Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Biškopju gads nav iepriekš paredzams

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 22.05.2017.

Biškopju gads nav iepriekš paredzams
Burtu lielums

Ar biškopību Pēteris Koleda nodarbojas kopš 1984. gada, bet ZS "Atvases" Kalsnavas pagastā tika izveidota 2003. gadā. Saimniecība ir izvēlējusies bioloģiskās biškopības virzienu.

Nu jau ceturtais gads, kopš biškopis Pēteris Koleda ir iegādājies un turpina pilnveidot savu biškopības ražotni kādreizējā galdniecības uzņēmuma telpās Jaunkalsnavā.
Pēteris Koleda, izrādot biškopības uzņēmumu, saka – viņam ir veicies, ka ir tāds plašums, kur gan inventāru izvietot, gan veicināt biškopības uzņēmuma darbu, gan arī iekārtot mājvietu. Taču ražotnes izveidē darbs vēl turpinās. Pamazām tiek sakopta apkārtne, jau sastādītas tūjas, no krūmiem atbrīvota sētas puses teritorija, kur izvietota neliela drava. Bišu saimes ir izvietotas pa vairākām dravošanas vietām, ne tikai Kalsnavas pagastā, arī Vestienas pagastā, Madonas un Aizkraukles pusē u. c. Pavasaris ir ļoti aizņemts laiks, jo jāpaspēj arī zemi apstrādāt, iesēt nektāraugus.
– Biškopjiem nemaz nav zelta dzīve, kā viens otrs domā. Biškopis jau nedarbojas tikai ar bitēm, arī sēj, audzē nektāraugus. Zemes ir ap 100 ha, ZS "Atvases" Jāņukalna pusē audzē arī nektāraugus – facēliju, bišu amoliņu, griķus, lai bitēm būtu ganības. 35 ha facēlijas ir iesēts, tagad kārta amoliņam un griķiem. Te daba necik daudz nedod. Vasara ātri paskrien, ziedēšanas laiks ir tik īss. Arī ražotnē vēl daudz darba, bet labi tas, ka viss atrodas vienā vietā, zem viena jumta – darbs un mājas. Ražošanas bāzei ir liela nozīme, arī inventāram, ja ir viss inventārs, tad var strādāt, – tiekoties atzina biškopis Pēteris Koleda.
Taujāts, kāds ir šis pavasaris biškopībā, Pēteris Koleda atbildēja: – Ieziemoju vairāk nekā 500 saimju, bet pamodās krietni mazāk, jo daļa pavasari nesagaidīja. Viss it kā bija labi, bet nekad nevar paredzēt visus apstākļus, tas atkarīgs arī no vietas, kur atrodas drava. Visu it kā rudenī centos izdarīt, varbūt ne vienmēr sanāk, jo rudens bija īss, ziema atnāca ātri, arī bija sala periodi. Bitēm nepatika arī sals naktīs un aukstums maijā. Tā kā bišu mātes pats audzēju, ar laiku tiks izveidotas jaunas saimes. Esmu izvēlējies ‘Buckfast' un ‘Itālijas' bites. Pavasaris bija auksts, un dabā aizkavējās ziedēšana, līdz ar to – arī pavasara medus vākšana. Kaut kas jau rāmīšos ir, bet ņemams vēl nav. Varbūt aukstais pavasaris tagad motivēs dabu saņemties un būs silta vasara, viss vēl neziņā, kā izvērtīsies biškopju gads. Jau beidzamos trīs gadus nav bijis ne īstas ziemas, ne vasaras.
Izvaicāts par medus realizāciju, biškopis stāstīja: – Realizācijas iespējas tagad ir daudz citādākas, jo Eiropas tirgus ir vaļā. Uz tirgiem vairs nedodos. Pārpircēju firmas ierodas, iepērk medu. Kādreiz bija sava vieta Rīgā, Centrāltirgū. Taču līdz turienei ir arī jāaizbrauc, un arī ceļa izdevumi jārēķina. Turklāt, kamēr esi tirgū, bites paliek otrajā plānā. Tāpēc ZS "Atvases" medus tiek fasēts lielās mucās, spaiņos un aiziet vairumpircējiem. Ja vietējie vēlas medu, tas ir iespējams.
Par atbalstu biškopībai ZS "Atvases" saimnieks teica: – Bez ES un valsts atbalsta būtu krietni grūtāk saimniekot. Tas ir liels atbalsts, protu to novērtēt, īpaši bioloģiskajām saimniecībām.

23.05.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px