Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Madonā šobrīd jūtos lieliski”

INESE ELSIŅA

Autors • 11.07.2017.

“Madonā šobrīd jūtos lieliski”
Burtu lielums

Nu jau būs pusgads kopš no Lubānas uz Madonu pārcēlies un strādā Aigars Noviks.
Iepriekš Aigars veica Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centra speciālista pienākumus, konkursa kārtā kļuva par Madonas kultūras nama direktora vietnieku.

– Deklarējies esmu dzimtajos Meirānos, bet dzīvoju Madonā, – atklāj Aigars. – Pamazām iejūtos, neko nevēlos sasteigt. Iesākums aklimatizācijas ziņā nebija viegls, taču šobrīd jūtos lieliski.
Lubānā četrus gadus Aigars noformēja izstādes un veidoja dažādas ekspozīcijas, kādi ir viņa pienākumi Madonā?

Darba pienākumi kinoteātrī „Vidzeme"
– Darbs Lubānā man ļoti patika, bet sapratu, ka nepieciešamas pārmaiņas, – iesāk viņš. – Madonā darbojos kinoteātrī „Vidzeme", sadarbojos ar filmu izplatītājiem, kas sūta piedāvājumu, veicu izvēli. Ir trīs lielie filmu piedāvātāji, kas pārstāv pamatā ASV produkciju. Noskatos visus trillerus, lai saprastu, kas ir kas. Tā ir atbildība – izvēlēties tieši konkrēto filmu, nevis citu. Kases grāvēji, ko visi atpazīst, protams, tiek paņemti, lai gan nereti izvēle ir „kaķis maisā". Tā kā kinomehāniķis Jānis Auziņš ir ar milzīgu pieredzi un spēj paredzēt ejošākās filmas, ieklausos viņa padomos.
Vaicāts par kolektīvu, Aigars atklāj, ka tas ir lielisks: – Esam četri: es, kinomehāniķis, kasiere un apkopēja. Pats esmu klāt kino seansos, kad nāk apmeklētāji, tas ir, ceturtdienās un svētdienās, pēc skatītāju lūguma nereti rādām filmas sestdienās.

Latvijas filmas Latvijas simtgadei
Ierunājoties par interesantāko piedāvājumu rudens pusē, uzzinu, ka par godu Latvijas simtgadei tiks izrādītas Latvijas režisoru jaunākās filmas.
– Augustā iesāksim savdabīgas filmu programmas „Latvijas filmas Latvijas simtgadei" ciklu, – precizē Aigars. – Tas ir divu gadu projekts – 16 latviešu filmas – milzīgs apjoms, ko rādīsim līdz 2018. gada beigām. No valsts budžeta tika piešķirts finansējums 7 miljonu eiro apmērā, un latviešu režisori veica darbu dažādu kino žanru ietvaros. Ir pārstāvēta gan animācija, gan dokumentālās un spēlfilmas. Pirmā filma, ko piedāvāsim saviem apmeklētājiem projekta ietvaros, būs režisora Vara Braslas ģimenes filma „Vectēvs, kurš bīstamāks par datoru". Esam vienojušies, ka ņemsim visas 16 filmas, un jāsaka, ka to saturs ir dažāds, vienveidības nebūs. Šogad vēl paspēsim parādīt režisores Ilonas Brūveres filmu „Ievainotais jātnieks", kas ir dokumentāla filma ar spēlfilmas elementiem un stāsta par tēlnieku Kārli Zāli. Tāpat uz ekrāna kinoteātrī „Vidzeme" nonāks režisora Askolda Saulīša filma „Astoņas zvaigznes" par latviešu strēlnieku veidošanos Pirmā pasaules kara laikā.
Jautājot, kad uz ekrāniem nonāks režisora Ivara Selecka dokumentālais darbs „Turpinājums", kas tika filmēts arī Kusā, saņemu atbildi, ka šo filmu kinoteātrī „Vid­zeme" skatīsimies nākamā gada janvārī. Kopumā ik mēnesi Latvijas simtgades zīmē tiks rādīta viena šī cikla filma.

Kino piedāvājums tūristiem
Aigars uzsver, ka labs noiets ir kino piedāvājumam apkārtnes interesentiem un tūristiem. – Tam atsaucas skolas (aktīvs bija pavasaris) un citas interesentu grupas. Pa dienu viņi apskata Madonas novada objektus, pirms kino apmeklē karameļu darbnīcu un tad piesakās un skatās filmas, – vēsta speciālists. – Pie mums ierodas cilvēki no plaša reģiona – šodien, piemēram, būs no Kokneses. Uz kases grāvējiem brauc arī skatītāji no Jēkabpils, Gulbenes un Alūksnes. Filmu noskatīties kino zālē pie labas aparatūras, tas, protams, ir iespaidīgāk nekā mājās.

