14. novembrī apritēja 95 gadi, kopš Latvijā pirmo reizi tika ievēlēts Valsts prezidents. Viedokli par Valsts prezidenta institūciju, to, vai nepieciešams palielināt prezidenta pilnvaras, lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāju Agri Lungeviču un Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāju Ināru Mālnieci.
Jādomā par stiprināšanu
– Manuprāt, būtu diezgan stipri jādomā par prezidenta institūcijas lomas stiprināšanu. Man liekas, ka latviešu sabiedrība un mentalitāte, politiskā kultūra prasa tautas vēlētu prezidentu ar lielākām pilnvarām. Vismaz man ir tāda iekšējā izjūta, ka parlamentārisms, valdības un Saeimas milzīgā loma tomēr īsti sevi neattaisno, mēs esam viena nācija, kurai vajag vienu saimnieku, kam ir daudz lielākas ietekmes iespējas, – uzskata Agris Lungevičs. – Manuprāt, Lietuvā tas tīri labi strādā, un Lietuvas prezidentam ir pavisam citas iespējas ietekmēt procesus valstī. Arī mēs varētu iet prezidentālās republikas virzienā. Man šķiet, ka tas latviešu nācijai būtu labs ilgtermiņa risinājums. Man tas sasaucas ar Latvijas pirmās neatkarības laiku, kad valsts attīstījās (to nevar noliegt), tomēr parlamentārisms iezīmējās arī ar šauru interešu, lobiju un intrigu gūzmu pie ļoti liela partiju skaita, un Ulmaņa stingrās rokas princips, manuprāt, tomēr strādāja. Es domāju, ka, stiprinot prezidenta institūciju, mēs varētu labāk attīstīties nekā pie šāda veida parlamentārās demokrātijas modeļa.
„15. maijs" numur 2 negaida
– Tas ir diezgan sarežģīts jautājums, ņemot vērā, ka mēs esam vienas lielas savienības dalībvalsts. Latvijas prezidenta funkcijas valsts varas dalījuma sistēmā tomēr vairāk jau ir reprezentatīvas. Grūti pateikt, vai šai ziņā būtu kas jāmaina un prezidentam jādod lielākas pilnvaras, bet, ja kaut ko izlemtu mainīt, tad būtu jārīkojas radikāli, – uzsver Ināra Mālniece. – Es, protams, esmu par prezidentūru ar daudz lielākām funkcijām, bet, kā jau teicu, mēs esam Eiropas Savienības dalībvalsts, un tajā aizvien izteiktāki ir centieni visu vadīt no Briseles, nosakot vienotu finanšu regulējumu utt., līdz ar to šai ziņā diez vai ir iespējamas kādas radikālas izmaiņas. Katrā ziņā „15. maijs" numur 2 mūs noteikti negaida.
Vaicāta, kuru no prezidentiem pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas vērtē augstāk, Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāja atzina, ka vislabāk šos pienākumus, ņemot vērā, ka prezidentam galvenokārt atvēlētas reprezentatīvas funkcijas, veikusi Vaira Vīķe-Freiberga.
17.11.2017.