Laikraksta „Stars" 29. marta numurā iepazīstinājām ar kalsnavietes, ainavu dārznieces Aijas Kaškures visnotaļ interesanto iniciatīvu, aicinot iesaistīties akcijā „Dāvināsim nākotnes dižkokus mūsu Latvijai". Sagaidot valsts simtgadi, viņa rosina apzināt ceļmalās augošos dižkokus, kuru stumbrs tuvojas vai ir virs 50 cm un kuru augšana kādu iemeslu dēļ ir apgrūtināta, un atbrīvot tos no krūmiem un kokiem, lai tie izaugtu par diženiem kokiem. Viedokli par šādu iniciatīvu lūdzu izteikt Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku un Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.
Jāatbalsta!
– Tā ir ļoti laba iniciatīva. Dižkoku jau nekad nevar būt par daudz, līdz ar to būtu jāveicina spēcīgu koku augšana, lai arī nākamās paaudzes varētu papriecāties, kādi dižkoki aug mūsu Latvijā. Vislabāk šajā akcijā būtu iesaistīt skolēnus, kā to jau izdarīja Bērzaunes pamatskolā, – uzsver Andris Simtnieks. – Vispirms gan būtu jāapzina, kur šādi koki atrodas, lai pēc tam tos atbrīvotu no visa liekā. Te sava roka, protams, būtu jāpieliek arī pieaugušajiem. Katrā ziņā tas ir atbalstāms priekšlikums. Arī pašam braucot šur tur ir gadījies tādus redzēt. Pie tā tagad būs vairāk jāpiedomā. Ja tādu izdotos atrast Sarkaņu pagastā, to no krūmiem, kas traucē augšanai, varētu atbrīvot jau Lielajā talkā. Tas būtu apsveicams darbs, kas, iespējams, arī raisītu lielāku interesi, nekā tradicionālā lapu savākšana.
Laba ideja
– Tā ir ļoti laba ideja, sagaidot Latvijas simtgadi. Katrā ziņā es „Starā" par to izlasīju ar lielu interesi. Tas ir vērtīgs darbs, ko Aija Kaškure veica kopā ar Bērzaunes pamatskolas skolēniem, paverot plašumu ozola augšanai un attīstībai, – uzsver Vilnis Špats. – Nedaudz mani gan izbrīnīja, ka Latvijā dižkoku ir vairāk nekā kaimiņvalstīs. Pieņemu, ka to gana daudz ir arī citur, tikai tur tie varbūt nav tā uzskaitīti, kā Latvijā. Pie mums šai virzienā savulaik aktīvi darbojās Imants Ziedonis, un viņa rīkotās akcijas daudzos raisīja pacēlumu. Dižkokus joprojām turpina apzināt arī dabas pētnieks Guntis Eniņš. Arī Cesvaines pusē ir daudz visvisādu koku, ozolus ieskaitot, ar resniem stumbriem. Aktīvi iesaistīties šādā akcijā varētu skolēni, kuri, dodoties pārgājienos, kā vienu no mērķiem izvirzītu nākotnes dižkoku meklēšanu, lai pēc tam tos visi kopā, kā saka, „izceltu saulītē". Te gan būs jāņem vērā, vai tam piekritīs zemes īpašnieks, uz kura zemes tādi koki tiktu atrasti. Iespējams, rast kopsaucēju izdosies ne visos gadījumos.
12.04.2017.