Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Maija beigās, kad zeme silta

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 23.05.2017.

Maija beigās, kad zeme silta
Burtu lielums

Beidzot pavasaris ir progresējis, zied ķirši, plūmes, ziedus ver arī ābeles. Sējas darbi piemājas dārzos un mazdārziņu teritorijā citus gadus jau bija beigušies, bet šajā netipiskajā pavasarī tikai maija otrajā pusē, kad zeme iesilusi, tā īsti viss notiek.
Katrs, kam ir kāds stūrītis vai gabaliņš zemes, mazdārziņš, lielāks vai mazāks tīrums, pavasarī nevarēs būt mierīgs, kamēr augsne nebūs uzirdināta, vagas un dobes izveidotas, iesēti dārzeņi, apčubinātas puķes, visi daudzgadīgie augi.

Arī mazdārziņos Aronas pagasta teritorijā vēl turpina apstrādāt zemi, lai zemes īpašnieki varētu sēt un stādīt.
– Kā veicas ar lauku darbiem šajā pavasarī? – uzrunāju mazdārziņu teritorijā sastaptos zemes saimniekus.
Pensionārs Aleksandrs Vasiļjevs sacīja: – Ar darbiem tā ir, kā ir, vēl neko neesmu iestādījis, bet dārzā tagad patīk uzturēties – saule, zied augļkoki, pavasara puķes. Zeme ir apstrādāta, otrajā pusē augs zālīte. Varam tik, cik varam, sieva slimo, pats visu daru pamazām un palēnām. Uzskatu, ka neko šopavasar neesmu nokavējis. Kartupeļus vēl stādīšu, varbūt vēl dobi ar sīpoliem. Laika pietiks. Vienugad, atceros, kartupeļus iestādīju gan 9. maijā, gan nedaudz – arī 15. jūnijā. Tie, kas bija iestādīti jūnijā, panāca un apsteidza tos, kas zemē tika likti maija sākumā. Siltums ir vajadzīgs, lai viss augtu. Saka, ka īstais laiks kartupeļu stādīšanai ir tad, kad ābeles ziedos, un šogad ābeles sāk ziedēt vēlu – maija beigās.
– Mums jau viss ir apsēts un apstādīts, un visu paspējām pagājušajās četrās dienās – zemīti sakultivēja, vagas izdzina, iesējām dārzeņus, iestādījām kartupeļus – visu reizē. Audzējam dārzeņus ģimenes vajadzībām, pēc dārza darbu kalendāra un Mēness fāzēm nevados. Pirms kādas nedēļas jau nebija vērts neko sēt un stādīt, jo bija auksts laiks. Sanāca tā, ka labā un saulainā laikā visu paveicām ātri un reizē – apsējām dārziņu un pirmoreiz arī zāli nopļāvām. Labi, ka pirmdien nedaudz uzlija, jo zeme ir sausa. Tagad sāk ziedēt arī dārza zemenes, un tām mitrums ir ļoti vajadzīgs, – paveikto atsaucīgi raksturoja Valentīna.
Uz jautājumu "Ko šodien sējam?" dārziņā sastaptā pensionāre Lidija atteica: – Vēl gurķi nav iesēti, bet tos tradicionāli sēšu 25. maijā, Urbāna dienā. Neesmu izstādījusi arī ķirbjus – aug trauciņos dēsti mājās uz palodzes. Ceru, ka salnu vairs nebūs.


24.05.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px