Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Darba līgumi ir obligāti jāslēdz rakstiski

Redakcija

Autors • 09.01.2008.

Burtu lielums

Sākoties jaunam gadam, daudzi cilvēki nolemj mainīt darbavietu, uzsākot jaunas darba attiecības. Lai nodrošinātu darbinieku sociālo aizsardzību un izvairītos no nereģistrētās nodarbinātības, darba līgumi ir obligāti jāslēdz rakstiski ar ikvienu darbinieku, atgādina Labklājības ministrija (LM). To nosaka Darba likums.

Strādājot bez rakstiski noslēgta darba līguma, ikviens darbinieks ir sociāli neaizsargāts darba zaudēšanas, saslimšanas, iegūtās traumas vai vecuma pensijas saņemšanas gadījumā, jo par viņu netiek maksāti nodokļi. Tāpat, piekrītot strādāt uz mutiskas vienošanās pamata, darbinieks zaudē normatīvajos aktos paredzētās garantijas un nesaskaņu gadījumā ir pilnīgi neaizsargāts pret darba devēja patvaļu.
Noslēdzot rakstisku darba līgumu, darbinieks apņemas veikt noteiktu darbu un pakļauties noteiktai kārtībai un darba devēja rīkojumiem, savukārt darba devējs – maksāt nolīgto algu, kā arī nodrošināt drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus.

Šobrīd praksē pastāv 2 darba līguma veidi: darba līgums uz nenoteiktu laiku un darba līgums uz noteiktu laiku. Līgumu uz noteiktu laiku slēdz tikai īpaši noteiktos gadījumos, piemēram, strādājot sezonas darbu, veicot gadījuma darbus, aizvietojot kolēģus un citos. Šajā līgumā obligāti jānorāda termiņš, kad beigsies darba līgums vai arī darba beigšanas apstākļi. Turklāt uz noteiktu laiku noslēgtais darba līgums nevar būt ilgāks par 3 gadiem.

Rakstiskam darba līgumam ir jābūt sagatavotam 2 eksemplāros, no kuriem vienam ir jāglabājas pie darbinieka, bet otram – pie darba devēja. Ja darbiniekam ir radušās nesaskaņas ar darba devēju, tās iespējams risināt, savstarpēji vienojoties, bet, ja tas nav iespējams, darbinieks var personīgi vērsties Valsts darba inspekcijā (VDI) vai arī izmantot VDI anonīmo tālruni 7312176 vai VDI bezmaksas tālruni 8008004. Atgādinām, ka par nereģistrēti nodarbinātiem Latvijā uzskata gan iedzīvotājus, kuri nav rakstiski noformējuši darba tiesiskās attiecības (nav noslēgts darba līgums, netiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokļa jautājumi), gan ārzemniekus, kuri strādā Latvijā bez darba atļaujas.

Autore: VINETA BĒRZIŅA
LM komunikācijas departamenta direktore


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px