Madonas novadā pagastu pārvalžu vadītāju nomaiņa līdzšinējos vairāk nekā astoņos gados, kopš pastāv novads, nav notikusi bieži, taču teju vienmēr to ir pavadījusi lielāka vai mazāka viļņošanās konkrētā pagasta iedzīvotāju vidū.
Ir pagasti, kā, piemēram, Liezēres vai Barkavas, kur pagasta pārvaldes vadītāja izvēle notikusi samērā mierīgi, savukārt, izvēloties Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītāju, pašvaldības dome saņēma iedzīvotāju vēstules ar aicinājumu neatbalstīt domes sākotnēji piedāvāto kandidātu Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju Aigaru Šķēlu, kas tādā gadījumā vadītu divas pagastu pārvaldes. Tiesa, vēlāk šis noskaņojums sāka mainīties, taču Aigars Šķēls savu kandidatūru jau bija atsaucis.
Šobrīd vakanti ir vienlaikus divu pagastu pārvalžu – Bērzaunes un Vestienas – vadītāju amati, un uz abiem pieteikušos pretendentu skaits ir ievērojams. Šopirmdien, 11. septembrī, Madonas novada pašvaldības domes uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas locekļi, sēdi vadot izpilddirektoram Ārim Vilšķērstam, vētīja 26 pretendentus (viens gan nebija ieradies, un komiteja nolēma viņu neuzklausīt). Uz Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītāja amata vietu bija pieteikušies šādi pretendenti: Dairis Roģis, Sandra Lazdiņa, Guntis Lediņš, Dzintra Karavaičuka, Raimonds Aizstrauts, Ainis Kļavenieks, Kristīne Koļesņikova, Zīlīte Sūruma, Jānis Paleps, Iveta Raimo, Edgars Lācis un Baiba Platače. Savukārt uz Vestienas pagasta pārvaldes vadītāja amatu pieteicās: Marika Zembaha, Gunārs Štrauss, Vents Ikaunieks, Aigars Indriksons, Māris Čanders, Kristīne Koļesņikova, Kalvis Reinbahs, Jānis Paleps, Guntis Lediņš, Olga Džoisa, Aigars Kreicbergs, Alda Eglīte, Pēteris Nebars un Rudīte Petrovica-Zariņa.
Pretendentu izvērtēšana, katram pretendentam prezentācijai veltot 15 minūtes, kopumā ilga vairāk nekā sešas stundas, un pirmās divas no tām notika uz skaļa piketa fona, kuru viena no pretendentiem – Raimonda Aizstrauta – atbalstam rīkoja bērzaunieši. Kopumā pašvaldībā iepriekš pieteiktajā piketā piedalījās aptuveni 100 cilvēku.
Piketētāji, no kuriem liela daļa bija SIA „Latvāņi" darbinieki, uz piketu Saieta laukumā iepretim pašvaldības administrācijas ēkai, kurā tika intervēti pagasta pārvalžu amatu pretendenti, ieradās ar iepriekš sagatavotiem plakātiem, uz kuriem bija Raimonda Aizstrauta atbalstam veltīti uzraksti. Piketētāji bija bruņojušies arī ar koka klucīšiem, ik pa laikam klaudzinot tos, tika izkliegti saukļi. Pie ieejas pašvaldības administrācijas ēkā par piketa muzikālo pavadījumu rūpējās mūziķis Intars Zommers. Piketa dalībnieki ar gavilēm sagaidīja viņu atbalstīto Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītāja amata pretendentu Raimondu Aizstrautu, kas domes ēkā iegāja, virzoties pa piketētāju izveidoto „dzīvo aleju".
Raimonds Aizstrauts atzina, ka šī Bērzaunes pagasta iedzīvotāju aktivitāte acīmredzot saistīta ar vilšanos par pagājušā sasaukuma darba rezultātiem, kā arī faktu, ka viņš nekļuva par pagasta pārvaldes vadītāju. Ir arī izskanējusi informācija, ka viņam var netikt dota iespēja būt to pretendentu vidū, kuri pretendentu izvērtēšanas otrajā kārtā tiksies ar Bērzaunes pagasta iedzīvotājiem.
– Plašāku komentāru presei nevēlos sniegt, taču ir bijušas sarunas ar atsevišķiem cilvēkiem, kas šobrīd ir pie varas novadā, kuri ir izteikušies, ka noteikti balsos pret mani. Tāds ir viņu personiskais viedoklis, un man ir žēl, ka pārvaldes vadītāja jautājums ir sapīts ar politiku, neņemot vērā iedzīvotāju viedokli, – norādīja Raimonds Aizstrauts, kas Bērzaunes pagastā dzīvo 28 pēdējos gadus, no kuriem 10 gadi, kā pats atzina, ir veltīti pagasta izaugsmei, jo īpaši bērnu un jauniešu aktivitātēm.