Simpatizē Eiropas kino
Jautāts par to, ko skatās Aigars pats, saņemu atbildi, ka viņu uzrunā Eiropas filmas: – Amerikas kino man interesē mazāk, pārsvarā skatos Eiropas filmas. Kino skatos ļoti sen, kopš skolas laikiem. Novērtēju festivālos uzvarējušo filmu sarakstu, un tad atrodu nominētās – gribas zināt, par ko tajās ir stāsts.
Redzesloka paplašināšana nepieciešama arī reklāmas jomā, kas ir viens no Aigara darba pienākumiem. „Darbojos portālos facebook, draugiem.lv un citos sociālajos tīklos, vēstu par piedāvājumu Madonas kultūras namā un kinoteātrī „Vidzeme". Pamazām sāku iedzīvoties kultūras nama dzīvē, palīdzu darbos, ko uztic tur. Mēs taču esam viens kolektīvs, kinoteātris ir kultūras nama filiāle. Līdz šim darbu komandā nebiju izbaudījis, šobrīd to novērtēju, jo kolēģi ir ļoti zinoši, spēj paredzēt vairākus soļus uz priekšu."

Patīk klusinātāki pasākumi
Kad ierunājamies par redzēto Madonā, Aigars atzīst, ka viņš cenšas apmeklēt visus kultūras nama pasākumus. Īpašs bijis grupas „The Sound Poets" koncerts – negaidīts un kvalitatīvs. Paticis arī Elizabetes Balčus koncerts, kas lieliski iederētos kinoteātra zālē.
„Mēģinu meklēt ko jaunu, kas nav masu kultūra. Tur var daudz izrakt, tāpēc jau uzmanību pievēršu Eiropas filmām, kas dažos brīžos var šķist garlaicīgas, bet tajās rodamas dziļas domas, kas liek apstāties."
Būtiski, ka Aigars studē Liepājas Universitātē, pirmo gadu apguva kultūras vadības programmu. „Liepāja man deva grūdienu pārmaiņām, noticēt sev, ka varu pretendēt uz ko vairāk. Studēju neklātienē, kopumā būs jāmācās 4,5 gadi."
Liepāja Aigaru vienmēr iedvesmo, allaž tiek apmeklēts kāds koncerts koncertzālē „Lielais dzintars", novērtēts, kā koncertzāle audzina apkārtnes cilvēkus.

Teātri spēlē Lubānā
Atnākot no Rīgas uz Lubānu, Aigars iesaistījās vietējā amatierteātra dzīvē.
Vaicāts, vai šobrīd nav pamainījis teātra kolektīvus, viņš vēsta pretējo: – Joprojām nedaudz spēlēju Lubānas amatierteātrī „Priekšspēle". Aprīlī bijām Alūksnē uz skati, kur ieguvām otro pakāpi. Jaunās izrādēs, iespējams, vairs nepiedalīšos, tik intensīvi tur būt nevaru.
Domu par dalību Madonas kultūras nama teātra trupā Aigars vēl apdomā – esot jāskatās, kas jaunajā sezonā notiks. „Iedzīvošanās Madonā notiek pamazām, ļaujos plūdumam, neko nesasteidzot. Priecājos par Madonu, kas ir sakopta un savākta – īstā vieta, kur dzīvot."

Novembrī apritēs 50
Novembrī Madonas kinoteātris „Vidzeme" svinēs 50 gadu pastāvēšanas jubileju. Ieceres par svētku rīkošanu jau esot, bet visu atklāti paust pagaidām nav īstais brīdis. – Esam plānošanas procesā, – saka vadītājs. – Tehniskā aparatūra kino rādīšanai mums ir labā līmenī, ir arī 3 D iespēja. Šogad ir plānots nomainīt ēkas jumtu. Lai piesaistītu vairāk cilvēku, perspektīvā būtu jādomā par telpu remontu. Tomēr tas jādara prātīgi, jo kinoteātrī ir laba akustika, ko nevajadzētu sabojāt. Ir cilvēki, kas uzskata, ka mainīt neko nevajag, jo šeit valda džezīga atmosfēra, ko vēlams saglabāt. Rudenī pie mums nāk skolas un pulciņi, notiek arī mēģinājumu process.


12.07.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px