Pēc tikšanās ar ornitologiem, lai pārrunātu savvaļas putnu migrāciju, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir pieņēmis lēmumu no 3. maija atcelt sākotnējo putnu gripas biodrošības pasākumu, kas paredzēja visu mājputnu turēšanu slēgtās telpās no 1. marta līdz 31. maijam, novēršot kontaktu ar savvaļas putniem.
Kā reģionālās preses dienā Zemkopības ministrijā (ZM) uzsvēra PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, savvaļas putni, kas varēja būt putnu gripas pārnesēji, uz Latviju ir atlidojuši, uzsākuši ligzdot, tāpēc aizliegums turēt mājputnus novietnēs tiek atcelts no 3. maija.
Tomēr tika atgādināts, ka putnu gripas draudi joprojām pastāv. Par to liecina putnu gripas saslimšanas gadījums pirms dažām dienām Zviedrijā saimniecībā, kurā tur 50 000 vistu.
– Būs jāturpina ievērot biodrošību, bet neturēsim vairs mājputnus iekšā, jo gājputni ir atlidojuši un risku ir mazāk. Latvijā nav konstatēts neviens savvaļas putnu gripas gadījums, arī Igaunijā nav, pārējās ES valstīs diemžēl ir.
Diemžēl epizootoloģiskā situācija nav paredzama. Ja rudens pusē būs indikācijas, ka rudens migrācijas laikā gājputni var būt putnu gripas pārnēsātāji, atkal tiks akcentēti stingrāki aizliegumi, arī par mājputnu turēšanu ārā. Saimniekiem ir jāsaprot, ka mums savi putni ir jāpasargā, tā nav nekāda PVD vai ZM iegriba, tā ir realitāte. Eiropā kopš pagājušā gada oktobra ir vairāk nekā 2000 putnu gripas uzliesmojumu, un vairāk nekā 1000 gadījumu – tieši mājputnu novietnēs. Tas ir nopietni, – uzsvēra Māris Balodis.
Arī ZM Veterinārā un pārtikas departamenta direktore Zanda Matuzāle papildināja: – Kaut gan no 3. maija būs atcelta mājputnu turēšana slēgtās telpās, tomēr īpašniekiem paliek pienākums ziņot veterinārārstam par saslimšanas gadījumiem, ierobežot nepiederošu personu iekļūšanu saimniecībā, turpināt norobežot no savvaļas putniem mājputniem domātās barošanas un dzirdināšanas vietas, jebkādā veidā gādāt, lai savvaļas putniem nebūtu saskares ar mājas putnu barību. Tas jādara un jābūt modriem visu laiku, kamēr epizootoloģiskā situācija apkārtējās valstīs ir tāda kā šobrīd.
Kā apgalvo mājputnu turētāji, vistas jau ir nocietušās pēc brīvības, un viņi ir priecīgi, ka "cietuma" režīms atcelts.
02.05.2017.