Kā esam informējuši iepriekš, AS „Madonas ūdens", lai nodrošinātu Fizisko personu datu aizsardzības likuma un Vispārīgās datu aizsardzības regulas (regula stāsies spēkā 2018. gada 25. maijā) ievērošanu, bija iecerējusi ar 2018. gada janvāri par papīra formāta rēķinu piegādi noteikt maksu 1,65 eiro (bez PVN), tos piegādājot aizvērtā formā (aploksnē vai pārlocītus un aizlīmētus).
Savukārt rēķinu nosūtīšana uz e-pastu vai īsziņas (SMS) veidā uz mobilo tālruni arī turpmāk būs bez maksas. Uzņēmums laicīgi aicināja visus klientus izvērtēt rēķinu piegādes veidu un par izmaiņām rēķinu saņemšanā paziņot AS „Madonas ūdens" abonentu daļai, nosūtot e-pastu uz adresi [email protected].
Uzzinot par šādas maksas ieviešanu, iedzīvotāji mums jautāja, vai arī pārējos pašvaldības uzņēmumos par papīra formāta rēķinu piegādi turpmāk būs jāmaksā tikpat liela nauda. Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, pašvaldības kapitāldaļu turētāja pārstāvis „Madonas ūdenī" Agris Lungevičs, komentējot uzņēmuma pieņemto lēmumu, atzina, ka tas aktuāli ir visos pašvaldības uzņēmumos un būtu tikai loģiski, ja visos pašvaldības uzņēmumos būtu noteikta vienāda maksa par drukāto rēķinu piegādi patērētājiem, bet attiecībā uz iecerēto maksu uzsvēra – pirms to ieviest, decembrī jātiekas ar pašvaldību uzņēmumu vadītājiem, jāvienojas par vienotu koncepciju un jāpārrunā iecerētās maksas apmērs.
Jaunais gads ir pienācis, kā būs ar maksas par papīra formāta rēķinu piegādi piemērošanu?
– Esam vienojušies ar AS „Madonas ūdens", ka normatīvos aktus nemainīsim, bet uzņēmums janvārī iecerēto maksu par papīra formāta rēķinu piegādi vēl neieviesīs. Patlaban diezgan daudz cilvēku piesakās rēķinus saņemt elektroniski vai īsziņas veidā savā telefonā, un mani tas priecē. Ir taču daudz iespēju, kā atteikties no rēķiniem papīra formātā un izmantot mūsdienīgākus risinājumus. Mobilais telefons taču ir katram. Vienojoties janvārī vēl nepiemērot šo maksājumu, nākam pretī cilvēkiem, lai tie, kuri uzņēmumu nav informējuši par iespēju saņemt rēķinus elektroniski, to izdarītu, bet diskusija par to, cik lielu maksu par rēķinu piegādi drukātā veidā vajadzētu piemērot, paliek. Arī pie vienotas koncepcijas vēl neesam nonākuši, bet, manuprāt, maksai par papīra formāta rēķinu piegādi visos pašvaldības uzņēmumos tomēr vajadzētu būt vienādai, vismaz es pie tāda uzskata palieku. Pirms maksa tiks ieviesta, nāksim kopā un par to spriedīsim. Jāatzīst, ka iecere ieviest maksu ir mudinājusi cilvēkus rēķinu saņemšanai izvēlēties elektroniskos līdzekļus, un tas ir ļoti pozitīvi, – atzīmēja Agris Lungevičs.
Kāda būs SIA „Madonas namsaimnieks" koncepcija, kas pirmais no pašvaldības uzņēmumiem ieviesa maksu par papīra formāta rēķinu piegādi, nosakot to 35 centu apmērā?
– Es domāju, ka tā ir adekvāta cena. Katrā ziņā mēs no savas puses nedomājam to paaugstināt, jo nedaudz pat paliek amortizācijas nosegumiem. Protams, ja uz to grib pelnīt, tad maksa ir par mazu, bet mēs esam pašvaldības uzņēmums, līdz ar to mūsu mērķis nav pelnīt uz iedzīvotāju rēķina. Namsaimnieks apzinās, ka drukāto rēķina versiju izvēlas mazturīgāki iedzīvotāji, kuriem nav ne datora, ne interneta. Paaugstināt viņiem maksu man neļauj sirdsapziņa. Ļoti daudzi, kam ir tāda iespēja, rēķinus jau saņem elektroniski, palikuši lauki un maznodrošinātākā iedzīvotāju daļa, tie, kuri dažādu iemeslu dēļ ar datortehniku nav sadraudzējušies un ar to ir uz „jūs" vai kuriem vienkārši nav šādu iespēju, – atzina SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns.
Viņš informēja, ka arī turpmāk apmaksāt SIA „Madonas namsaimnieks", SIA „Madonas siltums" un AS „Madonas ūdens" rēķinus varēs arī norēķinu centrā Madonā, Saieta laukumā 1.
– Esam vienojušies ar norēķinu centru saistītos uzturēšanas izdevumus segt solidāri – trīs vienādās daļās, neatkarīgi no tā, cik daudz rēķinu katram uzņēmumam tajā tiek apmaksāti, – uzsvēra Osvalds Lucāns.
SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Uldis Lielvalodis sarunā atzina, ka arī viņa vadītajam uzņēmumam ir mērķis palielināt to klientu skaitu, kas rēķinus par apkuri un silto ūdeni izvēlas saņemt elektroniskā veidā.
Daudzi šādu iespēju izmanto jau vairākus gadus, un to skaits turpina palielināties. Attiecībā uz maksas noteikšanu par papīra formāta rēķinu piegādi pagaidām nesteidzamies. Lai vispirms stājas spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula, tad arī apsvērsim – ieviest maksu vai tomēr ne. Kāpēc gan būtu jāskrien vilcienam pa priekšu? – akcentēja Uldis Lielvalodis.
9.01.2018.