Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Inflācija Latvijā

Redakcija

Autors • 11.01.2008.

Burtu lielums

Gada inflācija 2007. gada decembrī salīdzinājumā ar 2006. gada decembri sasniegusi 14,1%, bet 2007. gada vidējā inflācija ir 10,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Kā inflācijas kāpums ietekmē lauku iedzīvotājus, vakar vaicāju Ošupes un Mārcienas pašvaldību vadītājām Aldai Jansonei un Inārai Mālniecei.

Situācija ir smaga

– Un mēs būtībā tur neko izdarīt nevaram, tas ir valdības jautājums, – atzīst Alda Jansone. – Cilvēkiem jau nekas cits neatliek, kā samierināties ar situāciju. Laukos ir ļoti smagi apstākļi, algas krietni zemākas nekā pilsētā, kur ir attīstīta uzņēmējdarbība. Ļoti izjūtam degvielas cenu kāpumu, jo, lai sakārtotu daudzas lietas, ir jābrauc uz centru. Arī autobusu biļešu cenas ir kāpušas. Daudzu ikdienas preču cenas lauku veikalos vai autoveikalā ir krietni augstākas nekā pilsētā – dažām precēm – gandrīz vai trīs reizes. Neliels atspaids lauciniekiem ir tā sauktie Eiropas maksājumi, bet kopumā situācija laukos ir smaga gan tiem, kas mēģina saimniekot lielākos apmēros, gan tiem, kas dzīvo tikai pašpatēriņam, gan tiem, kam vispār nekādas saimniecības nav, tāpēc valdībai vajadzētu vairāk analizēt situāciju visā valstī kopumā, arī laukos, un domāt, kā apturēt šo inflāciju, kas nu jau uzņēmusi pārāk augstus apgriezienus.

Tā ir valdības bezatbildība

– Kā jau sabiedriskajā telpā ir izskanējis, cenas ir cēlušās tieši tām pārtikas precēm un tiem pakalpojumiem, bez kuru iegādes cilvēks nevar iztikt. Un ja pilsētu iedzīvotājiem vēl ir iespējas pārtikas preces iegādāties kādās akcijās lielveikalos, lauku mazajos veikaliņos šīs cenas ir krietni augstākas. Jāņem vērā arī katra cilvēka naudasmaka personīgā inflācija, jo vecie cilvēki vai tie, kam ienākumi ir minimāli, knapi var samaksāt komunālos maksājumus – par elektrību, iegādāties malku mājai, un cik tad vairs paliek pārtikai, – uzsver Ināra Mālniece, piebilstot, ka grūti izvērtēt šajā situācijā, cik liela ir iepriekšējās valdības nolaidība, laikus nerīkojoties, jo jau pirms diviem gadiem „Jaunais laiks" brīdināja, ka vajag steidzīgāk rīkoties un pieņemt pretinflācijas plānu, bet bija periods, kad Kalvīša valdība apgalvoja, ka nekas briesmīgs nav un neko nevajag, vienubrīd šim plānam vispār bija kaut kāds slepenības statuss. Un īstenībā jau arī pašreizējais premjers nav no gaisa nokritis, viņš taču bija arī iepriekšējā valdībā. Tā ka valdībai ir jāuzņemas visa atbildība par notiekošo. Savukārt, mēs kā pašvaldība apzināmies, ka mums diemžēl nāksies sniegt sociālo palīdzību arvien lielākam iedzīvotāju lokam.

Autore: BAIBA MIGLONE

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px