Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Lūgšanu brokastis – arī Madonā

BAIBA MIGLONE

Autors • 03.04.2017.

Lūgšanu brokastis – arī Madonā
Burtu lielums

Jau 17. gadu Latvijā tiek organizētas Lūgšanu brokastis, kuru tradīcija mūsu valstī aizsākās 2005. gadā pēc Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapa Jāņa Vanaga iniciatīvas.

Taču pasaulē tām ir jau vairāk nekā 60 gadu pieredze. Lūgšanu brokastis aizsākušās Amerikas Savienotajās Valstīs 1952. gadā, Vašingtonā, kad vadītāji saprata, ka labklājība vien nespēs risināt daudzos izaicinājumus sabiedrībā. Tādēļ vienotībā un saskaņā, lūdzot Dieva svētību tautai un valstij un veidojot dziļāku savstarpēju uzticēšanos brokastu laikā, viņi guva stiprinājumu un gudrību.
To mērķis ir pulcēt atbildīgākos un ietekmīgākos līderus savstarpējai sadraudzībai un iedrošinājumam. Pasākums veidots tā, lai cilvēkus ar atšķirīgu pieredzi, no dažādām konfesijām, politiskajām partijām un nacionalitātēm, vienotu ap augstākajām un cēlākajām garīgajām, morālajām un ētiskajām pamatvērtībām. Pasākuma gaitā tiek uzklausīti cilvēku stāstījumi par piedzīvoto Dieva svētību un cerību personīgajā un valsts dzīvē.
Lūgšanu brokastis tiek organizētas ne tikai Rīgā, bet arī Liepājā, Kuldīgā, Jelgavā, Ventspilī, Talsos, Tukumā, Daugavpilī un Saldū, Zaļeniekos un Tērvetē. Nu šī tradīcija atnākusi arī līdz Madonai.
23. martā uz Lūgšanu brokastīm Madonas kultūras namā Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters un Madonas Lūgšanu brokastu organizētāji – Juta Strazdiņa un viņas palīgi un domubiedri – bija aicinājuši novada dažādu nozaru pārstāvjus un vadītājus, domes deputātus un dažādu konfesiju garīgos pārstāvjus, lai tiekoties savstarpēji iedrošinātu un stiprinātu sadraudzību kopīgiem mērķiem. Īpašais viesis – LELB Daugavpils diacēzes bīskaps Einārs Alpe – bija mērojis ceļu no Daugavpils. Uz pirmajām Lūgšanu brokastīm Madonā bija ieradusies arī Nacionālo LB Rīcības komitejas vadītāja Inese Šlesere un viena no šīs tradīcijas aktīvistēm Everita Zariņa.
Patīkamai noskaņai ar brīnišķīgu mūziku pasākuma dalībniekus priecēja īpašais Madonas Lūgšanu brokastu ansamblis – Arturs Kloppe, Jānis Rijnieks, Valters Gotlaufs un Raimonds Lapkašs.
Andrejs Ceļapīters, atklājot pasākumu, izteica cerību, ka Lūgšanu brokastu tradīcija Madonā iedzīvosies un tā madoniešiem izveidosies par vēl vienu iespēju, kurā kopīgi varētu izlūgt Dieva žēlastību lietām, kuras gaida virzību un ne vienmēr īstenojas tikai cilvēka spēkos.
Inese Šlesere sveica madoniešus ar jaunas tradīcijas sākumu, uzsverot, ka visi Lūgšanu brokastu dalībnieki ir kā viena liela ģimene. – Lūgšanu brokastis ir starptautiska iniciatīva, kas pirms vairākiem gadu desmitiem iesākās Amerikā, un vai nav zīmīgi, ka tieši šodien Madonā viesojas ASV vēstniece Latvijā? – retoriski jautāja Inese Šlesere, pateicoties Madonas novada domes priekšsēdētājam, kas atsaucās iniciatīvai un atvēra pilsētas vārtus, lai kaut kas jauns un skaists arī šeit varētu ienākt, jo Lūgšanu brokastis notiek vairāk nekā 360 valstīs pasaulē. – Un principā, ja kāds vēlas tajās piedalīties, katru nedēļu ir kaut kur Lūgšanu brokastis, kādā pasaules malā, kurās var aktīvi piedalīties, jo tā ir daļa no mūsu lielās ģimenes, ar kuru mūs vieno šī īpašā saite – gara radniecība, jo mēs visi esam Dieva bērni uz šīs pasaules, – piebilda Inese Šlesere.
