Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kad zūd vēlme, sarunāties un dzīvot…

Redakcija

Autors • 16.01.2008.

Kad zūd vēlme, sarunāties un dzīvot…
Burtu lielums

„Man viss ir piegriezies, skolā visi gruzī virsū, visus ienīstu, neviens mani nemīl… laikam būs depresija" šādus un līdzīgus tekstus gan jau būs nācies dzirdēt bieži vai, iespējams, pat lietot pašiem. Kas tad ir depresija – kāda no 20. gadsimtā izgudrotajām pseidokaitēm, lai tikai cilvēks varētu attaisnot savu slinkumu un slikto garastāvokli, vai arī nopietna slimība, ar ko mums ir jārēķinās un nākotnē, var gadīties, nāksies rēķināties vēl vairāk?

Godīgi sakot, patiesība ir pa vidu. Ne visi, kas apgalvo, ka viņiem ir depresija, patiešām sirgst ar šo slimību, savukārt tie, kam tā patiesi ir, apliecinās, ka slimība ir smaga un atstāj graujošu iespaidu gan uz cilvēka sociālo dzīvi, gan uz viņa fizisko un garīgo veselību.

Poza vai slimība?

Vienkāršā valodā runājot, depresija ir ilgstoši nomācošs stāvoklis – iekšēja nelaimīguma, sāpju, vientulības un nomāktības komplekss, kā ietekmē cilvēks jūtas ļoti slikti. Protams, dažs labs, balstoties uz savām subjektīvajām izjūtām, teiks „tas ir par mani", taču, lai patiesi spētu diagnosticēt depresiju un noteikt, vai cilvēks ir slims vai vienkārši nonācis sarežģītā dzīves posmā, kas atstāj iespaidu uz viņa dzīves kvalitāti, ir nepieciešms speciālists.

Jauniešu vidū šobrīd ir populāri „flirtēt" ar nomāktību, skumjām, vientulību un pārlieku lielu emocionalitāti. Ir pat izveidojušies dažādi subkultūras stili – emo, goti (nejaukt ar seno ģermāņu tautu) utt., kas gan savā ģērbšanās, gan uzvedības manierē cenšas izcelt šīs īpašības. Taču to vairāk var traktēt kā pozu un piederību kādai no grupām, kam tieši šajā laikā ir sanācis būt populārai (20. gs. tie bija bītņiki, hipiji un panki, bet tagad daļēji to vietā nākuši citi sabiedriski strāvojumi, kas, manuprāt, sociālā vēstījuma un praktisko izpausmju ziņā krietni vien atpaliek no saviem priekšgājējiem). Nevar noliegt, ka arī šo jauniešu vidū ir kāds, kas sirgst ar depresiju, jo ne visi izvēlas identificēties ar kādu no subkultūrām tikai tāpēc, ka tas šobrīd ir stilīgi. Daudziem no šiem jauniešiem ir reālas problēmas, kuru slogs var veicināt depresijas attīstīšanos.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 17.01.2008.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px