Piketa organizators SIA „Latvāņi" īpašnieks Laimonis Onzuls uz vaicājumu, kādēļ rīko atbalsta piketu konkrētam amata pretendentam, „Staram" atzina, ka Raimonds Aizstrauts atšķirībā no citiem kandidātiem ar savu darbu Bērzaunes pagastā ir pierādījis, ka var būt labs pārvaldes vadītājs.
– Kolīdz atbrīvojās Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītāja amats, uzrunājām Raimondu, lai piesakās uz vakanto amatu, un viņš piekrita. To, ka Raimonds ir spēcīgs, ne tikai organizējot bērnu un jauniešu apvienības „Rīts" aktivitātes, bet arī lielākos saimnieciskos jautājumos liecina viņa panākumi uzņēmējdarbībā, – noteica Laimonis Onzuls, piebilzdams, ka, redzot, cik daudz ir pretendentu uz pārvaldes vadītāja amatu abos pagastos, sāk šķist, ka Einars Repše te naudas maisu ir aizmirsis.
Arī piketa organizators atsaucās uz līdz viņam nonākušajām baumām, ka Raimonds Aizstrauts varētu būt nevēlams kandidāts, kurš līdz izvērtēšanas otrajai kārtai varētu arī netikt.
– Šī iemesla dēļ ātri pieteicām piketu, saorganizējāmies, un šodien mēs esam šeit. Liela daļa piketētāju ir no mūsu uzņēmuma, taču zinu, ka citi, baidoties no tā, ka pret viņiem vēlāk varētu vērsties, uz piketu neieradās, – minēja Laimonis Onzuls.
Uz jautājumu, vai Raimonda Aizstrauta vēlmei kļūt par pārvaldes vadītāju par šķērsli nekļūs tas, ka iepriekšējā domes sasaukumā, kurā viņš tika ievēlēts kā deputāts, Raimonds Aizstrauts pirms laika nolika mandātu, SIA „Latvāņi" īpašnieks atbildēja noraidoši, sakot, ka tas bija loģisks iznākums domē notiekošajiem procesiem.
– Izteikšos parupji – cik ilgi tu vari nokārtoties pret vēju. Kādā brīdī bikses paliek slapjas. Pieļauju, ka arī Raimondam kādā brīdī tas viss piegriezās. Gan dārgie iepirkumi, gan nelietderīgā līdzekļu tērēšana. Viens nav karotājs. Viņa darbs Bērzaunes pagasta pārvaldē būtu daudz produktīvāks, – sacīja piketa organizators, aicinot bērzauniešus, gadījumā ja Raimondu Aizstrautu virza uz otro kārtu, nākt uz tikšanos un aktīvi iesaistīties pagasta pārvaldes vadītāja izvēlē.
Piketa dalībnieku vidū bija arī bērzaunietes Agita Kalniņa, Lidija Bekasova un Iveta Bedeice, kuras atzina, ka atbalsta Raimondu Aizstrautu Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītāja amatā.
– Redzu Raimonda reālos darbus un vēlos, lai mums beidzot pagastā būtu saimnieks. Līdz šim personīgi man šīs saimnieka izjūtas ir trūcis, – savu atbalstu konkrētajam kandidātam pamatoja Lidija Bekasova.
Agita Kalniņa akcentēja, ka viņu neapmierina situācija, ka pirms pašvaldību vēlēšanām visiem bijis svarīgs pagasta iedzīvotāju viedoklis un deputātu kandidāti braukuši uz tikšanos, bet tagad viņus nevēlas uzklausīt.
– Jaunajam domes sasaukumam apritējušas jau 100 dienas. Dzirdam tikai baumas un spekulācijas, bet ar mums neviens nerunā. Protams, ir bažas, ka viņš var netikt atbalstīts, jo ar savu aktivitāti un skaļo balsi daudziem nebūs ērts pārvaldes vadītājs, –
piebilda Agita Kalniņa.
Piketētājas, līdzīgi kā Laimonis Onzuls, atzina, ka iepriekšējā domes sasaukumā noliktais deputāta mandāts nav bijusi Raimonda Aizstrauta ambīciju izpausme, bet gan iebildumi pret domes darbības principiem, kas balstījušies uz sarunāšanu. Tiesa, konkrēts piemērs, kad būtu izpaudusies sarunāšana, netika minēts.
