Jaunā gada sākumā zemnieku saimniecība "Krīči" no Mētrienas pagasta, apsverot iespēju piedāvāt lauku veltes tiem pilsētniekiem, kam krājumu nav vai pagrabi jau iztukšoti, atvērusi nelielu dārzeņu tirgotavu Madonā, Blaumaņa ielā 15.
Parasta ikdiena, bet viens pilsētnieks iegriežas un nopērk kartupeļus, kāpostus, otrs – bietes un burkānus, cits interesējas, vai būs arī skābētie kāposti, ko sola uz nedēļas beigām. Te pat ir atrodami lauku saimniecībā izaudzētie pelēkie zirņi. No kartupeļu šķirnēm var nopirkt ‘Lauru' un ‘Vinetu', bet vēl ir arī ‘Brasla' un ‘Magdalēna'. Saprotams, ka laikmets kļūst arvien steidzīgāks, ir cilvēki, kam mājās pat nav plīts, tāpēc z/s "Krīči" piedāvā vārītas bietes, pēc pasūtījuma – burkānus un kartupeļus vārītā veidā, un, ja būs vēlme, pat sarīvētus.
Vai ar dārzeņiem var nopelnīt? Uz šo jautājumu z/s "Krīči" saimnieks atbild: – Pašam ir jāaudzē un pašam arī jātirgo, jāmeklē, kas dārzeņus pirks. Ja nebūtu tādas tirgotavas kā Madonā, Poruka ielā, tad individuālu tirgotavu pilsētā būtu daudz vairāk. Ja tirgus sistēmā nebūtu uzpircēju, zemniekam būtu lielākas iespējas pašam tirgot, jo telpas salīdzinoši nav tik dārgas, lai zemnieks nevarētu nomaksāt. Iesākums, protams, ir grūts, kamēr sakārto visas formalitātes, kamēr dokumentāli pierādi savu varēšanu. Cilvēkiem ir arī neticība, vai dārzeņi tiešām ir audzēti bez ķīmijas, vai skābētie kāposti nav "ātrie", izmantojot citronskābi vai etiķi. Te paskaidrošu, ka kāposti tiek skābēti pēc vecām paražām. Savam divgadīgajam dēlam droši dodu saimniecības tīrumā izaudzētu burkānu, jo zinu, ka nekas virsū nav kaisīts, – pārliecina zemnieku saimniecības īpašnieks Ilgonis Bušs.
Viņš, iepazīstinot ar savu saimniecību Mētrienas pagastā, pastāsta: – Beidzamajos gados audzēju dārzeņus tirgum. Tirgū esmu kopš pagājušā gada jūnija beigām. Sākumā nebija domāts, ka tas izvērtīsies tik nopietni, jo iecere bija tomātu stādu un tomātu audzēšana. Taču dzīvē iegriezies tā, ka dārzeņiem atvēlētās platības šogad tiks palielinātas līdz 20 hektāriem. Protams, joprojām paliks arī darbs sertificētajās siltumnīcās 2000 kvadrātmetru platībā, kur tiks audzēti arī visādi garšaugi, ne tikai tomāti. Pavasarī varēs iegādāties dažādus stādus.
Par to, cik viegli vai grūti zemnieku saimniecībai ir iziet tirgū, Ilgonis Bušs stāsta: – Birokrātija ir tāda, ka katrs plēš uz savu pusi, un tu redzi, ka tā nav taisnīgi, bet ne jau velti Eiropas Savienība dod subsīdijas. Eiropa uzstāda savu birokrātiju, un līdz ar to zemnieks tiek iespiests stūrī – aiz tā akluma, ka viņam tiek subsīdijas, viņš jau sevi ir pārdevis.
Pavasari gaidot, arvien vairāk novērtējam pašmāju dārzeņu sniegtos vitamīnus. Iepērkoties reti kuram nav svarīga dārzeņu izcelsme. Mūsu zemnieku izaudzētie kāposti, burkāni, bietes, rutki, kartupeļi un ķirbji šķiet vērtīgāki, un nemaz nav tik daudz to saimniecību, kas dārzeņus audzē un piedāvā tirgum.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto