Otrdien, 1. augustā, Mārupē notika Latvijas Pašvaldību savienības Izglītības un kultūras komitejas sēde, kurā izglītības ministrs Kārlis Šadurskis un vairāki citi Izglītības ministrijas darbinieki skaidroja iecerēto vidusskolu reformu. Viedokli par Izglītības ministrijas izstrādāto reformu lūdzu izteikt Varak-ļānu novada domes priekšsēdētāju Māri Justu.
Jāļauj izlemt pašvaldībām
– Es domāju, ka Varakļānu vidusskolu mēs noteikti saglabāsim. Vienīgā labā lieta, ko šajā komitejas sēdē pateica izglītības ministrs, bija tā, ka, ja ir labi sasniegumi mācībās, tad šādai skolai neviens klāt neķersies. Tas vieš cerības, ka mums būs iespēja nepakļauties ministrijas iecerētajai vidusskolu reformai, balstoties tikai uz sausajiem skaitļiem, kas patlaban tiek izvirzīti kā galvenie vidusskolu turpmākai pastāvēšanai, jo Varakļānu vidusskolas skolēni uzrāda pietiekami augstus sasniegumus mācībās, – atzina Māris Justs. – Bet kopumā uzskatu, ka mūsu valdība nemaz nav pelnījusi saukties par Latvijas valsts valdību, jo tā jau nedomā par nākotni. Tās redzējums ir vienkārši sausa domāšana par skaitļiem, nevis iedzīvotāju labklājību un valsts vienmērīgu attīstību visos reģionos, ne tikai Pierīgā un Rīgā. Domāju, ka ministrs, balstoties uz skaitļiem, neatradīs nevienu argumentu, lai pamatotu, kāpēc viņš uz Mārupi no Rīgas atbrauca ar vieglo automašīnu, ar sabiedrisko transportu jau būtu sanācis daudz lētāk…
Sarunas turpinājumā Varakļānu novada domes priekšsēdētājs pauda neizpratni arī par to, kā tā varot būt, ka „visgudrākie" ir tie trīs cilvēki, kas komitejas sēdē Mārupē piedalījās no Izglītības ministrijas un stāstīja par iecerēto izglītības reformu, apgalvojot, ka pārējiem nav taisnība, bet zālē bija vairāk nekā 200 pašvaldību vadītāju, kuri minēja citus argumentus, turklāt pareizā virzienā, ko vēl, sakārtojot skolu tīklu, vajadzētu ņemt vērā.
– Šādi domāt, kā ministrija, manuprāt, ir noziedzīgi pret valsti. To, kā sakārtot skolu tīklu, ir jāļauj izlemt pašvaldībām uz vietas. Protams, Izglītības ministrija uz to, ja nepamatoti tiek novilcināta lēmuma pieņemšana, var norādīt un aicināt pašvaldību rīkoties, ja skolēnu skaits acīmredzami ir par mazu, taču nav jau arī tā, ka pašvaldība pati to nespētu objektīvi izvērtēt, – atzīmēja Māris Justs.
Viņš uzsvēra – piedaloties Mār-upē LPS komitejas sēdē, palicis iespaids, ka Izglītības ministriju interesē tikai skaitļi, matemātiskie aprēķini, bet sociālo faktoru vispār neviens neņem vērā. Rēķina tikai tās lietas, ko var ieekonomēt naudas ziņā, bet par to, ka bērniem būs kaut kur jābrauc, būs jāēd utt. un ģimenes izdevumu budžets būs pavisam cits, nerunā.
04.08.2017.