Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Ekskursiju dienā – uz Piebalgu

AGNETA AUZĀNE

Autors • 26.09.2017.

Ekskursiju dienā – uz Piebalgu
Burtu lielums

21. septembra rītā pie Madonas pilsētas vidusskolas, Valdemāra bulvārī 6, varēja novērot neparastu rosību: kā bites no stropa uz dažādām debess pusēm devās skolēnu grupas savu skolotāju vadībā, tāpat ik pa brīdim piebrauca autobusi, uzņēma pasažierus un devās ceļā.

Skola organizēja pārgājienu un ekskursiju dienu. Tāpat kā visi skolēni, mēs, visi desmitie, devāmies pirmajā kopīgajā ekskursijā. Mūsu autobuss brauca Piebalgas virzienā, un pirmā pietura bija Vecpiebalgas novadā.
Kārļa Skalbes muzejs „Saulrieti" Vecpiebalgā – pasakaina ēka, kurā rakstnieks bija cerējis pavadīt arī sava mūža nogali. Mēs varējām aplūkot un paši pabūt vietās, kurās dižais pasaku ķēniņš pavadīja 18 vasaras kopā ar savu ģimeni, apskatīt galdu, kur tapa viņa darbi. Uzejot uz vasarnīcas balkona, skatam pavērās skaista ainava un Alauksta ezers. Vasarnīcas āriene atgādināja Norvēģijas kalnu mājiņu, bet tā ir sarkanā krāsā (Latvijas karoga krāsā), un koki lien pa logiem iekšā. Pats dzejnieks savai mājai devis Saulrietu vārdu, jo, kā pastāstīja gide, pa lielās istabas stikloto gala sienu ieplūst visas vakara saulrieta krāsas. Lielajā istabā atrodas klavieres, uz kurām drīkst spēlēt arī muzeja apmeklētāji. Mūsu Lauris Vugulis to izdarīja un iepriecināja mūs visus. Uzkāpām arī Vaktskalnā, kur izveidota Skalbju ģimenes piemiņas vieta (kapavieta) uz pusēm sadalītas laivas veidolā, kas simbolizē K. Skalbes ģimenes traģiku, dodoties bēgļu gaitās 1944. gadā.
Nākamā pieturas vieta – Emīla Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna muzejs „Jāņaskola" Jaunpiebalgā. Ēkā 100 gadu darbojās skola, kurā mācījās arī komponists Emīls Dārziņš un dzejnieks Jānis Sudrabkalns. Mums bija iespēja apskatīt skolas virtuvi, klases, mācību materiālus – dienasgrāmatas, grāmatas. Lielajā skolas klasē klausījāmies Emīla Dārziņa „Melanholisko valsi".
Trešā pietura – Jaunpiebalgas Svētā Toma baznīca, kur sākumā gide Tamāra pastāstīja par baznīcas vēsturi. Baznīcā var satilpt 800 cilvēku, un tā ir nesen restaurēta. Jāpiebilst, ka baznīcas priekšā atrodas Kārļa Zāles veidotais piemineklis Latvijas brīvības cīnītājiem.
Tālāk mēs kāpām balkonā pie ērģelēm; tur Jaunpiebalgas mūzikas skolas direktore Aija Sila mūs iepazīstināja ar ērģeļu uzbūvi un skanējuma iespējām, un pēc tam mēs dziedājām dziesmas ērģeļu pavadījumā. Pašās beigās uzkāpām augstajā baznīcas tornī, kur ieskandinājām lielo baznīcas zvanu.
Šī bija mūsu pirmā iepazīšanās citam ar citu ārpus skolas. Mēs kopā esam ap 50 cilvēku: ļoti dažādi, interesanti, atraktīvi un draudzīgi. Pirmais iespaids par mums, desmitajiem, ir patiešām fantastisks. Kopā izbaudījām pirmo piedzīvojumu, kad dubļos iebuksēja mūsu autobuss, bet mums bija jāgaida cits autobuss – uz pusi mazāks – un visiem tajā bija jāsatilpst un veiksmīgi jānokļūst mājās.
Mums viss izdevās! Paldies skolai un mūsu brīnišķīgajām audzinātājām!

27.09.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px