Uzņēmēju vidū pieņemts teikt, ka konkurence ir laba lieta, jo tā vienas nozares ražotājus, tirgotājus vai pakalpojumu sniedzējus mudina nemitīgi attīstīties, neatslābt un domāt, kā izcelties uz pārējo fona. Visbiežāk tas atspoguļojas cenā, kas konkurences iespaidā parasti kļūst zemāka.
Šonedēļ ar plašāku paziņojumu par aizliegto vienošanos, kas konstatēta būvmateriālu tirgotāju SIA „Depo DIY", AS „Kesko Senukai Latvia" un SIA „Tirdzniecības nams „Kurši"" starpā, nākusi Konkurences padome (KP), kas šiem uzņēmumiem kopumā piemērojusi 5,78 miljonu eiro naudas sodu.
Uzņēmumi ilgstošā periodā saskaņoja un mākslīgi pielāgoja cenu līmeni atsevišķām „Knauf" un „Norgips" izplatītajām precēm. Tādējādi patērētājiem tika pilnībā vai ievērojami samazinātas iespējas saņemt patiesi konkurējošus cenu piedāvājumus, jo tie pēc iepriekšējas vienošanās principa uzņēmējiem jau bija paredzami, līdz ar to – visām iesaistītajām pusēm izdevīgi. „Depo" ir pilnībā noraidījis KP konstatēto, kamēr „K Senukai" un „TN Kurši" vēl nav nākuši klajā ar paziņojumu.
Šonedēļ kāds nebijis precedents, arī saistībā ar negodīgu konkurenci – 5. oktobrī Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ir ierosinājusi lietu – reģionālais laikraksts „Bauskas Dzīve" pret Latviju. Kā jau iepriekš argumentēja „Bauskas Dzīve", vēršoties Administratīvajā tiesā, kaut arī pašvaldības izdevums „Iecavas Ziņas" saturiski un stilistiski atgādina neatkarīgu laikrakstu, formāli un faktiski tas nav redakcionāli neatkarīgs un ir pilnībā pakļauts pašvaldībai.
Tomēr, kā pamatoja AT, tiesības pašvaldībai laikrakstu izdot kā tādu izriet no Satversmē nostiprinātajām tiesībām uz vārda un izteiksmes brīvību. Uz to sūdzībā ECT argumentēts: „Valsts pārvaldei, tai skaitā pašvaldībām, nepiemīt cilvēktiesības. Pašvaldībām nav tiesību izdot maksas izdevumus ar saturu, kas neattiecas uz pašvaldības funkciju izpildi."
Jāteic, koks ar diviem galiem. Reģionālā avīze ir tāds pats uzņēmums, kā jebkurš cits novados strādājošais, uz ko arī attiecas godīgas konkurences principi. Saprotams, ka iedzīvotāji priecājas savā pastkastītē saņemt pašvaldības izdevumu, tomēr, ja tas ir par maksu, vai netiek samaksāts dubultā? Gan par pašu izdevumu, gan tā izdošanu kā tādu?
Šajā pašā kulītē noteikti netiek mesti tie bezmaksas pašvaldību informatīvie izdevumi, kuros lasītāji tiek informēti par pašvaldības aktualitātēm, lēmumiem un citu informāciju, nesamazinot darba apjomu saviem „konkurentiem" – reģionālajiem izdevumiem -, no kuriem neliels, bet tomēr savs ienākumu procents nonāk pašvaldības budžetā arī informatīvo izdevumu izdošanai.
13.10.2017.