Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vieni mežu saudzē, citi – piesārņo

LAURA KOVTUNA

Autors • 07.11.2017.

Vieni mežu saudzē, citi – piesārņo
Burtu lielums

Par nelikumīgu atbrīvošanos no sadzīves atkritumiem ir runāts daudz, tomēr joprojām atrodas iedzīvotāji, kuri, šādi izrīkojoties, rada papildu darbu un slogu citiem, kā arī piesārņo apkārtējo vidi. Pagājušajā nedēļā laikraksts „Stars" devās uz Smeceres sila meža masīvu, kur regulāri tiekot izgāzti atkritumi.

Brīdī, kad piebraucam pie atkritumu kaudzes pa meža celiņu, ir sācis līt, taču mantas – kartona kastes, papīri, sadzīves lietas un drēbes – vēl ir sausas. Tātad kāds savu cūcīgo darbiņu paveicis nupat, nupat. Jāaizdomājas, vai šāds cilvēks jūtas gandarīts par pāris ietaupītajiem centiem, atkritumus neizmetot konteinerā, kā paredzēts (turklāt lielākā daļa no mantām ir otrreiz pārstrādājamas vai izmantojamas, piemēram, papīrs, kartons, drēbes), bet gan mežā? „Latvijas valsts mežu" 1. Madonas iecirkņa mežkopis Vilnis Otvars piebilst, ka katru reizi pārskata izmestās mantas cerībā, ka izdosies noskaidrot vainīgo. Šoreiz tā arī noticis – atkritumu starpā atrasta kvīts ar visiem personas datiem uz Ingas vārda; kvīts fotoattēlu un notikušā aprakstu laikraksts „Stars" nosūtīja Madonas novada kārtībniekiem apstākļu noskaidrošanai. Jācer, ka vainīgais tiks saukts pie atbildības.
– Smeceres sila masīvs madoniešiem tomēr ir lepnums, cilvēki novērtē dabu, staigāt pa piegānītu mežu nevienam taču nepatīk. Diemžēl šeit regulāri tiek izmesti atkritumi, jo te ir ērti piebraukt. Tāpēc esam likuši arī novērošanas kameru, arī citviet, kur ir „Latvijas valsts mežu" teritorija, cūkotājus cenšamies noskaidrot ar kameras palīdzību. Diemžēl tieši šoreiz kamera bija uzstādīta citā vietā, toties izdevās atrast kvīti ar personas datiem, – teic Vilnis Otvars.
Viņš pastāsta, ka „Latvijas valsts meži" nelikumīgi izmestos atkritumus cenšas maksimāli ātri izvākt, jo, kā novērots, – ja kaut kur atkritumus izmetis viens, arī otrs domā, ka var darīt tāpat.
Vilnis Otvars piebilst, ka visbiežāk turklāt tiek izmestas tādas lietas, no kā bez maksas varētu atbrīvoties šķirojamo atkritumu konteineros vai atkritumu savākšanas punktā:
– Papīrs, virtuves priekšmeti, apģērbs – starp citu, vēl samērā labs, vai tad to nevarētu ziedot cilvēkiem trūkumā, kuri par tādu tikai priecātos? Papīrus – izmest papīriem paredzētajā konteinerā, sadzīves mantas – atkritumu konteinerā. Savukārt televizorus, citas elektropreces, kas tiek izmestas, var taču bez maksas nodot pie apsaimniekotāja. Līdz šejienei sanāk pat tālāk braukt, nekā līdz „Madonas namsaimniekam".
Arī uz „Latvijas valsts mežu" konteineriem, kas atrodas, piemēram, pie Vadzola un Rāceņu ezera un kas domāti, lai atpūtnieki aiz sevis savāktu, iedzīvotāji mēdz speciāli braukt, lai izmestu savus sadzīves atkritumus. Ik mēnesi no tiem jāizved vismaz trīs kubikmetri atkritumu, izdevumi, kas ir diezgan palieli, jāsedz „Latvijas valsts mežiem".
– Visādas akcijas notiek, tādēļ, salīdzinot ar citiem gadiem, šādu gadījumu ir kļuvis mazāk. Tomēr joprojām tā notiek, un tas sarūgtina, un mums aiz citiem cilvēkiem jāvāc. Šajās sakopšanas talkās piedalās arī bērni, un tas ir tas, ko viņi redz. Lieliska sadarbība mums ir ar Lazdonas pamatskolas skolēniem, katru pavasari ar viņiem dodamies sakopšanas talkā. Uzskatu, ka tas ir darbs caur bērniem un šādas talkas viņus izglīto. Ir bijuši gadījumi, kad bērni saviem vecākiem aizrāda, lai neizmet atkritumus – tētis ir pateicis, ka gribējis kaut ko izsviest, bet bērns aizrādījis. Jācer, ka jaunā paaudze no savu vecāku kļūdām mācīsies, – pauž Vilnis Otvars.

08.11.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px