Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Sabiedriskā transporta pakalpojumu likums

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 02.11.2017.

Burtu lielums

Lai reģionos ar mazu pasažieru skaitu kā sabiedrisko transportu varētu izmantot arī vieglās automašīnas un citus vieglos transportlīdzekļus, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija galīgajā lasījumā atbalstīja šādus grozījumus Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā. Tie gan vēl būs jāapstiprina Saeimai. Viedokli par iecerētajiem jauninājumiem lūdzu izteikt Liezēres pagasta pārvaldes vadītāju Viktoru Abramovu un Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu.

Ļaus samazināt
– Droši vien tas ļautu samazināt izmaksas potenciālajiem pārvadātājiem. Bieži vien autobusā ir tikai viens vai vairāki cilvēki, bet arī viņiem ir jābūt pieejamiem sabiedriskā transporta pakalpojumiem. Jautājums gan ir arī par to, kā šādi grozījumi ietekmēs vietējos pārvadātājus. Taču pats lēmums ir apsveicams, jo vieglo transportlīdzekļu izmantošana būtu ļoti piemērota vietās, kur dzīvo maz cilvēku, – atzīst Viktors Abramovs. – Liezēres pagastā sabiedriskā transporta nodrošinājums ir diezgan labs. Grūti pateikt, kā būs pēc tam, kad vietējam pārvadātājam beigsies licence vai valsts pārvadājumus subsidēs atbilstoši pasažieru skaitam, vai nedotēs vispār. Tad noteikti izdevīgāk būs pārvadāt nelielu skaitu pasažieru ar vieglo automašīnu vai mazo busiņu, nevis lielajiem autobusiem. Tas būs labs risinājums – ar nosacījumu, ja tas tiks kontrolēts un nepārvērtīsies par nelegālu biznesu.

Lielāks uzsvars
– Lielāks uzsvars būtu jāliek nevis uz vieglajām automašīnām, bet gan citiem vieglajiem transportlīdzekļiem, jo izmaksu ziņā vieglā automašīna neko daudz neatšķiras no astoņvietīgā busiņa. Mikroautobusos būtu arī lielākas ērtības pašiem pasažieriem, jo būtu vairāk vietas, kur novietot somas. Nodrošinot sabiedrisko transportu, manuprāt, jau sen bija vairāk jāizmanto mikroautobusi, – uzsver Andrejs Piekalns. – Jājautā, kāpēc desmitiem gadu pieļāva, ka valsts kompensēja izmaksas atbilstoši vietu skaitam autobusos, nevis reālajai pasažieru plūsmai. Acīmredzot tagad, kad galus nevar savilkt kopā, ir sākuši par to filozofēt. Taču, protams, ir labi, ka par to beidzot tiek domāts, jo izmaiņas ir jāveic. Katrā ziņā pasažieru pārvadājumi ir jānodrošina visiem valsts iedzīvotājiem, tai skaitā ar mazākiem autobusiem, kā tas dažviet (piemēram, Aronas pagastā) jau tiek darīts. Valstij arī turpmāk ir jāatbalsta pārvadātāji, ņemot vērā, ka ir daudz nerentablu reisu. Tā ir joma, kuru nevar uzvelt tikai uzņēmējiem.

03.11.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px