Tūlīt būs klāt 2018. gads, kura saimnieks saskaņā ar ķīniešu kalendāru būs miermīlīgais un draudzīgais Dzeltenais Zemes suns. Gluži kā horoskopos, arī dzīvē suns ir cilvēka draugs, aizstāvis un dzīvesprieka avots. To, ka cilvēka attiecības ar suņiem ir harmoniskas un pozitīvas, atzīst arī madoniete RŪTA MEDNE, kas brīvajā laikā aizrāvusies ar kinoloģiju.
Rūta ikdienā strādā par ergoterapeiti Vaivaru rehabilitācijas centrā, darbojas arī ar kanisterapiju. Viņas papildnodarbošanās ir kinoloģija, kas dod enerģiju un pozitīvismu ikdienai.
Kopš vien var sevi atcerēties, Rūtai vienmēr sirdij tuvi bijuši dzīvnieki. Līdz ar sunīša Rikija ienākšanu mājās sākuši apmeklēt paklausības nodarbības pie Ingūnas Tihomirovas, kā arī iesaistījusies Madonas BJC pulciņā „Mācāmies kopā ar mājdzīvniekiem". – Kad uzzināju par kinoloģiju un tās plašajām darbības jomām, sapratu, ka tas ir tas, ar ko vēlos saistīt savu dzīvi. Sākumā tā bija mana mīluļa apmācīšana, kam sekoja jaunā hendlera gaitas suņu izstādēs un darbošanās kanisterapijā. Pēc sešu gadu ilgas darbošanās secināju, ka vēlos arī citiem parādīt šo lielisko pasauli, kur suns ar savu saimnieku var būt komanda, kas iekaro plašo pasauli, sadarbojas un gūst prieku viens no otras kompānijas. 2015. gadā pabeidzu Latvijas Kinoloģijas federācijas veidotos pieaugušo profesionālās pilnveides kursus „Kinoloģijas pamati", stažējos pie kinoloģes-instruktores Ingūnas Tihomirovas, un esmu kļuvusi par apmācību treneri. Regulāri papildinu savas zināšanas, apmeklējot seminārus kinoloģijas un suņu sporta jomā, – pastāsta Rūta Medne.
Nu jau divus gadus viņa vada „Madonas suņu skolu", kur saimnieki ar saviem mīluļiem iemācās saprast viens otru, sunīši apgūst pamatkomandas – „blakus!", „sēdi!", „guli!", „stāvi!", „šurp!" un citas. Nodarbībās tiek izmantotas pozitīvās apmācības metodes: kārumi, uzslavas, rotaļas.
Apmācību grupiņas tiekas reizi nedēļā, nedēļu nogalēs, kad Rūta brauc uz Madonu. Tie, kurus nebaida aukstums, apmācības turpina arī šobrīd, ziemā. Apzinīgākie cenšas kārtīgi sagatavoties gala paklausības eksāmeniem, kā arī dalībai suņu sporta sacensībās. Uz Ziemassvētkiem „Madonas suņu skolas" dalībniekiem tika sarīkota Ziemassvētku eglīte kopā ar saviem četrkājainajiem draugiem, kā jauna un pozitīva tradīcija.
Kas ir svarīgākais cilvēka attiecībās ar suņiem? Rūta Medne atbild: – Tā kā cilvēks skaitās inteliģentāka būtne, tieši saimniekam būtu jāmēģina saprast sava suņa dabu un ar dzīvnieku jāsadarbojas, lai abu attiecības būtu harmoniskas un prieka pilnas. Suns nav plīša rotaļlieta, ko sagādāt mājās un nolikt stūrītī. Ar viņu ir jāstrādā, jārunājas ik dienu, jo suns ir arī bara dzīvnieks – cilvēka kompānija viņam ir ļoti svarīga. Suņu skoliņā rezultāti ir dažādi, jo viss jau ir atkarīgs no cilvēka – cik bieži viņš ar sunīti strādā, kā ievēro trenēšanas nosacījumus un tamlīdzīgi. Protams, ja apmācības sāk jau kucēna vecumā, no četriem mēnešiem, ar paklausību sokas raitāk, taču arī pieaugušā vecumā, ja saimnieks ar suni strādā, viss izdodas. Tomēr nevar sagaidīt, ka suns uzreiz visu mācēs – tam pamatā ir neatlaidīgs darbs un kopīgas „valodas" atrašana.
