Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Apgūst administratores prasmes

LAURA RUSKULE

Autors • 25.07.2017.

Apgūst administratores prasmes
Burtu lielums

Šogad Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļa izsludināja 34 vakances projektā „Jauniešu karjeras izvēles un amata prasmju apguve", uz kurām darbam vasarā varēja pieteikties novada jaunieši vecumā no 16 līdz 25 gadu vecumam. Madoniete Arta Veipa projektā piedalās jau trešo gadu, šogad viņa apgūst administratora profesiju, strādājot Madonas viesnīcā.

Pēc Madonas pilsētas 1. vidusskolas absolvēšanas Arta savas mācības gaitas izvēlējās turpināt Cēsīs, RTU filiālē, Uzņēmējdarbības un vadības novirzienā.
– Pēc vidusskolas beigšanas līdz pēdējam brīdim nezināju, ko mācīšos, biju pieteikusies uz daudzām vietām. Skaidri zināju, ka nevēlos doties uz Rīgu, tās pilsētas drūzma mani nogurdina. Tādēļ izvēlējos studēt ne tik lielā pilsētā. Par labu uzņēmējdarbības studijām izlēmu, jo uzskatu – pat, ja dzīvē ar to nenodarbošos, tādas zināšanas nebūs liekas. Pēc šīm studijām noteikti turpināšu mācīties tālāk, – par studiju izvēli stāsta Arta.
Pāreja no vidusskolas uz augstskolu meitenei neesot bijusi viegla, bijis grūti pierast pie jaunā ritma.
– Pēc vidusskolas beigšanas ir liels spiediens, jo priekšā ir visas izdaudzinātās iespējas, izvēles, bet izsvērties par labu vienai pareizajai ir ļoti grūti. Uzskatu, ka 1. vidusskolā nav viegli mācīties, jo mājasdarbu ir daudz un prasības arī lielas, bet tas ir norūdījis un devis labu pamatu, jo pašreiz augstskolā man ir daudz vieglāk mācīties nekā vidusskolā, – spriež Arta.
Viņa arī min, ka nav izslēgusi iespēju par dzīvošanu Rīgā, jo tur varētu būt lielākas iespējas atrast darbu. Bet tikšot izmantota katra iespēja, lai varētu palikt un dzīvot tepat – Madonā.
Arta stāsta: – Šajā projektā piedalos jau trešo gadu, kad pieteicos pirmo reizi, mani darbā nepaņēma, bet aizvadītajā gadā viss sanāca un strādāju „Efejā" par viesmīli, bārmeni.
– Daudz mācījos no Solvitas Dreimanes. Man patika tur strādāt, uzzināju daudz jauna. Vairums domā, ka viesmīļa darbs nav nekas grūts vai sarežģīts, tomēr es pēc šīs pieredzes varu teikt, ka tāds uzskats ir pilnīgi aplams. Šogad strādāju Madonas viesnīcā par administratori, un arī šeit man ir ļoti paveicies ar vadītāju Ievu Lucāni. Priecājos par to, ka šie cilvēki velta savu laiku, lai man kaut ko iemācītu. Darba vadītāji ļauj gūt pozitīvas emocijas, bet tai pat laikā neizpaliek arī darba realitāte un apjausma, ka viss uzreiz nesanāk, ka ir labās un sliktās dienas. Prieks, ka būšu iemācījusies strādāt ar kases aparātu, karšu lasītāju. Katras zināšanas uzskatu par vērtīgām un ticu, ka šāda pieredze man kādreiz noderēs, – uzskata Arta Veipa.
Jauniete ir sapratusi, ka administratora darbs ļaujot vilkt līdzības ar to, kas tiekot mācīts skolā, jo apkārt esot uzņēmējdarbības vide, mārketings. Darot šo darbu, nostiprinoties arī pārliecība par to, ka uzņēmumā svarīgākais ir darbinieks, jo tad, kad darbinieks ir apmierināts, viņš spēs kvalitatīvi parūpēties par klientu. Tieši darbinieks ir tas, kurš veido uzņēmuma reputāciju un var pavairot klientu skaitu. Jauniete uzsver, ka šis uzskats tiešām strādājot praksē, jo abos gadījumos viņai ir bijis fantastisks kolektīvs, kas uzlādē, tādēļ saskarsmē ar klientiem Arta ir pozitīva un atsaucīga.
– Ne vienmēr viss no malas ir tā, kā izskatās. Arī viesmīļa un administratora darbs ir sarežģīts. Mēs visi esam ļoti dažādi, jāmāk atrast kontakts ar katru cilvēku. Pirms sāku strādāt administrācijā, gāju un skatījos, kas un kā jādara, daudz pierakstīju. Jau tad sapratu, ka viegli nebūs. Ir klienti no Amerikas, Polijas, Igaunijas, Nīderlandes un citām valstīm, jābūt labām angļu valodas zināšanām. Šis darbs prasa arī lielu pacietību. Grūtākās ir naktsmaiņas, kad 24 stundas ir jābūt nomodā, bailīgi ir strādāt arī brīvdienās, jo nevar zināt, kāds cilvēks ienāks. Visam jāatrod laiks, jāpaspēj sagatavot brokastis, iztīrīt foajē. Bet darbs ir interesants, pienākumu ir daudz, – pārdomās par darba specifiku dalās Arta.
Paralēli mācībām meitene apmeklē arī „Vacatio Studio" modeļu skolu, kur katru nedēļu ir fiziskās nodarbības – aerobika, joga, stājas korekcija, kas gan neesot patīkams process, bet rezultāti esot ļoti iepriecinoši, tāpat ir foto un make up nodarbības.
– Pasniedzēji ir prasīgi gan pret sevi, gan mums. Tā ir jauna pieredze, pie kuras nonācu nejauši, bet man ļoti patīk, – piebilst Arta.
Viņa turpina: – Esmu vairāk sapratusi, kas esmu, ko vēlos. Zinu, ka svarīgākais manā dzīvē ir ģimene, mani tuvie cilvēki, draugi. Skan klišejiski, bet saprotu, ka materiālās vērtības nedos man pastāvīgu un ilgstošu laimi. Pagājušajā vasarā biju aizbraukusi lasīt avenes uz Norvēģiju. Tā bija vērtīga pieredze, lai saprastu, ka nekur citur nekad nejutīšos tik labi kā Latvijā.
– Kā jau zināms, bez pieredzes darbā nevienu nevēlas ņemt, tādēļ esmu priecīga, ka Madonas pašvaldība un uzņēmēji ir gatavi palīdzēt jauniešiem. Citām pilsētām vajadzētu ņemt piemēru un rīkoties līdzīgi. Nākamajā mācību gadā domāju apvienot mācības ar darbu, ceru, ka šie ieraksti manu CV dažādos un palīdzēs atrast darbu. Pēdējā maiņa man ir 3. augustā, esmu jau pieteikusies uz pāris darbavietām Cēsis, tad jau redzēs, vai šeit iegūtā pieredze ļaus tikt pie kaut kā jauna, – domīgi nosaka Arta.


26.07.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px