Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Piedalīšanās vēlēšanās

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 08.06.2017.

Burtu lielums

Šāgada pašvaldību vēlēšanas ir iezīmējušās ar daudz lielāku aktivitāti, kad balsotāju skaits iecirkņos Latvijā pārsniedza 50%. Lai vēl vairāk paaugstinātu vēlētāju aktivitāti, tiek diskutēts, vai Latvijā, līdzīgi kā Beļģijā, Grieķijā, Kiprā, Luksemburgā, Austrālijā, būtu jānosaka obligāta piedalīšanās vēlēšanās. Dažās valstīs par vēlēšanu ignorēšanu draud vairāku desmitu eiro naudas sods. Viedokli, kā vērtē šādu priekšlikumu, lūdzu izteikt Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu un atkārtoti ievēlēto Madonas novada domes deputātu Artūru Čačku.

Būtu jāizvērtē visi riski
– Kā var noteikt obligātu piedalīšanos vēlēšanās, ja mēs dzīvojam demokrātiskā valstī? Tādā gadījumā no demokrātiskiem principiem mēs tikai attālinātos, – uzskata Vilnis Špats. – Kaut kas līdzīgs jau bija padomju laikos, kad vēlēšanu komisijas locekļi devās uz mājām pie tiem vēlētājiem, kuri nebija ieradušies iecirkņos, vai pat viņus meklēja citur, lai pierunātu balsot gandrīz vai piespiedu kārtā.
Pieņemu, ka liela daļa vēlētāju ir apzinīgi un piedalās visās pašvaldību vēlēšanās, ja vien nestrādā citur, nav izbraukuši no valsts utt. un atrodas sava iecirkņa teritorijā, pretējā gadījumā viņiem nemaz nav iespējas piedalīties pašvaldību vēlēšanās, jo balsošana tajās notiek pēc vēlētāju sarakstiem.
Nebūtu slikti, ja tiktu ieviesta elektroniskā balsošana. Tas būtu labs risinājums, jo tad katrs varētu nobalsot neatkarīgi no atrašanās vietas. Vienīgi, pirms to ieviest, būtu jāizvērtē un jānovērš visi riski.

Vajadzīga politiskā izšķiršanās
– Obligāto piedalīšanos vēlēšanās var jau noteikt, bet ko darīs ar tiem, kuri tāpat uz tām neies? Vai tiešām noteiks soda sankcijas – ieviesīs naudas sodus vai varbūt nedos maizi ēst? Manuprāt, noteikt obligātu piedalīšanos visiem pilsoņiem nemaz nav reāli. Iespējams, runa vēl varētu būt par dažām iedzīvotāju kategorijām, bet arī tas diez vai būtu lietderī-
gi, – uzsver Artūrs Čačka.
– Turklāt atklāts ir jautājums arī par to, vai paši politiķi ir ieinteresēti, lai vēlēšanās būtu ļoti augsta aktivitāte, jo iepriekš nevar paredzēt, kā tas atsauksies uz katras partijas iegūto deputātu mandātu skaitu. Arī mūsu, „Izaugsmes", saraksts nupat notikušajās Madonas novada domes vēlēšanās, ja vēlētāju aktivitāte būtu mazāka, būtu ieguvis divas deputātu vietas.
Lai palielinātu vēlētāju līdzdalību, drīzāk vajadzētu dot iespēju balsot arī elektroniski. Elektroniskais risinājums mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir neizbēgams. Vēlētāju aktivitāti tas noteikti palielinātu vismaz par 5-8%. Vajadzīga tikai politiskā izšķiršanās.

09.06.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px