Madonas novadā pēdējos gados vairākkārt aktualizējies jautājums par to, ko darīt ar novadā esošajiem graustiem, kas ne tikai slikti iekļaujas vidē, bet arī dažkārt rada draudus iedzīvotājiem.
Viens no pagastiem, kurā netrūkst laika zoba skartu, neapdzīvotu un neizmantotu ēku, ir Mārciena, kur daudzviet saglabājušās padomju armijas vajadzībām būvētas ēkas, kuru stāvoklis pēc 90. gadu sākuma, kad pagastu pameta liela daļa armijas kontingenta, ar katru gadu tikai pasliktinās.
Pirmais trauksmes zvans
Gada sākumā laikrakstā informējām, ka jaunais gads Mārcienas pagastā tika sagaidīts ar vesela korpusa sagrūšanu ilgus gadus neapdzīvotajā daudzdzīvokļu mājā Meža ielā 3. Par laimi, tobrīd bīstamajā ēkā neviens neatradās un arī apkārtējie iedzīvotāji necieta. Pēc negadījuma bīstamā ēka tika nožogota un izvietotas brīdinājuma zīmes, kā arī risināts jautājums par bīstamo būvgružu novākšanu.
Šobrīd jautājums ir krietni pavirzījies uz priekšu. Kā „Staram" pastāstīja Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Mālniece, pārvalde pēc iepirkuma veikšanas novembra sākumā noslēdza līgumu ar SIA „DGR serviss" par daudzdzīvokļu mājas Meža ielā 4 nojaukšanu un māju Meža ielā 3 un Meža ielā 4 būvgružu drupināšanu.
– Iegrūstot daļai ēkas Meža ielā 3, izveidojās avārijas situācija. Gan šī, gan blakus esošā daudzdzīvokļu ēka Meža ielā 4 ir vienas no pirmajām, kas, Mārcienā ienākot armijai, tika uzbūvētas 50. gadu vidū un beigās. Kopš 90. gadu sākuma ēkas ir neapdzīvotas, un uz jumta pat kociņi bija saauguši. Līdz šim, apzinoties to, ka ēku nojaukšana ir dārgs pasākums, līdzekļus novirzījām citiem mērķiem, taču situācija ar iegruvušo daudzdzīvokļu namu piespieda ātrāk risināt jautājumu par to, ko darīt ar avārijas stāvoklī esošajām ēkām, kurām līdzās ir divas apdzīvotas daudzdzīvokļu mājas, līdz ar to cilvēkiem diendienā jānoraugās uz abiem graustiem. Tika veikts iepirkums, noskaidrots uzvarētājs, kas ir uzņēmums no Siguldas, kura darbinieki jau vairāk nekā nedēļu aktīvi strādā, un ir pamatota cerība, ka šogad ar darbiem tiks galā. Darbus, kuru kopējās izmaksas ar PVN ir 23 992 eiro, veicam par pārvaldes nesadalītajiem līdzekļiem, kas bija mērķtiecīgi veidots uzkrājums, – pastāstīja Ināra Mālniece.
Izmantos drupināto materiālu
Pārvaldes vadītāja norādīja, ka nojaukto ēku gruveši tiek drupināti un atbilstoši Vides pārvaldes prasībām reģenerēti, līdz ar to tie nav jānodod atkritumu poligonā, bet jau kā materiālu var izmantot citām vajadzībām.
– Būvgruži ir drupināti un sašķiroti, un tos varēsim izmantot gan ceļu būvniecībā un remontā, gan bedru aizbēršanā. Nedrupinātus būvgružus šādi izmantot nevarētu. Drīzumā plānoju vērsties Madonas novada pašvaldības domē ar lūgumu noteikt cenu šiem materiāliem, jo ir arī iedzīvotāju un uzņēmumu interese par iespēju izmantot drupināto materiālu, – skaidroja Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāja.
Ināra Mālniece pieļāva, ka graustu nojaukšanu, kaut arī tas nav lēti, varētu turpināt arī nākamajā gadā.
– Netālu no šīm Meža ielas ēkām atrodas vēl viena pamesta būve. Nojaucot to, mēs būtu sakārtojuši ciemata teritoriju no kultūras nama līdz dīķim. Protams, aiz dīķa ir vēl četras pamestas ēkas, kuras arī nākotnē varētu nojaukt, taču tās neatrodas vietā, kurai ikdienā garām dodas pagasta iedzīvotāji. Kā jau minēju, graustu nojaukšana nav lēta, tādēļ plašā apjomā šos darbus veikt nevaram, – skaidroja pārvaldes vadītāja.
Mārcienas armijas bāze
Daudzstāvu ēkas Mārcienas centrā, no kurām dažas kļuvušas par graustiem, bet citas, kā, piemēram, armijas virsnieku dienesta viesnīca – sākotnēji kā skolas un bērnudārza telpas, bet šobrīd jau kā pansionāts, ir ieguvušas jaunu dzīvi, nav vienīgais padomju armijas atstātais mantojums. Dažu kilometru attālumā no ciemata atrodas arī armijas bāzes ēku paliekas. Tiesa, tās lielākoties jau ir ieaugušas mežā un, ja kāds īpaši „nemeklē laimi", arī draudus cilvēkiem nerada. Ināra Mālniece pastāstīja, ka pašvaldībai bāzes teritorijā pieder vairs tikai 12 ha plašs zemesgabals, uz kura atrodas daudzstāvu armijas kazarmu ēka, kurā regulāri mācības rīko Nacionālo bruņoto spēku karavīri un Zemessardze. Ēka ir gana labā stāvoklī, lai šobrīd par tās demontāžu nebūtu jāuztraucas, un arī militāristu izrādītā interese par ēku un bāzes apkārtni ir gana labs arguments, lai ar graustu jaukšanu bāzes teritorijā nesteigtos, taču nākotnē arī par šo gružu novākšanu būs jādomā.
8.12.2017.