Latvijas Zinātņu akadēmijā notikušā ekspertu konsīlija „Par Latvijas valsts himnu „Dievs, svētī Latviju!"" slēdzienā ir teikts, ka ekspertu konsīlijs korim ar pavadījumu iesaka to izpildīt la bemol mažorā, pieļaujot himnas dziedāšanu arī citās tonalitātēs, taču vienlaikus iesaka aizliegt himnu izpildīt pilnīgi brīvā aranžējumā. Viedokli, vai himnas izpildījums būtu stingri jāreglamentē, lūdzu izteikt Ērgļu novada domes priekšsēdētāju Guntaru Velci un Madonas novada domes deputātu Andreju Ceļapīteru.
Nevajadzīga ažiotāža
– Šī ņemšanās ap mūsu valsts himnu, tās saīsināto versiju, vai to drīkst izpildīt solisti pirms sporta sacīkstēm utt., manī raisa izbrīnu. Jau tas taču ir labi, ka cilvēki vispār savas valsts himnu zina un dzied. Esmu bijis vairākās pasaules valstīs un dzirdējis, kā tur himnas tiek izpildītas dažādos veidos, un nekad nav bijis pamata teikt, ka tas būtu necienīgi, – uzsver Guntars Velcis. – Taču mums Latvijā ir par daudz ekspertu visās jomās. Mūsu valstī jau tas, ka sarodas daudz ekspertu, kuri gatavi dienām un naktīm diskutēt par vispārzināmām lietām, ir raksturīgi. Manuprāt, ap valsts himnu tiek sacelta nevajadzīga ažiotāža, lai novērstu uzmanību no kaut kā būtiskāka. Mums ir skaista valsts himna, kuru dzied un pasākumos visi ceļas kājās, tā ka šai ziņā viss ir kārtībā.
Galvenais, lai dziedātu
Galvenais, lai himnu tauta dziedātu un tas izpaustos lepnumā par savu valsti. Nevar jau prasīt no katra augstvērtīgu muzikālo sniegumu, jo liela daļa no mums taču nav mūziķi. Protams, nav šaubu par to, ka speciālistu noteiktajam standartam jāatbilst oficiālajiem Latvijas himnas ierakstiem un gan pavadījumam, gan dziedājumam tajos jābūt nevainojamam, tāpēc tas jāuztic profesionālajiem mūziķiem, bet tālāk regulējumam, manā skatījumā, gan nebūtu jāiet. Dažādos pasākumos jāļauj to darīt arī brīvākā aranžējumā, – uzskata Andrejs Ceļapīters.
– Arī himna solistu izpildījumā man šķiet simpātiska un saviļņojoša. Kad sporta sacīkstēs skatītāji himnu dzied kopā ar solistu, tas ir ļoti vienojoši un emocionāli saistošāk nekā tad, kad tiek atskaņota kāda fonogramma, ko iedziedājuši profesionāļi. Arī saīsinātais variants sacensībās vai kādos citos laika limita ierobežotos pasākumos droši vien būtu pieļaujams, bet, protams, labāk būtu nodziedāt savas valsts himnas pilno variantu. Latvijas himna jau nav tik gara, lai tās nodziedāšanai nevarētu veltīt dažas minūtes vismaz Latvijā rīkotajos pasākumos. Izņēmums varētu būt starptautiska līmeņa sacensības.
5.01.2018.