Jau vairākus gadus Madonas novada pašvaldība iedibinājusi tradīciju Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas svinību ietvaros rīkot Madonas novada pašvaldības apbalvojumu pasniegšanas ceremoniju, kurā tiek pasniegts Pateicības raksts, Atzinības raksts, kā arī Goda diploms un goda zīme.
Šogad pašvaldības apbalvojumu pasniegšanas ceremonija tika rīkota 16. novembrī Madonas kultūras namā, kur kuplā pulkā bija pulcējušies gan apbalvojumu saņēmēji, gan viņu sveicēji.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, sveicot pasākuma dalībniekus Latvijas 99. gadadienas jubilejas priekšvakarā, minēja, ka šis ir piemērots brīdis, lai pateiktos cilvēkiem par Madonas novada labā paveikto.
– Katrs mēnesis gada griezumā mums stāsta un sniedz kaut ko savu. Novembris ir laiks, kad atzīmējam Lāčplēša dienu un svinam valsts dzimšanas dienu, izvērtējot, kas paveikts valstī, novadā, mājās. Un paveikts ar mūsu lielākās vērtības –
cilvēku – rokām tik tiešām ir ļoti daudz. Pirms pāris nedēļām, Madonā viesojoties režisoram Jānim Streičam, man atmiņā palika viens viņa izteikums. Režisors minēja, ka ikdienā bieži dzirdam vārdus „šajā valstī, šajā zemē", taču būtu jāsaka „mūsu valstī, mūsu zemē, mūsu Latvijā". Šai uzskaitījumā es vēlētos iet vēl tālāk un teikt „mūsu novadā, mūsu Madonā, mūsu pagastos". Esmu pārliecināts, ka tie cilvēki, kurus šodien apbalvojam, dzīvo un strādā ar šādu domu un tas ir bijis centrālais vadmotīvs visu darba gadu garumā. Tādēļ pašvaldībai, novērtējot jūsu devumu, ir prieks pateikt paldies, un lai šī diena kalpo par ceļamaizi turpmākiem sasniegumiem un jaunām virsotnēm, – pašvaldības apbalvojuma saņēmējus uzrunāja Agris Lungevičs.
Godinot cilvēkus, kuri devuši īpašu ieguldījumu Madonas novada labā, kopumā tika pasniegti 20 Pateicības raksti, 18 Atzinības raksti, viens Goda diploms un goda zīme, kas bija pasākuma centrālais notikums.
Par mūža ieguldījumu keramikas mākslas attīstībā un tradīciju izkopšanā, Madonas novada kultūras dzīves un sadarbības veicināšanā Madonas novada pašvaldības Goda diploms un goda zīme tika piešķirta Jānim Seikstam.
Aprakstā par Jāni Seikstu bija minēts, ka vienkāršība un sirsnība caurvij viņa dzīvi un māksliniecisko darbību. Vienkāršībā un sirsnībā iegūta visas Latvijas mīlestība, cieņa un atzinība. Keramiķis Jānis Seiksts ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, bijušais Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas un Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja darbinieks, mākslinieks, kurš 44 savas dzīves un aktīvā darba gadus pavadījis Madonā. Keramiķis pamatā veido tradicionālās Latgales keramikas darbus – vāzes, bļodas, šķīvjus un krūzes. Izkopis savu īpašo rokrakstu, formas, smalkos ornamentus, kolorītu. Pēdējos desmit gadus aizrāvies arī ar melno keramiku, veidojis dārza keramikas skulptūras, kopjot gan savu, gan citu dārzu kultūrainavu. Jānis Seiksts ir arī viens no Madonas novada tūrisma pakalpojuma sniedzējiem, viens no novada atpazīstamības simboliem. Ik gadu keramiķa darbnīcu un cepli apmeklē liels skaits viesu, un darbnīca šogad ieguvusi Latvijas tūrisma uzņēmēju kultūras zīmi „Latviskais mantojums".
Jānis Seiksts pēc pašvaldības apbalvojuma saņemšanas „Staram" atzina, ka šajā brīdī prātā nāk divi vārdi – gandarīts un priecīgs. Keramiķis neslēpa, ka ir pārsteigts un reizē saviļņots gan par to, ka tika izvirzīts apbalvojumam, gan par kuplo sveicēju skaitu.
– Nākamgad apritēs 50 gadu, kopš neesmu no rokām izlaidis mālu. Tik ilgā laika periodā ikviens kļūs par profesionāli (smejot). Pašam vēl pēc visiem šiem gadiem izdodas mālā pamanīt ko jaunu, iepriekš neizzinātu. Mālu nevaru uz ilgu laiku nolikt malā, jo tad jūtu, ka kaut kā pietrūkst. Jāatzīst, ka arī pats darba process un metodes gadu laikā mainās – nāk jaunas glazūras, par kādām pirms daudziem gadiem pat sapņot nevarējām, arī materiāls, ar ko strādāt, pamainās, piemēram, šobrīd populāras ir dažādas akmens masas. Pats arī esmu nedaudz pamainījis akcentu un sācis vairāk strādāt ar melno keramiku, kuru varēs aplūkot 16. decembrī atklātajā personālizstādē, – to, ka ar apbalvojumu par mūža ieguldījumu radošais darbs vēl nebūt nenoslēdzas, atzina Jānis Seiksts.
Apbalvoto vidū ir arī Benita Tauriņa, kurai par pilsonisko līdzdalību un ieguldījumu Latvijas valsts patriotisma stiprināšanā piešķirts Madonas novada pašvaldības Atzinības raksts.