Paralēli paklausības apmācības nodarbībām Rūta Medne vada arī adžiliti treniņus – tas ir suņu sporta veids, kur cilvēks vada suni (ar žestiem un balss komandām) pa šķēršļu trasi uz laiku un precizitāti. Trase sastāv no dažādiem adžiliti šķēršļiem, vidēji to ir 20, kas numurēti konkrētā secībā.
– Adžiliti treniņus piedāvāju tiem saimniekiem, kuri gatavi kopā ar mani mācīties, jo mūsu pusē šis suņu sporta veids ir pašā sākuma stadijā. Tā ir lieliska iespēja saimniekiem būt aktīviem kopā ar savu suni. Protams, katrs sunītis ir citādāks, un adžiliti ir piemērots tiem, kuriem tas patīk, – viņa uzsver. Lai attīstītu adžiliti, kā arī nodrošinātu iespēju vadīt suņu paklausības apmācības piemērotā vidē, šovasar Madonā, Jaunlazdonā, izveidots treniņu laukums. Rūta Medne atklāj: – Iepriekš suņu skolas nodarbības notika estrādē vai bibliotēkas stāvlaukumā, bet sapratu, ka tomēr ir nepieciešams savs suņu apmācības laukums, aprīkojums, lai ko vairāk varētu izdarīt, īpaši, ja grib attīstīt adžiliti. Tādēļ šovasar ar ģimenes atbalstu privātā teritorijā tika izveidots suņu apmācību laukums. Ja kādu tas interesē un grib darboties, droši var sazināties ar mani telefoniski vai elektroniski, uzmeklēt „Madonas suņu skolas" kontaktus.
Tomēr pati ilgākā joma, kurā Rūta darbojas, ir suņu hendlings – tā ir suņu sagatavošana un tehniski pareiza suņu demonstrēšana izstāžu ringā. Nu jau sesto gadu Rūta gan pati dodas uz Latvijas Kinoloģijas federācijas izstādēm, gan arī piedāvā izvest citu saimnieku suņus dažādās izstādēs.
Par saviem mājdzīvniekiem Rūta Medne pastāsta: – Suņi mūsu mājās bijuši vienmēr. Pats pirmais suns man bija, kad biju astoņus mēnešus veca. Kopā uzaugām un nodzīvojām 16 gadu. Tad pieklīda kucēns, Rikijs, ko daudzi madonieši, sevišķi bērni, noteikti labi atceras, esam piedalījušies dažādos pasākumos. Rudenī bija skumjš brīdis, jo Rikijs, kas visā šajā mani ieveda, devās uz citiem medību laukiem. Šobrīd strādāju ar savu suņu meiteni Margo, kopā dodamies uz nodarbībām, kur viņa ir gan draugs, gan gaisa jaucējs reizē (smejas). Viņai gribas piedalīties, ne sēdēt malā, viņa visus pieņem un ar visiem draudzējas. Arī Margo sākumā devām pagaidu mājas, bet beigās sapratām, ka viņa paliks pie mums. Ģimenē visi esam suņinieki, pie mums dzīvo arī kaķīši – četri – visi no ielas izglābti. Pilna māja prieka un mīlestības.
Ko gribētos akcentēt citiem suņu saimniekiem, 2018. – Dzeltenā suņa – gadu sagaidot? – Gribētos, lai saimnieki velta laiku savam mīlulim, ir gana ieinteresēti saprast, vai viņu suns ir laimīgs. Ja kopā darbojas, gan suns ir laimīgs, gan arī cilvēks gūst prieku. Tas ir neizbēgami pozitīvs efekts. Ja tomēr šķiet, ka abu attiecībās kaut kā pietrūkst, tad novēlu, jo īpaši Suņa gadam tuvojoties, un arī visos nākamajos gados, censties to uzlabot, – vēl Rūta Medne.
29.12.2017.