Vaicāta, kas notiks, ja gadījumā Raimonds Aizstrauts nekļūs par pārvaldes vadītāju, Agita Kalniņa minēja, ka pieņems šādu lēmumu un protesta akcijas, visticamāk, nerīkos, taču, kā uzsvēra Lidija Bekasova, pārliecību, ka iedzīvotāju viedoklis domei ir svarīgs, tas nevairos.
Domes uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas priekšsēdētājs Rihards Saulītis, atskatoties uz pirmdien notikušo pretendentu izvērtēšanu, atzina, ka par spīti ilgumam tā bijusi gana produktīva un, balstoties uz pretendentu iesūtītajiem CV, motivācijas vēstulēm un redzējumu par konkrētā pagasta attīstību, kā arī 15 minūšu ilgo prezentāciju, ļāvusi saprast, kuri ir atbilstošākie pretendenti uz amatu.
– Kopumā kandidāti bija gana spēcīgi. Lielākā daļa bija vietējie iedzīvotāji, bet tālākais pretendents bija no Priekules. Mani nepārsteidza tas, ka pieteicās tik daudz pretendentu. Tas jau bija gaidāms, un jārēķinās, ka šie būs amati, uz kuriem konkurence kļūs tikai spēcīgāka, jo aizvien biežāk piesakās gados jauni kandidāti, kas vēlas aktīvi iesaistīties sava pagasta dzīvē, – pastāstīja Rihards Saulītis.
Komitejas sēdei, kurā tika izvērtēti pretendenti, fonu, brīžiem pat ļoti skaļu, radīja jau minētais pikets. Komitejas priekšsēdētājs neslēpa, ka īsti neizprot šī piketa rīkošanas nepieciešamību.
– Tas tika organizēts Raimonda Aizstrauta atbalstam, taču, runājot ar pašu Raimondu un redzot viņa reakciju, neticu, ka viņš par to bija ļoti priecīgs. Izejot pie piketētājiem, redzēju, ka daļa tur ir vienkārši statisti, kuri atvesti un nostādīti Saieta laukumā, taču bija arī cilvēki, kuri zināja, par ko ir pikets, un arī vēlējās runāt. Nezin kādēļ saruna vairāk virzījās nevis par pagasta pārvaldes vadītāja amata kandidātiem, bet par domi, tās darbu, kurš par kādu naudu ir nopirkts, „ielikts" amatā, tādēļ netapa skaidrs, par ko īsti šis pikets ir – par domes darbību vai par atbalstu savam kandidātam, – savu neizpratni par organizēto piketu pauda domes deputāts.
Piketētāju minētajām bažām, ka komiteja varētu nebūt ieinteresēta virzīt Raimondu Aizstrautu uz otro kārtu, Rihards Saulītis pamatojumu nesaskatīja.
– Kā var neizvirzīt uz otro kārtu kandidātu, kurš ir spēcīgs, kā tas ir Raimonda Aizstrauta gadījumā? Arī, ja piketa nebūtu, varu viennozīmīgi apgalvot, ka labākie kandidāti tiktu virzīti tālāk. Neuzskatu, ka šajā ziņā pikets ietekmēs komitejas locekļu viedokli. Komitejas uzdevums ir atlasīt cilvēkus, kurus ir jēga virzīt uz tikšanos ar iedzīvotājiem, kuri var pagasta iedzīvotājiem kaut ko piedāvāt pagasta attīstībā un izaugsmē. 13. septembrī (šodien. – Aut.) uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas sēdē tiks pieņemts lēmums, kurus pretendentus virzīt uz tikšanos ar Bērzaunes un Vestienas pagasta iedzīvotājiem, kā arī noteikts tikšanās datums un laiks. Pēc tam arī tiks pieņemts galīgais lēmums Madonas novada pašvaldības domes sēdē. Lieka vilcināšanās ar pagasta pārvalžu vadītāju apstiprināšanu nav vajadzīga, – par tālāko procesa virzību informēja Rihards Saulītis.
Uz jautājumu, cik liela nozīme būs pašu iedzīvotāju paustajam atbalstam kādam no kandidātiem, komitejas priekšsēdētājs aicināja šo atbalstu vērtēt ļoti uzmanīgi. Šobrīd viena no pretendentiem atbalstam savākti ap 300 parakstu, otra – ap 400, kā arī rīkots pikets, līdz ar to patieso atbalsta apjomu izzināt īsti nav iespējams. Rihards Saulītis uzsvēra, ka būtiskākais mērķis kandidātu atlases procesā ir iegūt pārvaldes vadītāju, ar kuru būtu apmierināta gan novada dome, gan pagasta iedzīvotāji.
13.09.2017.