Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

No Aronas upes līdz Melnajai jūrai

BEĀTE BEATRISE MAZŪRE

Autors • 03.07.2017.

No Aronas upes līdz Melnajai jūrai
Burtu lielums

Kusas multifunkcionālā centra „1. stāvs" aktīvisti jau labu laiku darbojas jauniešu apmaiņas projektā „Switch to Explore", ko īstenojam ar Erasmus+ programmas atbalstu.

Jūnija nedēļa tika veltīta dzīvošanai „Smeceres sila" mājiņās kopā ar jauniešiem no Bulgārijas. Projekta galvenais mērķis ir uzlabot jauniešu komandas prasmes un iniciatīvu, ierobežojot mobilo telefonu un interneta pieeju, kas, izrādās, ir visgrūtāk realizējamā lieta. Jaunieši visu veica paši, ņemot vērā, ka tā nevar būt tikai izklaide, no procesa jāiemācās kas jauns. Vislabāk mums patika dažādi izbraucieni. Viena diena tika pavadīta viesu mājā „Lielie Kupri", kur noslēgumā bija jādodas uz Lauteres pilskalnu. Tā virsotnē dziesmu un rotaļu pavadījumā ap ugunskuru bulgāri uzzināja, kā latvieši svin Jāņus. Dienas laikā jaunieši spēlēja neformālās izglītības spēles, notika komandu aktivitātes. Dalībnieki apmeklēja Sajūtu parku Valmierā, ceļā devās pa gaisa takām, kas ļoti patika ciemiņiem, jo viņiem tādu iespēju nav. Dienas kulminācija bija pusdienas Gaujas tramvajā, klausoties leģendas par Valmieru.
Apmaiņas virsotne bija pēdējā diena, kas tika pavadīta multifunkcionālajā centrā „1. stāvs". Tās noslēgumā Kusas estrādē notika koncerts, kurā jaunieši rādīja iemācīto, kā arī demonstrēja video par piedzīvoto. Projekta dalībniece Līna Maskaļenoka raksta: „Nometnes laikā labāk apguvu angļu valodu, iemācījos dažus vārdus bulgāru valodā. Visgrūtāk bija pierast pie dzīvošanas bez telefona. Ieguvu jaunus draugus, sāku vairāk komunicēt un izprast bulgāru kultūru un īpatnības." Apmaiņas dalībniece Egita Blaus raksta: „Iemācījos komunicēt. Gan ar savējiem, gan ārzemniekiem. Patika tas, ka darījām daudz ko neatkarīgi no laikapstākļiem. Galvenais uzdevums bija iemācīties sadarboties un iztikt bez laika kavēkļiem – telefoniem. To svarīgi būtu atcerēties arī tagad." Projekta līderis Edgars stāsta: „Gatavojoties jauniešu apmaiņai, jaunieši ar aplikācijas palīdzību mērīja sava telefona ekrāna darbības laiku. Vidējais rādītājs bija 6 stundas dienā. Iedomājieties, 6 stundas virtuālajā pasaulē! Telefons mūsdienās, protams, ir lieta, bez kuras neiztikt, taču bieži tā vietā, lai uzsāktu sarunu vai uzsmaidītu kādam cilvēkam, mēs atbloķējam telefona ekrānu un izliekamies, ka esam aizņemti. Tā taču ir vieglāk, vai ne? Apmaiņas laikā centāmies pierādīt, ka arī dzīvā komunikācija, sadarbošanās ar citiem var būt interesanta, pat pārāka par facebook ziņu joslas ritināšanu. Pēc apmaiņas jaunieši mērīs savu ekrāna darbības laiku, lai uzzinātu, vai tas ir samazinājies. Jaunieši sadraudzējās ar bulgāriem un joprojām uztur kontaktus ar viņiem. Kad sanāksmē pēc apmaiņas balsojām, vai gribētu ko tādu piedzīvot atkal, no visām pusēm atskanēja viennozīmīgs „jā!". Sadarbība jāturpina un jauniešu radošums jākošina! Paldies Ilonai Sārei, Ivetai Kaparkalējai par atbalstu un organizatorisko jautājumu risināšanu, paldies Aronas pagasta pārvaldei par atbalstu! Bet jauniešiem darbs vēl nav beidzies!"
Projekta dalībnieki uzskata, ka biežāk jārīko šāda veida apmaiņas projekti, jo tie attīsta dažādas iemaņas, sākot ar svešvalodu zināšanu uzlabošanu un beidzot ar komunikācijas prasmēm. Mums priekšā vēl daudz darba un nodarbību.
Galvenais nākamajā vasarā būtu aizbraukt uz Bulgāriju. Lai to izdarītu, būs jāraksta jauns projekts. Paldies Jaunatnes starptautisko programmu aģentūrai par atbalstu un Erasmus+ programmas koordinēšanu, lai visā Latvijā jaunieši varētu izbaudīt ko tik neparastu un jauku!

04.07.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px