošanas kārtībā, atlicis vien pavasarī pabeigt labiekārtošanas darbus – ieklāt gumijas segumu, sakārtot apgaismojumu un pievienot papildu novērošanas kameras. Diemžēl šo pāris nedēļu laikā jaunieši, kuriem šis rotaļu laukumiņš īsti nav paredzēts, jau paspējuši apzināti salauzt divas spēļu iekārtas un vienu – pat sadedzināt.

– Es tiešām esmu šokā un ir ļoti bēdīgi apzināties, ka divu nedēļu laikā mūsu jaunatne ir spējusi šo laukumiņu sapostīt. Ir pilnībā saplēsts šūpuļtīkls, to nosūtījām atpakaļ ražotājam ar cerību, ka to varētu nomainīt par garantiju, bet izrādās, ka tas ir plēsts apzināti, visticamāk, kādiem pieciem jauniešiem tajā šūpojoties vienlaicīgi –
kam tas, protams, nav paredzēts, jo rotaļu iekārtas vispār ir domātas bērniem līdz 12 gadu vecumam. Jāremontē arī tā saucamā „stārķa ligzda", savukārt tunelītis ticis dedzināts. Skaidrs, ka šīs iekārtas atjaunosim, bet tas ir bēdīgi. Bijis pat tāds „bizness" izdomāts, ka lielākie jaunieši pie šūpolītēm mazākajiem bērniem prasījuši katram 20 centu par iespēju pašūpoties, – sarūgtinājumu par rotaļu laukumiņā notiekošo pauda Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris.
Viņš atzina – šāds laukumiņš bijis ļoti gaidīts un nepieciešams Madonā, ir skaudri apzināties, ka daļa jauniešu nespēj novērtēt to, kas domāts mazākajiem. Guntis Ķeveris uzsvēra: – Vidējā vecuma jauniešiem, 13-16 gadu vecumā, ir visas iespējas apmeklēt Priežu kalnu, „Smeceres silu", skeitparku, sporta centru, kur ārpusē arī ir uzstādīti āra trenažieri, kas tiks vēl papildināti un kur būtu visas iespējas veidot atpūtas vietu šāda vecuma jauniešiem. Bet tas, protams, nav interesanti, jo tur ir jāpielieto savas fiziskās dotības, enerģija un patiess spēks. Šādiem jauniešiem ir interesantāk aiziet uz laukumiņu, kas domāts mazākajiem, truli pašūpoties, tādējādi laužot šīs rotaļu iekārtas, jo tās nav paredzētas tik lieliem bērniem.
Šobrīd Upes ielas rotaļu laukumiņā jau darbojas novērošanas kameras, bet jaunieši no tām pat nebaidoties. Guntis Ķeveris atklāja, ka arī Saieta laukumā kāda jauniešu kompānija, atklāti skatoties uzstādītajā web kamerā un smejoties, sniegā atstājusi rupjus zīmējumus.
– Viņiem no kamerām nav bail. Arī juridiski lietiskais pierādījums skaitītos tikai tad, ja kāds ir pieķerts pie rokas. Citās pašvaldībās ir brigāde, kas var vērot novērošanas kameras un nepieciešamības gadījumā nekavējoties izbraukt uz notikuma vietu. Tā kā Madonā ir tikai četri kārtībnieki uz pusslodzi, kas turklāt strādā visa novada ietvaros, mums nav tādu štata vietu un iespēju. Ja kas ir salauzts vai kas cits noticis, kārtībnieki var tikai attīt ierakstu un to redzēt. Protams, arī tas ir no svara un ir iespēja šos demolētājus noskaidrot. Bet skaidrs, ka katram klāt kameru vai kārtības sargu nenoliksi. Tāpat esmu runājis ar Valsts policiju un kārtībniekiem, lai šai vietā notiktu biežākas patruļas. Daļēji tas ir devis rezultātu, situācija nedaudz ir pierimusies. Noteikti ir jāturpina strādāt – gan ar biežākām patruļām, gan kārtībniekiem dodoties uz skolām un runājot ar jauniešiem, gan pavasarī uzstādot papildu novērošanas kameras, ko šobrīd neļauj izdarīt laikapstākļi, – pauda Madonas pilsētas pārvaldnieks. Kā viņš secināja, ja iepriekš iedzīvotāji satraukušies par nelabvēlīgiem rotaļu parka apmeklētājiem, kuri tur mēdz sēdēt uz soliņiem un lietot alkoholiskos dzērienus, šāda problēma esot krietni mazāka.
Jauniešu „kultūra" liek aizdomāties par viņu audzināšanu, tādēļ Guntis Ķeveris mudināja arī vecākus pārrunāt ar saviem pusaugu bērniem, kā viņi pavada brīvo laiku. Ja pēc skolas nav, ar ko īsti nodarboties, izmantot sporta centra, skeitparka, „Smeceres sila", Priežu kalniņa vai jebkura interešu pulciņa sniegtās iespējas.
Savukārt līdzcilvēkus Madonas pilsētas pārvaldnieks aicināja nepalikt vienaldzīgiem – ja ir liecinieki tam, ka jaunieši rotaļu iekārtas izmanto vairāki vienlaicīgi vai apzināti lauž, noteikti aizrādīt, mēģināt notiekošo fiksēt ar fotokameru un ziņot Valsts policijai vai Madonas novada pašvaldības kārtībniekiem. – Es gan arī apzinos, kā šī jauniešu daļa mēdz atbildēt uz aizrādījumiem, tomēr, ja sabiedrība paliks vienaldzīga, nekas jau nemainīsies. Tādēļ noteikti aicinu ziņot par šādiem gadījumiem, lai kārtības sargi varētu pieslēgties. Domāju, ja pieķers vienu, otru pie rokas, noteikti nākamreiz tad padomās par savu rīcību.

16.01.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px