Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Ja čekus nedod, tie jāprasa pašiem”

LAURA KOVTUNA

Autors • 26.12.2017.

“Ja čekus nedod, tie jāprasa pašiem”
Burtu lielums

Pirms nedaudz vairāk nekā mēneša „Bez tabu" raidījumā tika pieķertas Madonas veikala „Rigo" darbinieces pārkāpjam likumu – izdarot pirkumu, pircējam netika izsniegts čeks, un nauda tika ielikta nevis kasē, bet gan galda atvilktnē. Vēl jo vairāk – veikalā tika pārdoti arī smaržu, kosmētikas, apavu pakaļdarinājumi ar viltotām zīmolu zīmēm, kas arī valstī aizliegts ar likumu. Veikala priekšnieks, aizbildinoties ar valodu nezināšanu, no komentāriem atteicās.

Par čeku neizsniegšanu un smaržu analogu pārdošanu raidījums informāciju nodeva Valsts ieņēmumu dienestam un Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei; instances informēja, ka attiecīgo pārkāpumu konstatēšanas gadījumā uzņēmējam draud bargs naudas sods 400 līdz 700 eiro apmērā vai pat saimnieciskās darbības apturēšana.
Varētu šķist – tauta ziņoja, rīkojās, un likumam būtu bijis jāuzvar, veikalā piekoptajai tirgošanās praksei – jāuzlabojas. Tomēr – nekā. Iedzīvotājiem izdarot pirkumu, čeks visbiežāk joprojām netiek izsniegts. Vienīgi tad, ja pircējs pats to palūdz vai pirkums ir par nelielu summu, tā novērojuši iedzīvotāji.
Devāmies pārbaudīt. Veikalā rosība gana liela, pircēji novērtē to, ka preces ir lētākas nekā daudzviet citur, izvēlas tās gan sev, gan dāvaniņām. Pārdevēja par pirkumu saņemto naudu ieliek atvilktnītē, viņai blakus stāv vēl viena sieviete. Viņa smaidot dod maisiņu ar pirkumu, kā vēstot – paldies un visu labu. Bet čeka nav. Kad pēc tā pavaicāju, smaids noplok, sieviete klusējot pagriež muguru un sāk vērot pārējos pircējus veikalā. Pārdevēja bez vārda runas čeku izsit, bet uz jautājumiem – kāpēc tas netika darīts uzreiz, bet gan tikai pēc pircēja lūguma? – neatbild.
– Divas reizes esmu iepirkusies šajā veikalā, un abās reizēs čeks netika izsniegts, pati to pārdevējām prasīju. Vaicāju: „Vai tad ar „Bez tabu" jums nepietika?" No citiem cilvēkiem dzirdu viedokli: „Nu ko jūs tā, kāpēc jāpiesienas?" Bet man tas šķiet pavisam negodīgi, ka iebraucēji šādi atklāti var krāpties, kamēr vietējie uzņēmumi un privātie iedzīvotāji godīgi maksā savus nodokļus. Cik redzēts, cilvēki paši arī čekus neprasa, citi teic, ka šīs negodīgās prakses dēļ veikalu ignorē un tajā nemaz neiet. Uzskatu, ja čekus nedod, tie pašiem ir jāprasa, – neļaut veikala īpašniekiem klaji neievērot Latvijas likumus aicināja arī madoniete Elizabete.
Valsts ieņēmumu dienestā (VID), jautāti par paveikto saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem veikalā „Rigo", atbildēja, ka pēc likumdošanas nedrīkst izpaust informāciju par konkrētiem uzņēmumiem.
VID uzsvēra – mazumtirdzniecības veikalā par pārdotajām precēm saņemtā samaksa ir jāreģistrē kases aparātā un jāizsniedz kases čeks pircējam. Atbrīvojums no kases aparātu lietošanas šajā gadījumā nav piemērojams.
Ja gadījumā pārdevējs čeku neizsniedz, VID aicina pircējus to pieprasīt un paņemt, ar savu rīcību mudinot uzņēmēju ievērot Latvijas likumdošanu.
Ja darījumu reģistrēšanai netiek izmantots elektroniskais kases aparāts, atbildība ir noteikta LAPK 156.2. panta pirmajā daļā – par normatīvajiem aktiem atbilstošu nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu neuzstādīšanu un neizmantošanu, uzliekot naudas sodu: fiziskajām personām – no 140 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 140 līdz 1400 eiro.
VID, lemjot par konkrētu kontroles pasākumu piemērošanu, ņem vērā visu dienesta rīcībā esošo informāciju par uzņēmēju, tajā skaitā iedzīvotāju sūdzības, kas saņemtas, rakstot uz [email protected] vai zvanot uz tālruni 80009070.
VID pateicās iedzīvotājiem, kuri nav bijuši vienaldzīgi pret nodokļu nemaksāšanu un ziņojuši. Visa cilvēku sniegtā informācija tiek ņemta vērā.
Tomēr, kā vēlreiz paskaidroja VID, saskaņā ar likuma „Par nodokļiem un nodevām" 22. panta pirmajā daļā noteikto VID ir aizliegts izpaust par nodokļu maksātāju jebkādu informāciju bez viņa piekrišanas, kas kļuvusi zināma, pildot dienesta pienākumus.
„Par pārkāpumiem vajag ziņot, tad agri vai vēlu negodīgam uzņēmējam tā bodīte beigsies. Spriežot pēc presē redzamā un attieksmes pret žurnālistiem, šim uzņēmējam gan tas ir dziļi vienalga. Gan mums kā VID, gan uzņēmējiem, kuri maksā nodokļus un ievēro likumus, noteikti gribētos dzīvot mierā un ievērot godīgu konkurenci, bet tas nesanāks, ja vienmēr būs daļa, kas to neievēro. Viņiem tiek pievērsta uzmanība, un VID ar šiem gadījumiem strādā," komentēja VID.
Šobrīd VID īsteno dažādas izglītojošas kampaņas par ēnu ekonomiku, šajā sakarībā VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule uzsvēra: „Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam mazināt ēnu ekonomiku. Pieprasot čeku, mēs reizē pieprasām sev un saviem tuviniekiem pieejamu veselības sistēmu, kvalitatīvu izglītību, nodrošinātas vecumdienas, pienācīgas māmiņalgas un citus sociālos pabalstus. Ikviens eiro, kas ir samaksāts nodokļos, vairo mūsu valsts labklājību."
Saistībā ar viltoto preču pārdošanu kāda pārdevēja, kas strādā veikala „Rigo" tuvumā, novērojusi, ka pirms neilga laika kārtības sargi no šī veikala iznesuši trīs lielas somas ar precēm – iespējams, konfiscētajiem viltojumiem vai precēm, kuras aizliegts tirgot. Diemžēl laikrakstam „Stars" Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē to nedz apstiprināja, nedz noraidīja. Policijas darbinieki vien aicināja iedzīvotājus ziņot par tirgošanos ar viltotām vai aizliegtām precēm Valsts policijai (pa tālruni 110) informācijas pārbaudīšanai.

27.12.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px