Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

“Sub Scriptum” – vairāk nekā divas krāsas

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 19.10.2017.

“Sub Scriptum” – vairāk nekā divas krāsas
Burtu lielums

Pēdējā pusgada laikā madoniešu dibinātās mūzikas grupas „Sub Scriptum" (iepriekš „Melns uz Balta") dzīvē noticis ne mazums pārmaiņu. Sadarbībā ar producentiem mainījies mūzikas stils, mainījies nosaukums, un klajā ir nācis pirmais nopietnais videoklips. Tiesa, sastāvs saglabājies nemainīgs: Armands Runcis (bungas), Maikls Drobins (bekvokāls, bass), Alvis Kozuls (bekvokāls, ģitāra), Kristers Rudzītis (balss, ģitāra).

Grupas vokālists Kristers Rudzītis „Staram" neslēpa, ka nosaukumu bijis nepieciešams mainīt, jo tas vairs neatspoguļoja to mūziku, kuru grupa šobrīd izpilda.
– „Melns uz Balta" bija pankroks. Dziedājām par lietām, kas pašiem tobrīd šķita aktuālas. Tagad uzsvari ir mainījušies, un arī grupas attīstībā ir jauns, nopietnāks periods. Manuprāt, esam kļuvuši dziļāki, pat filozofiskāki. Viens no mērķiem, ko esam izvirzījuši, ir arī oriģināldziesmu angļu valodā rakstīšana. Visu šo apstākļu kopums arī noveda pie grupas nosaukuma maiņas, – skaidroja Kristers Rudzītis.
Viņš neslēpa, ka līdz jaunajam nosaukumam ceļš bijis visai grūts.
– Pirms mēģinājuma radošo darbnīcu centrā „MCity" norunājām, ka katrs mājās padomāsim par jauno nosaukumu, kas atbilstu tam muzikālajam tēlam, kādu vēlamies veidot. Ierosinājumu bija daudz, un tos visus uz lielas lapas sarakstījām. Protams, bija lieli ķīviņi, jo viedokļi par piemērotāko nosaukumu dalījās. Braucot uz koncertu terasē „Egle" Vecrīgā, pat nonācām tiktāl, ka radās doma par nosaukuma maiņas atlikšanu. Pirms paša koncerta Maiklam iešāvās galvā doma par „Sub Scriptum", kas iepatikās arī pārējiem grupas dalībniekiem, un pie tā arī palikām, – atklāja „Sub Scriptum" solists.

„Kārtējais Ikdienas Uzbrukums"
Kopš oktobra sākuma interneta video vietnē YouTube iespējams noskatīties mūzikas video „Sub Scriptum" dziesmai „Kārtējais Ikdienas Uzbrukums". Kristers Rudzītis minēja, ka sākumā grupa uz video veidošanu raudzījusies skeptiski, jo šķitis – kurš gan vairs skatās mūzikas video? Beigu beigās nonākuši pie slēdziena, ka video tomēr var kalpot par labu reklāmas materiālu, jo daudzi Latvijas plašsaziņas līdzekļi, ja mūzikas grupai nav video, ziņas par viņiem nepublicē.
– Šī iemesla dēļ izvēlējāmies ieguldīt darbu, meklēt sponsorus un radīt video dziesmai. Ar sponsoriem bija interesanti. Uzrunājām uzņēmumu „Latvietis un Latviete", kas rada dizainu apģērbam un dažādiem priekšmetiem. Viņi atbildēja, ka nekad ar šāda tipa atbalstu nenodarbojas, taču uzņēmuma vadītājs, kas pats ir madonietis, mums atrakstīja, ka būtu grēks savējos neatbalstīt, līdz ar to bija iespēja klipā filmēties uzņēmuma lieliskajos T kreklos. Atbalstu saņēmām arī no kluba „Tims Mints", kurā daļēji notika filmēšanas process, un paldies jāsaka vienam no labākajiem Latvijas jaunās paaudzes operatoriem, režisoriem, video montieriem – Elvim Lācim. Mūzikas video scenāriju domāju pats. Daļēji sev galvā to biju uzrakstījis jau laikā, kad tapa dziesma, līdz ar to ideju realizēt varēja samērā ātri. Interesants bija arī pats filmēšanas process. Klipu uzņēmām Rīgas ielās un klubā. Katrs grupas dalībnieks varēja iejusties savā atšķirīgā tēlā. Izpelnījāmies arī apkārtējo cilvēku uzmanību, piemēram, brīdī, kad filmēšanas laikā izrāvu Maiklam no rokām telefonu un sašķaidīju to pret zemi. Visu klipam nepieciešamo videomateriālu nofilmējām vienas dienas laikā, bet montāža prasīja nedēļas, – pastāstīja Kristers Rudzītis, piebilstot, ka ar galarezultātu „Sub Scriptum" ir ļoti apmierināti un pieļauj iespēju, ka nākotnē grupai varētu tapt vēl kāds video.

Jālaužas mūzikas tirgū
Raugoties uz tālāko „Sub Scriptum" darbību, grupas solists minēja, ka lielākā vēlme ir ieiet lielo mūzikas festivālu apritē, kas grupu atpazīstamībai sniedz lielu grūdienu. Vaicāts, vai „Sub Scriptum" pilnībā norobežojas no „Melns uz Balta" perioda, Kristers Rudzītis atzina, ka dažkārt no tā neizdodas izsprukt, jo koncertos nereti kāds fans kliedz, lai uzspēlē „Grezno dzīvi", taču grupa cenšas no tā izvairīties, mēģinot novilkt robežu.
– Roks grupas izpildījumā joprojām ir palicis, taču panku ir nomainījis indie/alternative elements, kas arī mums pašiem šķiet daudz piemērotāks un tuvāks. Redzam, ka šādam stilam arī auditorija ir plašāka gan koncertos, gan radiostacijās. Latvijas Radio 5, NABA un citas alternatīvās stacijas iekļauj mūsu dziesmas savā apritē. Vienlaikus jāsaka – jo labāki panākumi, jo grūtāki kļūst nākamie soļi. Tu redzi, kādi ir tavi konkurenti, pamani tās mūzikas biznesa puses, kas ne vienmēr ir patīkamas, jo saprotu, ka talants bieži vien ir otršķirīgs aiz naudas un kontaktiem. Mazām grupām šajā tirgū ir īpaši grūti, jo uz tām bieži vien raugās ar neuzticību, nevēloties sniegt iespēju sevi pierādīt, – uzsvēra „Sub Scriptum" solists.
Tiesa, par pasākumu, kuros koncertēt, trūkumu „Sub Scriptum" nav jāuztraucas. Jau šodien (20. oktobrī) grupa uzstāsies „Pūce, Klubs naktī" Rīgā. Nākamajā dienā grupa koncertēs klubā „Nemiers", bet svētdien viņu ceļš vedīs mājup uz Madonas novadu, kur „Sub Scriptum" piedalīsies „Ģitāristu sesijas" konkursā „Praulienas ritmi". Tajā grupa pērn ieguva otro vietu, līdz ar to ir motivācija pacīnīties par uzvaru. „Sub Scriptum" ir arī radio SWH raidījuma „Priekšnams" apritē ar dziesmu „Kārtējais Ikdienas Uzbrukums", par kuru ikviens var nodot savu balsi. Pozitīva pieredze ir arī gatavošanās festivālam „Bildes", kas notiks 10. novembrī. Tajā „Sub Scriptum" uzstāsies kopā ar Ēriku Palkavnieku, kas labāk zināms kā aktieris un žurnālists. Kopdarba rezultāts varētu būt interesants.


20.10.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px