– Mūsu rīkotās brokastis, kā jau Inese teica, ir tāda kā ģimene, kurās mēs priecājamies par katru pilsētu, kur šāds pasākums norisinās. Pagājušajā gadā mēs pirmo reizi izbraucām ārpus Rīgas, uz Liepāju. Līdz šim, likās, viss norisinās tikai Rīgā, bet Rīga nav visa Latvija, un tā mēs sākām apzināt šīs vietas, kur vēl kristieši pulcējas šādā sadraudzībā. Ir tik daudz šādu priecīgu braucienu, kur mēs esam satikuši tik daudz cilvēku Latvijā, kuri ir gatavi nākt kopā un lūgt par savu pilsētu, aicināt kopā tos, kuri varbūt arī nav kristieši, bet kuri grib ienest savā pilsētā patiesās vērtības – darīt kaut ko labāk, sanākt kopā un vienoties par kaut ko, jo tas, kas mums līdz šim Latvijā ir trūcis – ir patiesa, kopīga vienotība par kaut ko, par kaut ko labu un nozīmīgu. Lūgšanu brokastis tiešām ir tā vieta, kur tas notiek. Tāpēc esmu ļoti gandarīta, ka Madonā šī iniciatīva īstenojas, un es vēlos, lai tā augtu, kuplotu, pieņemtos spēkā un visa pilsēta un visi ļaudis, kuri šeit dzīvo, būtu patiesa garīguma pilni, apzinoties, ka jūs bijāt pirmie, kuri uzdrošinājās uzsākt šo tradīciju. Lai jums tas izdodas! – drošināja Everita Zariņa.
LELB Daugavpils diacēzes bīskaps Einārs Alpe akcentēja, ka pirmās Lūgšanu brokastis Madonā notiek īpašā laikā – Lieldienu gaidīšanas jeb gavēņa laikā. – Iebraucot Madonā, mani sagaidīja jūsu pilsētas brīnišķīgais moto – „Pilsēta, kurā esi gaidīts", un īstenībā mēs jau visi esam gaidīti – Dieva gaidīti. Un ļoti liels prieks, ka mēs šajā pavasarī šeit, Madonā, varam satikties Dieva spēkā un sajust to, ka viņš aicina un uzrunā katru no mums. Es no sirds vēlos, lai Madonā šī tradīcija turpinātos.
Jau ilgāku laiku Madonas Romas katoļu draudzē darbojas divas māsas no Sv. Antona kongregācijas Lodzā – Emanuēla un Gabriēla, kuru galvenā sūtība šeit, Madonā, ir palīdzēt iedibināt Vientuļās mātes māju netālu no Madonas, Praulienas pagasta Gustavskolā. Lielajā gavēnī viņas Madonā aktualizējušas īpašu akciju par dzīvību, kurā māsas aicina lūgties par vismazākajiem un par visneaizsargātākajiem – par vēl nedzimušajiem mazuļiem – un par iespēju viņiem nākt pasaulē. Lūgšanu brokastīs māsa Emanuēla aicināja ikvienu 9. aprīlī, Pūpolsvētdienā, apzināties, cik skaista ir dzīvība, un pievienoties gājienam no Madonas lūgšanu kapelas uz Madonas slimnīcu, lai iestātos par vēl nedzimušā bērna dzīvības aizstāvību. Gājiens sāksies pulksten 15 no Madonas lūgšanu kapelas virzienā uz Madonas slimnīcu. – It īpaši šajā gājienā, kas katrā ziņā būs priecīgs gājiens, aicinām iesaistīties ģimenes ar bērniem, tādējādi apstiprinot, ka bērni ir mūsu lielākā bagātība, – akcentēja māsa Emanuēla.
Lūgšanās par Madonu vienojās Madonas luterāņu draudzes priekšniece Ērika Pomere un Madonas Romas katoļu draudzes priesteris Pāvils Kamola, kas tāpat kā viens no pasākuma dalībniekiem – Uldis Lielvalodis – dalījās savās liecībās par Dieva klātbūtni un viņa spēku ikdienā. Savukārt Aivars Zariņš aicināja izmantot vienreizējo iespēju dalīties ar Dievu savās šaubās, problēmās un lūgšanās kapelā Madonā, kas ir atvērta visu diennakti un ir vienīgā šāda starpkonfesionāla lūgšanu vieta visā Eiropā.
Pasākuma izskaņā tā dalībnieki, sadevušies rokās, vienojās Latvijas himnā-lūgšanā „Dievs, svētī Latviju!", izsakot ticību šīs tradīcijas turpinājumam, ko visu klātesošo vārdā pauda Madonas Valsts ģimnāzijas direktore Vanda Maderniece.

04.04.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px