Raksturā nelokāmā cīnītāja, Atmodas laika aktīviste, šogad nosvinējusi 85. dzīves jubileju. Tāpat kā iepriekšējos desmit gadus, tā arī aizvien – aktīvi iesaistās Politiski represēto biedrības Madonas nodaļas aktivitātēs. Benita Tauriņa uzstājas piemiņas brīžos traģisko Latvijas vēstures notikumu kontekstā un izglīto jauno paaudzi, stāstot gan par pašas piedzīvoto izsūtījuma gados, gan arī par sava tēva – ģenerāļa Jāņa Ezeriņa – traģisko likteni.
Benita Tauriņa, kas, par spīti cienījamajam vecumam, joprojām ir sabiedriski aktīva, laikrakstam uzsvēra, ka arī citiem tādiem ikdienā jābūt.
– Sirdī visi, kuri Latvijā dzimuši un auguši, esam patrioti, taču dažkārt mums traucē negribīgums un bailīgums – gan jau kāds cits to izdarīs manā vietā. Taču tā nevajadzētu būt, iniciatīva jāuzņemas pašiem, – sacīja Benita Tauriņa.
Gaidot Latvijas simtgadi, Latvijas novados, kur apzināti Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, projekta „Atceries Lāčplēšus" ietvaros tiek uzstādītas pelēkā granīta piemiņas zīmes jeb stēlas. Benita Tauriņa minēja, ka nākamgad tādu varētu uzstādīt arī Madonā, godinot mūsu puses Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus, tostarp viņas tēvu ģenerāli Jāni Ezeriņu. Tiesa, pirms tam jāatrod piemiņas zīmei piemērota vieta.
Pašvaldības Atzinības raksts par ilggadēju, profesionālu un nesavtīgu darbu iedzīvotāju veselības aprūpē tika piešķirts arī Valentīnai Zvērai, viņai sveicēju rinda bija teju tikpat gara kā Jānim Seikstam. Valentīna Zvēra veselības aprūpē nostrādājusi 32 gadus – gan Madonas slimnīcā par pediatru, gan dzemdību nodaļā par neonatologu, vēlāk par Bērnu konsultācijas vadītāju. Lai arī visvairāk darba gadu pavadīts, rūpējoties par bērnu veselības aprūpi, pēdējos gados savu ikdienu daktere saista ar ģimenes ārstes praksi.
– Izjūtas ir divējādas. Ir prieks, ka kāds tevi un tevis veikto darbu novērtē, taču ir arī satraukums, jo neesmu radusi, ka kāds mani ceļ saulītē, – sarunā laikrakstam uzsvēra Valentīna Zvēra.
Viņa atzina, ka šobrīd ģimenes ārstu publiskais tēls dažādu aktivitāšu rezultātā ne vienmēr tiek atspoguļots patiesi un pēc viena ārsta pacientu teiktā tiek izdarīts vispārinājums par ģimenes ārstiem kopumā. Valentīna Zvēra piebilda, ka ģimenes ārsta darbs nav viegls.
– Cilvēkam vēršoties pie tevis, ārsts ar lielu pieredzi jau var pateikt, kas nav kārtībā, taču 10% gadījumu ir tādi, par kuriem lauzi galvu un pat aizejot mājās vēl domā, vai esi pareizi rīkojies. Šie ir gadījumi, kas pat neļauj naktīs aizmigt. Šis nav darbs, kur pēc nostrādātām noteiktām stundām var aizslēgt durvis un atslēgties no darba. Cilvēki zvana darbdienās, brīvdienās un pat svētkos, un tev ir jābūt pieejamam. Ģimenes ārstam jābūt speciālistam visās jomās, taču viņš tāds nevar būt. Svarīgi arī atrast kontaktu ar cilvēku, būt labam psihologam, jo ir pacienti, kas man tā arī pasaka – „atnācu, aprunājos un man jau palika labāk", – skarbo ārsta ikdienu ieskicēja Valentīna Zvēra, piebilstot, ka ģimenes ārsta darba garoza nav plāna un viņu nepārsteidz, ka jaunie speciālisti šo jomu neizvēlas.
Pašvaldības Pateicības raksts par radošu un profesionālu darbu kultūras jomā un mūsdienu deju žanra attīstību Madonas novadā tika piešķirts Inārai Cakulei. Mūsdienu deju grupas „Aliens" vadītājai lielāko gandarījumu sniedz darbs ar Madonas pilsētas un novada jauniešiem mūsdienu dejas popularizēšanā. Viņas izveidotais un vadītais kolektīvs šogad atzīmē 20. pastāvēšanas jubileju. Šajos darbības gados īstenotas daudzas radošas idejas, veidotas uzvedumu režijas un iestudēti priekšnesumi.
Ināra Cakule atzina, ka 20 gadu, vadot mūsdienu deju grupas „Aliens", paskrējuši ļoti ātri.
– Darbā, protams, ir iezagušies arī rutīnas brīži, taču rutinētas lietas man nepatīk – nepārtraukti tiecos uz pārmaiņām, attīstību, jauninājumiem. Uz aizvadīto periodu vairāk raugos kā ieskrējiena posmu, kurā tika iekrātas zināšanas. Pamatdarbs vēl tikai priekšā, – noteica Ināra Cakule.
Madonas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālistes Ilzes Riekstiņas un Madonas kultūras nama direktores vietnieka Aigara Novika vadīto apbalvojumu pasniegšanas ceremoniju papildināja Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas audzēkņu un pedagogu sarūpētie muzikālie sveicieni, kā arī pianista Rolanda Beļeviča muzikālais fons.
21.11.2017.